Nacinanie krocza – czy zawsze jest wymagane?

Nacinanie krocza – czy zawsze jest wymagane?

Rozwiązanie ciąży zbliża się wielkimi krokami? Obawiasz się, że podczas porodu dojdzie do nacięcia krocza? Jeśli tak, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość! Specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, powstał ten krótki artykuł, z którego dowiesz się czym jest nacinanie krocza oraz kiedy jest konieczne. Jeśli zatem jesteś zainteresowana tym tematem i chcesz dowiedzieć się więcej, nie czekaj ani chwili dłużej i już teraz przejdź do dalszej lektury.

Nacinanie krocza – co to jest i kiedy się je wykonuje

Nacięcie krocza to zabieg wykonywany podczas porodu naturalnego, który polega na nacięciu za pomocą nożyczek ściany pochwy, mięśnia opuszkowo-gąbczastego oraz poprzecznego powierzchownego krocza. Zabieg jest zalecany jest głównie w celu uniknięcia samoczynnego pęknięcia krocza, jednak czy nacięcie zawsze jest lepszym wyborem?

Pierwsze nacięcie krocza odbyło się prawdopodobnie już w XVII wieku, jednak to w XX ta metoda zdobyła popularność. Prekursorem nacinania krocza był De Lee. De Lee był ginekologiem, który słynął ze swojego ,,innowacyjnego” podejścia do opieki okołoporodowej. Wyżej wspomniany lekarz był zwolennikiem używania tak zwanych kleszczy oraz nacinania krocza każdej kobiety, która rodziła siłami natury. Jego zdaniem tego typu praktyki miały znacznie przyspieszyć oraz usprawnić całą procedurę. Swoje główne tezy oraz założenia wygłosił w 1920 roku podczas zebrania ginekologów w ramach wydarzenia American Gynecological Society. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że to właśnie za sprawą De Lee rutynowe nacinanie krocza stało się tak popularną praktyką wśród lekarzy na całym świecie.

Nacinanie krocza - czy zawsze jest wymagane?Czy nacinanie krocza jest koniecznością?

Choć nacinanie krocza nadal jest bardzo często stosowane w polskich szpitalach, należy jasno podkreślić, że nie jest to wymagana oraz przede wszystkim zalecana metoda. Lekarze żyjący w latach 30 XX wieku mieli zbyt małą wiedzę, by móc stwierdzić, że tego typu praktyki mogą negatywnie odbić się na zdrowiu matki. Należy bowiem jasno zaznaczyć, że nacięcie krocza u zdrowej kobiety podczas porodu niewykazującego komplikacji może wywołać znacznie więcej skutków ubocznych, niż ewentualne pęknięcie.
Jako dowód na to, że nacinanie krocza nie jest koniecznością oraz powinno być wykorzystywane wyłącznie w sytuacjach, w których poród naturalny przebiega z komplikacjami, warto przytoczyć opinie Światowej Organizacji Zdrowia. Eksperci z WHO jednoznacznie stwierdzili, że zabieg nacinania krocza powinien być wykorzystywany tylko w sytuacjach koniecznych (podali również wskazania). W tym miejscu należy zaznaczyć, że WHO ogłosiło swoje stanowisko w tej sprawie już w 1996 roku. Co na to służba zdrowia?

W Polsce w 2010 roku w życie weszło rozporządzenie ogłoszone Ministerstwa Zdrowia dotyczące postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej. Z treści tego dokumentu wywnioskować można, że ,,praktyki takie jak nacięcia krocza powinny być ograniczone do niezbędnego minimum”. Ministerstwo powołało się na zasady bezpieczeństwa.
Mając na uwadze wyżej wymienione argumenty, z łatwością można zatem zauważyć, że nacięcie krocza nie jest zatem opcją, która powinna być wykorzystywana notorycznie w każdym przypadku. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki bądź dziecka, nacięcie może okazać się jedyną słuszną drogą.

Czy można zapobiec nacięciu?

Pierwszą informacją, o której musisz pamiętać to fakt, że jako pacjentka masz prawo do odmówienia zgody na nacięcie. Jeśli jednak boisz się wizji nacięcia oraz chcesz zapobiec konieczności zastosowania tej praktyki w Twoim przypadku spróbuj zastosować kilka z niżej wymienionych metod. Pomocne mogą okazać się pozycje wertykalne podczas porodu. Dzięki tym pozycjom ciało kobiety jest mniej narażone na występowania ewentualnych nieprawidłowości. Istotną kwestią jest również masaż krocza. Dzięki regularnemu masażowi, skóra oraz mięśnie w okolicach krocza mają szansę lepiej przygotować się na wysiłek związany z porodem. Dodatkowo masaż wykonywany od II trymestru ciąży dodatkowo uelastycznia wyżej wymienione miejsce. Kolejną metodą zapobiegającą konieczności wykonania nacięcia jest poród w wodzie.

Negatywne skutki nacięcia krocza

Do skutków ubocznych nacięcia krocza należy między innymi pogorszenie się jakości życia seksualnego kobiety. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że nieprawidłowo założone szwy mogą powodować silny ból oraz dyskomfort. Jednym z największych skutków ubocznych jest jednak powolne gojenie się rany, które dodatkowo wiąże się z wieloma nieprzyjemnościami.

Czytaj także: Samopoczucie przed porodem – zwiastuny nadchodzącego rozwiązania