Nordic walking w ciąży – czy jest bezpieczny?

Nordic walking w ciąży – czy jest bezpieczny?

Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych elementów zdrowego trybu życia. Przyszłe mamy nie powinny rezygnować z ruchu, jeśli nie ma ku temu wyraźnych przeciwwskazań, takich, jak ciąża zagrożona. Niestety nie każdy rodzaj sportu będzie odpowiedni dla ciężarnych. Czy uprawianie Nordic Walking w ciąży to dobry pomysł?

Dlaczego aktywność fizyczna w ciąży jest tak ważna?

Wiele kobiet z uwagi na bezpieczeństwo dziecka, w stanie odmiennym całkowicie rezygnuje z uprawiania sportu. Siedzący tryb życia to duże zagrożenie dla zdrowia również w przypadku kobiet ciężarnych. Brak ruchu bywa przyczyną bardzo wielu chorób oraz zaburzeń psychicznych. Ruch, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu powoduje wyrzut endorfin odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Kiedy ruchu zabraknie, pojawić się mogą stany depresyjne i długotrwale obniżony nastrój. Podczas ciąży objawy te mogą się nasilać ze względu na zachodzące w organizmie zmiany związane z zagnieżdżaniem się zarodka. Siedzący tryb życia może sprzyjać również nadmiernemu tyciu, co wcale nie jest wskazane w stanie odmiennym. Przyszła mama, by uniknąć negatywnych konsekwencji zdrowotnych, powinna zdecydować się na bezpieczny dla niej i dla maluszka sport. Wiele kobiet decyduje się na Nordic Walking, jednak warto zastanowić się, czy ta aktywność na pewno nie szkodzi ciąży?

Co warto wiedzieć o Nordic Walking?

Zanim przyszła mama zdecyduje się na uprawianie Nordic Walking powinna dowiedzieć się, na czym właściwie polega ta aktywność fizyczna i jakie przynosi efekty. Sport ten pochodzi z krajów skandynawskich, a konkretnie z Finlandii. Nordic Walking polega na szybkim marszu z wykorzystaniem odpowiednich kijków. Ta forma aktywności fizycznej przewyższa zwykły spacer, jeśli chodzi o korzyści zdrowotne. Przy marszu z kijkami angażujemy o wiele więcej partii mięśni. Ponadto Nordic Walking lepiej wpływa na kondycję i wytrzymałość. Chodzenie z kijkami to wbrew pozorom wymagający sport, podczas którego zużywamy sporo energii oraz spalamy kalorie, czy w związku z tym przyszłe mamy powinny decydować się na ten rodzaj aktywności fizycznej?

nordic walking w ciąży

Czy Nordic Walking może zaszkodzić ciąży?

Uprawianie sportu podczas ciąży jest ważne dla zdrowia przyszłej mamy, ponadto aktywność fizyczna może wpływać pozytywnie również na przebieg porodu. W stanie odmiennym na pierwszym miejscu należy jednak stawiać bezpieczeństwo dziecka. Nieodpowiedni rodzaj sportu zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu oraz utraty ciąży, jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o marsz z kijkami? Nordic Walking w ciąży jest bezpieczny jeśli wszystko przebiega prawidłowo. W celu wyeliminowania wszelkich zagrożeń w pierwszym trymestrze najlepiej jednak zrezygnować z wysiłku fizycznego, ponieważ na tym etapie ryzyko poronienia jest największe. Dla bezpieczeństwa przed rozpoczęciem treningów warto też skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, by dowiedzieć się, czy dany rodzaj aktywności na pewno jest wskazany. Po uzyskaniu zielonego światła od lekarza można już przystąpić do Nordic Walking i cieszyć się korzyściami, jakie daje ten sport ciężarnym.

Dlaczego warto uprawiać Nordic Walking w ciąży?

Nordic Walking ma bardzo pozytywny wpływ na kondycję organizmu, ponadto poprawia też wydolność oddechową, co może okazać się korzystne podczas porodu. Spacery z kijkami zmniejszają napięcie mięśniowe i poprawiają nastrój, dzięki wyrzutowi endorfin spowodowanemu wysiłkiem fizycznym i przebywaniem na świeżym powietrzu. Dzięki Nordic Walking kobieta nie tyje podczas ciąży więcej, niż powinna, a jej ciało pozostaje sprawne i gotowe do porodu siłami natury.