Jak się odżywiać przy karmieniu piersią?

Jak się odżywiać przy karmieniu piersią?

Dieta matki karmiącej ma niebagatelny wpływ na jej samopoczucie oraz zdrowie. Zależy też od niej w pewnym stopniu skład produkowanego przez kobietę mleka. Będąc w okresie laktacji, należy pamiętać o spożywaniu posiłków zdrowych i dobrze zbilansowanych, które będą bogate w składziki odżywcze.

Ile kalorii trzeba przyjmować, karmiąc piersią?

Zapotrzebowanie kaloryczne w pierwszym półroczu karmienia piersią zwiększa się o ok. 670 kcal. 500 kalorii należy doliczyć do normalnego zapotrzebowania kalorycznego organizmu, gdyż 170 kcal pochodzi z zapasów tkanki tłuszczowej magazynowanej w organizmie w trakcie ciąży. Po szóstym miesiącu dochodzi do zmniejszenia udziału mleka matki w diecie dziecka, a więc sam koszt energetyczny produkcji mleka maleje. W tym okresie wystarczy przyjmować już tylko 400 dodatkowych kalorii. Jeżeli dzieci jest więcej, wówczas zapotrzebowanie kaloryczne powinno być większe o 500 kcal na każde dziecko, a po szóstym miesiącu o 400 kcal na dziecko.

Dieta dla kobiety karmiącej- główne zasady

    • spożywanie 4-5 posiłków o regularnych porach,
    • głównym źródłem energii powinny być tak zwane dobre węglowodany (pieczywo razowe, warzywa, kasze, ryż)
    • około połowę talerza muszą stanowić świeże albo gotowane warzywa i owoce, które powinny być zjadane z każdym posiłkiem,
    • dwa posiłki dziennie powinny uwzględniać produkty zawierające dużą ilość żelaza (warzywa strączkowe, wędlina, chude mięso),
    • dwa razy w tygodniu należy sięgać po tłuste ryb morskie,
    • codzienne należy zjadać kilka porcji produktów mlecznych,
    • wybierać trzeba produkty być świeże, wysokiej jakości, ze sprawdzonego źródła,
    • dodawanie do potraw olejów roślinnych (oliwa z pierwszego tłoczenia, olej rzepakowy), awokado czy orzechów,
    • picie płynów w odpowiedniej ilości (ok 2 l dziennie),
    • korzystanie z takich metod kulinarnych, jak: pieczenie, gotowanie we wodzie, na parze (unikanie smażenia i grillowania).

Jakich składników nie może zabraknąć w diecie matki karmiącej piersią?

Codzienna dieta musi uwzględniać takie składniki jak:

    • magnez,
    • witamina B2,
    • witamina B6,
    • witamina B12,
    • witamina C
    • biotyna,
    • żelazo,
    • niacyna,
    • kwas pantotenowy,
    • miedź,
    • cynk,
    • jod,
    • selen.

Zalecane produkty spożywcze w okresie laktacji

Dieta mamy karmiącej powinna uwzględniać przede wszystkim produkty nieprzetworzone, naturalne, najlepiej pochodzące z ekologicznych źródeł. Muszą też one należeć do wszystkich grup piramidy zdrowego żywienia. Kobieta karmiąca dziecko musi produkty zbożowe, pieczywo razowe, kasze i ziarna. Podstawą jej diety powinny też stanowić owoce i warzywa. Mogą być one świeże lub suszone. Przy ich wyborze, trzeba zwrócić uwagę na pochodzenie. Kolejnym ważnym składnikiem codziennego menu jest białko pochodzenia zwierzęcego i roślinnego (mleko, przetwory mleczne, jaja, mięso, rośliny strączkowe, ryby). Istotne w jadłospisie są też tłuszcze roślinne i zwierzęce.

Jadłospis dla matki karmiącej- co jest odradzane?

Mitem jest to, jakoby dieta matki karmiącej mogła spowodować u dziecka kolkę. Może więc ona sięgać po warzywa kapustne czy czosnek, co może u niej jedynie doprowadzić do wzdęć. W diecie wykluczyć należy w szczególności wszelkie używki. Alkohol jest produktem zabronionym. Odradzane jest też wybieranie niezdrowej żywności, czyli fast foodów i produktów gotowych, wysoko przetworzonych. Niezalecane są również: słodycze, konserwanty, barwniki, słodziki czy izometry trans. Niezbędne jest też ograniczenie kofeiny (do 300 mg dziennie). Trzeba też uważać na spożywanie ryb, gdyż niektóre gatunki mogą być skażone rtęcią (np. makrela królewska, miecznik).

Zachowując zdrową i dobrze zbilansowaną dietę, kobieta wpływa korzystnie zarówno na swoje zdrowie, jak i rozwój dziecka.