Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego

Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego

Zwykle ból jest oznaką, że w naszym organizmie występują pewne nieprawidłowości. Zupełnie inaczej jest w przypadku bólu porodowego, który zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju. Nie zmienia to faktu, iż odczuwanie tego rodzaju bólu nie należy do przyjemnych, a często jest tak silny, że ciężarne panicznie wręcz boją się skurczy porodowych i towarzyszących im konsekwencji. Z tego oto powodu zostały opracowane sposoby łagodzenia bólu porodowego, które mogą być zarówno farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne. W niniejszym artykule przedstawimy niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego.

Aktywność fizyczna i techniki oddechowe

Kobieta, która rodzi w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych, może zastosować aktywność fizyczną w postaci spaceru czy też ruchów kołyszących całego ciała, bądź bioder. Odczucia bólu skutecznie zmniejszy przyjęcie odpowiedniej pozycji – kucznej lub wertykalnej. Dobrym pomysłem jest włącznie do aktywności sprzętów takich jak piłka, drabinka, materac, krzesło porodowe bądź worek sako.

Już w trakcie ciąży należy rozpocząć naukę technik oddechowych oraz ćwiczeń relaksacyjnych, tak aby w trakcie porodu bez problemu z nich skorzystać. Odpowiednio przeprowadzone ćwiczenia pozwolą skutecznie wyeliminować napięcie, co przełoży się na zmniejszenie odczuwania bólu. W każdej szkole rodzenia ciężarna ma możliwość nabycia umiejętności rozluźniania i napinania mięśni, aby już podczas porodu móc skutecznie kontrolować dolegliwości bólowe.

Immersja wodna

Hydroterapia zastosowana czy to w wannie, czy pod prysznicem pozwoli skutecznie się zrelaksować, przez co zadział przeciwbólowo. Ciepło oraz siła wyporu wody zwiększa stężenie oksytocyny, co powoduje przyspieszenie porodu. Z immersji wodnej ciężarna może skorzystać w domu, kiedy skurcze zaczynają się nasilać, a także w warunkach sali porodowej, jeśli tylko poród przebiega prawidłowo i nie ma ku temu przeciwskazań.

Okłady ciepłe/zimne

Kolejną powszechnie stosowaną metodą, jeśli chodzi o łagodzenie bólu poporodowego jest miejscowe stosowanie ciepłych, a także zimnych okładów. Ten pierwszy wariant przyczynia się w pierwszej kolejności do podniesienia temperatury tkanek położonych w okolicach miejsca, gdzie położony został okład. Podwyższona temperatura ciała powoduje z kolei ułatwienie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych oraz usprawnienie metabolizmu. Skurcz okolicznych mięśni zostaje zmniejszony, a próg bólu – podwyższony. Zimne okłady natomiast sprawdzą się pierwszorzędnie wówczas, gdy kobieta cierpi na bóle kostno-stawowe. Obniżona temperatura ciała przyczynia się bowiem do zmniejszonego poziomu odczuwania bólu. Obrzęk również zostaje zmniejszony.

Masaż relaksacyjny

Równie skuteczną naturalną metodą łagodzenia bólu porodowego jest masaż. Może go wykonać położna lub osoba towarzysząca rodzącej. Zajęcia w szkole rodzenia umożliwiają nauczenie się odpowiednich technik masażu. Kojąca moc masażu wynika z dotyku i bliskości, a także odpowiedniego rozmasowywania bolących miejsc. Pamiętaj, aby, planując masaż zabrać ze sobą oliwkę.

TENS – przezskórną stymulację nerwów

Przezskórna stymulacja nerwów, czyli w skrócie TENS to innowacyjna metoda uśmierzania bólu poporodowego, której działanie opiera się w głównej mierze na impulsach elektrycznych. Na skórze kobiety (a dokładniej w okolicach odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa) przyklejane są specjalne elektrody, które bezpośrednio oddziałują z położonymi w głębszych warstwach nerwami. Warto zaznaczyć, że intensywnością impulsów steruje sama pacjentka, dzięki czemu złagodzenie dyskomfortu nastąpi skuteczniej.