Zaparcia u noworodka – jak pomóc?

Zaparcia u noworodka – jak pomóc?

Układ pokarmowy człowieka dojrzewa głównie w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia. Pojawienie się dysfunkcji w postaci zaparć jest zjawiskiem częstym i przejściowym. Jak można radzić sobie z zaparciami u noworodka? Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem. Miłej lektury!

Co to jest zaparcie i jak można zdiagnozować je u noworodka?

Z definicji zaparcie to problem z oddawaniem twardych, zwartych stolców. Wypróżnianie odbywa się wówczas w odstępach dłuższych niż przeciętne w danym wieku. Aby zdiagnozować zaparcia u niemowląt, co najmniej dwa z poniższych kryteriów muszą być spełnione przez jeden miesiąc (są tzw. kryteria rzymskie):

   • cotygodniowe wypróżnienia: trzy razy lub mniej,
   • niepełne masy kałowe, zatrzymywanie się dużych ilości kału w odbytnicy,
   • retencja stolca,
   • nadmiernie twarde lub duże stolce.

To jeszcze nie wszystko. Objawy zaparć u niemowląt zwykle obejmują wzdęcia, niepokój, ból brzucha i utratę apetytu. Z powodu forsownych ćwiczeń i czasami uciskającego bólu, dziecko może jęczeć lub stać się marudnym. Ponadto, można zauważyć niewielkie ilości świeżej krwi w stolcu.

Sposoby na zaparcia u noworodka

Zaparcia u noworodka to dość poważny problem. Na szczęście istnieje wiele sposobów radzenia sobie z zaparciami u niemowląt. Niektóre z nich zostały przedstawione poniżej:

   • zmiana mleka modyfikowanego: jedną przyczyn zaparć może być nieodpowiednie mleko modyfikowane. Jeśli Twoje dziecko jest karmione piersią, dobrze jest skontaktować się z lekarzem, aby upewnić się, że dziecko prawidłowo chwyta i ssie brodawkę.
   • masaż brzucha: ogrzanie brzucha termoforem pomoże złagodzić zaparcia. Możesz również delikatnie masować brzuch maluszka. Powolne naprzemienne zginanie nóżek dziecka również zapewnia poczucie bezpieczeństwa i usprawnia pracę jelit.
   • czopki to zalecane rozwiązanie, jeśli od ostatniego wypróżnienia minęły więcej niż trzy dni. Po zastosowaniu czopka uwalnia się płynna gliceryna (pod wpływem ciepła), co pobudza perystaltykę układu pokarmowego. Ułatwia to przejście masy kałowej do końcowej części okrężnicy. Wypróżnienie zachodzi nie później niż 1-2 godziny po zastosowaniu czopka. Nie należy jednak stosować czopków glicerynowych bez konsultacji z pediatrą.
   • odpowiednia, zdrowa dieta : rozwiązaniem problemu mogą okazać się takie rozwiązania jak na przykład: suszone śliwki, buraki, jabłka, suszone morele, gruszki, surowa marchew, płatki owsiane, kasza gryczana itp.
   • codzienne ćwiczenia: pozwala dziecku na swobodne poruszanie się. Bujaj je i obracaj jego nóżki, aby pobudzić trawienie. Pomocna jest również specjalna gimnastyka dla niemowląt, która sprawi wiele radości Twojemu maluchowi.

Czego nie należy robić, gdy Twoje dziecko walczy z zaparciami?

Nie podawaj noworodkom środków przeczyszczających. Warto też pamiętać, że takim małym dzieciom nie należy podawać herbatek ziołowych, a nawet wody pitnej. Metody często polecane przez babcie są obecnie uważane za nieodpowiednie. To częsty błąd popełniany przez młodych rodziców.

Podczas walki z zaparciami konieczna jest konsultacja lekarska

W odniesieniu do preparatów stosowanych u dzieci z zaparciami wykazano, że tak zwany PEG (polimerowy preparat glikolu polietylenowego) jest bezpiecznym sposobem na walkę z zaparciami. Nie oznacza to jednak, że można we własnym zakresie stosować tego typu środki. Leczenie zaparć jest zadaniem lekarza, który dobierze metodę i dawkowanie po prawidłowej diagnozie i rozpoznaniu przyczyny.

W celu uniknięcia poważnych konsekwencji zaleca się konsultację lekarza pierwszego kontaktu lub pediatry. Porozmawiaj z lekarzem o wszelkich niepokojących objawach. W sytuacji, gdy stałe wizyty nie są możliwe, skorzystaj z konsultacji online. Jeżeli się zarejestrujesz, możesz otrzymywać konsultacje i elektroniczne recepty bez wychodzenia z domu, dzięki czemu możesz szybko znaleźć przyczynę i rozwiązanie zaparcia.