Jak dbać o skórę po ciąży?

Jak dbać o skórę po ciąży?

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała, który pełni wyjątkowo ważną rolę. Stanowi on bowiem pewnego rodzaju złączenie organizmu z otaczającym go światem. Mówiąc o skórze, należy wyraźnie podkreślić, że mimo swoich potężnych rozmiarów, jest to część ciała, która wymaga specjalnej ochrony, szczególnie w sytuacjach, w których wymusza się na niej szybkie, a niekiedy również drastyczne zmiany. Stanem, który wpływa na dynamiczne rozciąganie oraz ponowne obkurczanie się skóry jest oczywiście ciąża. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak dbać o skórę po ciąży, by jak najszybciej wróciła do formy, nie czekaj ani chwili dłużej i już teraz przejdź do dalszej lektury.

Podstawowe informacje o skórze

Tak jak wspomnieliśmy, skóra jest największym organem ludzkiego ciała. Szacuje się, że może ona osiągać wagę nawet 3 kilogramów oraz mieć powierzchnię 2 metrów kwadratowych. Skóra często określana jest powłoką, jest to bardzo trafne sformułowanie, ponieważ technicznie rzecz ujmując stanowi ona zwieńczenie organizmu oraz ochronę dla organów znajdującej się wewnątrz jej. To, co warto wiedzieć o skórze w kontekście jej odpowiedniej pielęgnacji to przede wszystkim fakt, że w jej składzie można znaleźć między innymi włókna kolagenowe oraz elastynę. Mając to na uwadze, warto zatem dobierać kosmetyki tak, by uzupełniały one potencjalne braki oraz stanowiły podporę dla naturalnie występujących składników. Ważną częścią składową ludzkiej skóry jest również kwas hialuronowy, który odpowiada za odpowiednie nawilżenie, które jest szczególnie ważne w trakcie oraz po ciąży.

Dobrze nawilżona skóra posiada zwiększoną elastyczność, dzięki czemu zmniejsza swoją podatność na powstawanie nieestetycznych rozstępów oraz innych zmian skórnych spowodowanych przesuszeniem. Aby mieć pewność co do tego, że nawilżenie jest dogłębne, warto korzystać z kosmetyków zawierających składniki aktywne o potwierdzonym działaniu (na przykład kwas hialuronowy, ekstrakt z aloesu czy też mocznik).

Jak dbać o skórę po ciąży, by dobrze się prezentowała?

Zarówno w trakcie ciąży, jak i po jej rozwiązaniu skóra kobiety jest narażona na wiele czynników, które w znaczny sposób wpływają na obniżenie jej bariery hydrolipidowej, nadmierne wysuszenie oraz przede wszystkim utratę jędrności. Aby mieć pewność co do tego, że Twoja naturalna powłoka zachowa swoją elastyczność oraz zdrowy wygląd warto rozpocząć odpowiednio dopasowaną pielęgnację już w trakcie ciąży. Przydatnym zabiegiem domowym, który przynosi realne efekty, jest regularny masaż brzucha, który ma na celu kontrolowane rozciągnięcie skóry oraz jej delikatne obkurczanie. Dobrze wykonany masaż ma także działanie stymulujące do obkurczania się rozciągniętych tkanek. Mówiąc o odpowiednio dopasowanej pielęgnacji, należy pamiętać o systematyczności, ponieważ tylko sumienne powtarzanie tych samych kroków jest w stanie zagwarantować Ci osiągnięcie upragnionego celu. Podczas masażu warto postawić na naturalne oleje bądź specjalne mieszanki olejków przeznaczone do skóry wrażliwej. Jednym z najbardziej polecanych produktów tego typu jest olej z wiesiołka.

Najczęstsze problemy skórne po ciąży

Jednym z najczęściej występujących problemów po ciąży są oczywiście rozstępy. Co ciekawe rozstępy to tak naprawdę rodzaj blizn, które powstają w wyniku zbyt gwałtownego oraz intensywnego rozciągania się skóry. Mogą one powstać zarówno na brzuchu (który jest najbardziej obarczony możliwością powstania tego rodzaju blizn), jak i na udach bądź nawet ramionach. Gdy skóra kobiety zbyt szybko musi powiększyć swoją powierzchnię, powstają silne napięcia, które wpływają na znaczne osłabienie włókien kolagenowych. Aby zminimalizować widoczność rozstępów, zaleca się stosowanie masaży. Niezwykle istotna jest również dobrze dobrana pielęgnacja bogata w kosmetyki zawierające składniki takie jak:

    • kolagen (lub kolagen roślinny),
    • komórki macierzyste,
    • kwas hialuronowy,
    • ceramidy (szczególnie polecane osobom potrzebującym nawilżenia oraz ukojenia).

Kluczem do sukcesu w walce z rozstępami może być również regularne szczotkowanie ciała na sucho. Metoda ta polega na wykonywaniu pociągłych ruchów w kierunku serca za pomocą szczotki do ciała wykonanej z naturalnego włosia. Tego typu masaż nie tylko pozbywa się martwego naskórka, ale również pobudza naczynia krwionośne do pracy, w wyniku czego skóra staje się delikatna oraz zdecydowanie bardziej jędrna. Dodatkowym plusem płynącym z używania szczotki do ciała jest zmniejszona widoczność rozstępów oraz wyeliminowanie tak zwanych ,,truskawkowych nóg” czyli widocznych mieszków włosowych po goleniu.