Jak skutecznie odstawić dziecko od karmienia piersią?

Jak skutecznie odstawić dziecko od karmienia piersią?

Zakończenie karmienia piersią to często bardzo trudny moment – zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie wywierać wtedy na sobie i na dziecku niepotrzebnej presji. Odstawienie dziecka od piersi to bowiem ogromna zmiana pod względem emocjonalnym, fizycznym i hormonalnym, dlatego nie można być zbyt wymagającym wobec siebie i malucha. Co zrobić, aby etap zakończenia karmienia piersią przebiegał jak najbardziej łagodnie i bez stresu?

Kiedy jest najlepszy moment na odstawianie dziecka od piersi?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia zalecane jest, aby dziecko było karmione piersią przez co najmniej pierwsze sześć miesięcy życia. Nie ma natomiast górnej granicy odstawienia dziecka od piersi. WHO rekomenduje jednak podawanie mleka mamy do drugiego roku życia.

Pierwszym krokiem na drodze zakończenia karmienia piersią powinno być wcześniejsze wprowadzenie uzupełniających pokarmów w trakcie rozszerzania diety w momencie osiągnięcia przez dziecko około szóstego miesiąca życia. Najważniejsze jest jednak, aby odstawienie dziecka od piersi miało miejsce w momencie, kiedy zarówno mama, jak dziecko czują się na to gotowi.

Sprawdzone sposoby na odstawienie dziecka od piersi

Kiedy odstawić dziecko od piersi? kiedy odstawić pierś? Który moment będzie najbardziej odpowiedni? W jaki sposób przygotować się do zakończenia karmienia piersią? Przede wszystkim odstawienie dziecka od piersi powinno być zgodne z własnymi przekonaniami i gotowością psychiczną i emocjonalną matki i dziecka. Gdy ostateczna decyzja zostanie podjęta, wymagana jest stanowczość, konsekwencja i determinacja w dążeniu do celu.

Odstawienie dziecka od piersi wymaga systematyczności. Ważne, aby ten proces przebiegał stopniowo i był dostosowany do umiejętności dziecka do spożywania innych pokarmów – na przykład mleka modyfikowanego z butelki.

W następnym etapie należy odpowiednio i z wyczuciem przygotować dziecko, aby nie odczuło ono utraty bliskości. Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i należy podejść indywidualnie do jego potrzeb. Wraz z wiekiem maluch nabywa nowe umiejętności. Warto to wykorzystać i zachęcać dziecko do spożywania w ciągu dnia różnych, nowych pokarmów. Dzięki temu dziecko pozna nowe smaki i nauczy się prawidłowo gryźć, przeżuwa i przełykać.

Czytaj także: akcesoria przydatne przy karmieniu piersią

Praktyczne porady, które pomogą w skutecznym odstawieniu dziecka od piersi

Po podjęciu decyzji o zakończeniu karmienia piersią warto określić przedział czasowy, kiedy odstawienie powinno się zakończyć. Dobrze jest, gdy odstawienie przebiega w sposób stopniowy i zaplanowany, a nie nagły, które dziecko może odczytać, jako odtrącenie.

Przy zakończeniu karmienia piersią potrzebna jest stanowczość – mamy nie powinny narzucać się dziecku i proponować mu piersi. Dobrym rozwiązaniem jest niezakładanie ubrać, które mogą kojarzyć się maluchowi z karmieniem – na przykład bluzki lub sukienki z głębokim dekoltem.

W trakcie częściowego odstawienia od piersi można stopniowo rezygnować z jednego karmienia dziennie. Na początku warto wybrać karmienie poranne lub w ciągu dnia, którego brak dziecko odczuje jak najmniej. Kiedy dziecko samo domaga się piersi, należy skupić jego uwagę na czymś innym – zaproponować mu wspólną zabawę, wyjście na spacer lub wspólne przygotowanie innego posiłku. Dzięki temu maluch zapomni o piersi, ale nadal będzie odczuwał bliskość obecnej obok mamy.

Najczęściej to głód decyduje o tym, że dziecko chce być przystawione do piersi. Dlatego mamy powinny wyprzedzać potrzeby dziecka i dostarczać mu posiłek zanim maluch zgłodnieje. Karmienie piersi zawsze należy zastąpić zdrowym i wartościowym pożywieniem.Kiedy mleko matki przestaje wystarczać dziecku należy także pomyśleć czy nie zakończyć karmienie piersią. Koniec karmienia piersią nie jest łatwy dla większości Kobiet, jednak mleko modyfikowane może być bardziej odżywcze dla dziecka. Co za tym idzie może być spokojniejsze i bardziej zadowolone.

Przy zakończeniu karmienia piersią niezbędna jest rozmowa i próby wyjaśnienia dziecku, dlaczego picie mleka z piersi dobiega końca. Odstawieniu od piersi zawsze powinno towarzyszyć okazywanie maluchowi olbrzymiej czułości i zaspokajanie jego potrzeby bycia blisko mamy i poczucia bezpieczeństwa. Co więcej, dziecko zawsze powinno mieć prawo do wyrażania swoich emocji.

Czytaj także: Kąpiel noworodka – jak to zrobić krok po kroku oraz co-sleeping, czyli wady i zalety spania z dzieckiem