Jakie błędy przy karmieniu piersią najczęściej popełniają kobiety?

Jakie błędy przy karmieniu piersią najczęściej popełniają kobiety?

Droga mleczna, jak bardzo często nazywany jest przez kobiety okres laktacji, nie zawsze usłany jest różami. Na przeszkodzie do długiego i udanego karmienia bardzo często stoi niewystarczająca edukacja, brak wsparcia oraz bezwartościowe rady. Wiele kobiet bardzo szybko kończy swoją laktację lub z ciarkami na plecach wspomina krwawiące i poranione brodawki. A przecież mogłoby się wydawać, że karmienie piersią to naturalny proces. Dlaczego więc jest tyle niepowodzeń? Poznaj najczęstsze błędy przy karmieniu piersią!

Niepotrzebne dokarmianie

Niepotrzebne dokarmianie to jeden z najczęściej popełnianych błędów przez mamy. Pokarm matki jest dla noworodka najcenniejszy i całkowicie zaspokaja jego potrzeby życiowe. Pomijając sytuacje, w których wskazane jest karmienie inne niż naturalne, dziecka nie powinno dokarmiać się mlekiem modyfikowanym. Niewielka ilość pokarmu na początku laktacji jest normalna i wystarczająca dla noworodka. Dokarmianie dziecka w myśl zasady „dla pewności, że się najada”, szybko może zahamować laktację. Wiele kobiet chce natarczywie karmić dziecko zaraz po porodzie. Należy być świadomym, że jeżeli dziecko po urodzeniu było przystawione do piersi przez co najmniej 10 minut, maluch może nie być głodny nawet przez następne 8 godzin. W drugiej dobie życia, kiedy dziecko chce być przy piersi non stop, wiele kobiet decyduje się na podanie mleka modyfikowanego. Nie jest to jednak wskazane. Niemowlę nie odczuwa bowiem potrzeby jedzenia, a jedynie potrzebę ssania, przytulania oraz bezpieczeństwa. Nawet jeżeli z piersi nie wysysa mleka, stan ten nie wymaga dokarmiania.

Dokarmianie za każdym razem podczas płaczu

Mimo tego, że płacz dziecka najczęściej spowodowany jest głodem, nie zawsze musi tak być. Jeżeli więc niemowlę było niedawno karmione, należy wziąć pod uwagę również inne opcje. Czasami wystarczy je wziąć na ręce i przytulić. Jeżeli sposób ten nie działa, dopiero wtedy należy podać mu pierś. Niekiedy zdarza się jednak, że dziecko nie chce jej ssać. Nie należy wkładać jej wówczas na siłę do buzi niemowlaka, a poszukać innej przyczyny. Może to być np. przegrzanie, kolka, ból brzuszka, różnego rodzaju choroby, a nawet zmęczenie czy dyskomfort spowodowany mokrą pieluszką.

jak dobrze owijać dziecko

Sposób wyciągania brodawki

Sposób wyciągania brodawki z sutka ma ogromne znaczenie – zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Pierwsza reakcja ze strony mamy powinna być już wtedy, kiedy odczuwa ona nieprawidłowe, płytkie ssanie. Wówczas należy zabrać pierś dziecku i przystawić ją na nowo. Nie należy zaciskać zębów i czekać aż dziecko samo złapie pierś w prawidłowy sposób. Będzie to bowiem błędne koło, a kobiece sutki będą poranione i czerwone. W jaki sposób odstawić dziecko od piersi? Nie należy jej ciągnąć oraz walczyć z bobasem. Im bardziej będziemy bowiem ciągnąć sutka, tym dziecko bardziej będzie go zasysać. Najlepiej więc włożyć w kącik ust dziecka swój mały palec, znaleźć koniec sutka, a następnie stanowczym ruchem wyciągnąć go z buzi niemowlaka. Sposób ten jest całkowicie bezpieczny i praktycznie nieinwazyjny.

Zbyt krótki czas karmienia

Bardzo często popełnianym błędem jest też zbyt krótki czas karmienia dziecka bądź zbyt szybka zmiana piersi, którą karmimy. Efektem takiego zachowania może być niedojedzenie dziecka, a także zastoje mleczne w piersiach. Mleko, które wypływa z piersi jako pierwsze zawiera bowiem znacznie więcej wody niż tłuszczu i służy zaspokojeniu pragnienia, a nie głodu. Dopiero później wypływające mleko jest kaloryczne i tłuste. Zbyt szybkie zabieranie dziecka od piersi powoduje więc, że niemowlę jedynie zaspokaja pragnienie, a nie uczucie głodu.

Czytaj także: jak skutecznie odstawić dziecko od karmienia piersią