Samopoczucie przed porodem – zwiastuny nadchodzącego rozwiązania

Samopoczucie przed porodem – zwiastuny nadchodzącego rozwiązania

Ostatnie kilka tygodni przed porodem może być naprawdę trudnym czasem dla przyszłej mamy. Brzuszek jest już na tyle duży i ciężki, że może przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności. Ponadto przyszła mama może odczuwać senność, zmęczenie, mogą jej puchnąć nogi, co sprawia, że widmo rozwiązania jest dla niej zarówno korzystne, jak i generuje wiele niepokoju. Ponadto przez okres 9. miesięcy ciąży kobieta musiała dbać o siebie, odmawiać sobie wielu przyjemności, aktywności sportowej itp., co sprawia, że napięcie z każdym tygodniem bezpośrednio przed porodem zaczyna rosnąć. Kobiecie towarzyszy jednocześnie radość na myśl o oczekiwanym dziecku, ale także strach przed porodem, a to bardzo silne emocje, które wywołują określone symptomy zbliżającego się porodu. Jakie są zwiastuny, które mogą świadczyć o nadchodzącym rozwiązaniu? Objawy nadchodzącego porodu są zazwyczaj jednoznaczne. Totalny brak sił przed porodem to mogą być pierwsze oznaki porodu.

Wahania nastroju od euforii do łez

Kilka dni przed porodem kobieta może zacząć odczuwać silne wahania nastroju. W jednej chwili może się śmiać i być radosna, by po chwili pogrążyć się w smutku. To trudny czas zarówno dla niej samej, jak i całego otoczenia. Ciężarna kobieta może być smutna, poddenerwowana, spięta, albo pełna energii i entuzjazmu. Zarówno pozytywny, jak i negatywny nastrój są całkowicie normalne. W kobiecym organizmie na kilka dni przed porodem trwa prawdziwa burza hormonów, która to właśnie jest przyczyną zmiennych nastrojów – od euforii po rozpacz. Czasami występuje także przygnębienie przed porodem, ale objawy porodu to przede wszystkim skurcze macicy

Mdłości, wymioty i biegunka przed porodem

Mdłości, wymioty i biegunka większości par kojarzy się z pierwszymi tygodniami ciąży. To właśnie ze względu szczególnie na dwie pierwsze przypadłości przyszłe mamy zaczynają podejrzewać, że są w ciąży. Czy jednak te niedogodności mogą także zwiastować poród? Okazuje się, że tak. Przed porodem na układ trawienny działa podwyższony poziom progesteronu. Ponadto dziecko jest już na tyle duże, że zaczyna uciskać żołądek, co może wywoływać mdłości i wymioty. Szyjka macicy się skurcza, a ruchy dziecka są coraz bardziej zdecydowane i częstsze. Organizm także powoli przygotowuje się do oczyszczenia, którego elementem są niestrawności i poród. Na mdłości pomoże częste spożywanie mniejszych porcji (np. 5 drobnych posiłków dziennie), jedzenie krakersów lub imbir.

Czytaj także: jakie są pierwsze objawy ciąży.

Jak sobie radzić z emocjami i złym samopoczuciem przed porodem?

Przed porodem warto znaleźć jak najwięcej czasu dla siebie i postawić na wyciszenie. Może temu służyć czytanie lub słuchanie ulubionej muzyki. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań warto spędzić nieco czasu na świeżym powietrzu np. wybrać się na krótki i niewymagający spacer. Do samego dnia porodu warto o siebie zadbać np. nasmarować ciało ulubionym balsamem, który ograniczy powstawanie rozstępów i jednocześnie przyniesie ukojenie zmęczonemu ciału. Niezawodnym sposobem jest także zapewnienie sobie odpowiedniej dawki dobrej jakości snu. Poprawie nastoju sprzyja także zdrowa dieta, jaką kobieta utrzymywała przez całą ciążę. Na kilka tygodni przed porodem można pomyśleć o zapisaniu się do szkoły rodzeniu lub np. na jogę dla ciężarnych. Zajęcia sprzyjają utrzymaniu równowagi duszy i ciała – pozwalają ćwiczyć i jednocześnie wymieniać się doświadczeniami z innymi przyszłymi mamami, a także specjalistkami położnymi czy doulami. Warto przygotować sobie również torbę do szpitala i dokończyć kompletowanie wyprawki dla dziecka, aby w razie rozpoczęcia nagłej akcji porodowej mieć wszystko pod ręką i nie stresować się dodatkowo brakiem potrzebnych rzeczy.

Podsumowanie

Kiedy zbliża się koniec ciąży, organizm kobiety zaczyna przechodzić przez różne zmiany, przygotowując się do porodu. Zgaga przed porodem to jedno z częstych dolegliwości, które mogą pojawić się w tym okresie, wynikające ze zmieniającej się położenia macicy i rosnącego nacisku na żołądek.

Innym zjawiskiem, które może wystąpić przed porodem, jest biegunka. Wiele kobiet zastanawia się, ile przed porodem biegunka może się pojawić. Jest to indywidualne dla każdej kobiety, ale może to być jeden z sygnałów, że organizm kobiety zaczyna się przygotowywać do porodu. W miarę jak zbliża się poród, dochodzi również do zmian w szyjki macicy, takich jak skracanie i rozwieranie, co przygotowuje drogę dla dziecka. Ważne jest monitorowanie objawów i regularne konsultacje z lekarzem prowadzącym, aby właściwie ocenić moment porodu i zapewnić bezpieczeństwo zarówno matce, jak i dziecku.