Świąteczne potrawy w ciąży
Przyszłe mamy często zastanawiają się, co mogą jeść, żeby na pewno nie zaszkodzić ich jeszcze nienarodzonemu dziecku. O ile na co dzień łatwo zachowywać różne zasady, tak w święta jest to trudniejsze. Na stole pojawia się mnóstwo potraw, które kuszą swoim zapachem. Czy w ciąży można jeść wszystkie wigilijne potrawy? Których składników unikać, a które są całkowicie zakazane? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Ciąża a ryby, mięso i majonez
Podczas Wigilii ciężarne kobiety często słyszą, że nie mogą jeść pewnych potraw. Czy to prawda? Jakie są produkty zakazane w ciąży? Kobiety, które spodziewają się dziecka pod żadnym pozorem nie mogą jeść surowych ryb oraz surowego mięsa. Śledzie, które pojawiają się na stole wigilijnym, nie są surowe, dlatego ciężarne spokojnie mogą zjeść jednego, dwa lub nawet kilka. Nie zaszkodzi to nienarodzonemu dziecku. W Wigilię mięsa tradycyjnie się nie je. Jednak jeśli w święta pojawi się ono na stole – ciężarne mogą je jeść. Ważne, by było dobrze upieczone, ugotowane lub usmażone. Surowe mięso (zarówno tatar, jak i niedosmażone kotlety itd.) są zakazane.
A co z majonezem? Czy to prawda, że w ciąży nie można go jeść? I tak, i nie. Majonez ze sklepu, który jest pasteryzowany, jak najbardziej można jeść. Jednak taki domowy, który został zrobiony z surowych jaj nie jest wskazany. Kobiety ciężarne nie mogą jeść surowych jaj w żadnej postaci.
Czytaj także: jakie są pierwsze objawy ciąży
A co z kapustą, grzybami i barszczem czerwonym?
Kapusta i grzyby to składniki, które pojawiają się na każdym wigilijnym, a później świątecznym stole. Czy to prawda, że są one w ciąży niewskazane? Nie! Jak najbardziej ciężarne mogą spożywać zarówno kapustę, grzyby, jak i różnego rodzaju dania, które zostały z nich przygotowane, np. bigos czy pierogi. Jeśli chodzi o barszcz czerwony, warto go jeść! Poprawia on perystaltykę jelit, która jest znacznie spowolniona w ciąży.
Desery świąteczne przeciwwskazane dla ciężarnych
Kobiety ciężarne często słyszą, że nie powinny jeść maku. Niektóre osoby straszą wręcz, że jest to przecież narkotyk. To jednak nie jest prawda. Podczas świątecznego deseru kobieta w ciąży jak najbardziej może zjeść kawałek (lub dwa) makowca, kluski z makiem lub kutię oraz wszelkie inne potrawy z tym składnikiem. Czy są więc desery zakazane dla ciężarnych? Jeśli potrawa zawiera surowe jajko, ciężarna nie może jej zjeść. Niektórzy przygotowują lukier na bazie białka jaja, warto więc przez zjedzeniem ciasta czy pierniczków o to dopytać.
Innym rodzajem deserów, których nie może spożywać ciężarna są wszelkie ciasta, do przygotowania których użyto alkoholu. To składnik, który jest ściśle zakazany. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, dlatego ciężarne powinny odmawiać wszystkiego, co go zawiera. Również picie wina do kolacji czy obiadu jest niewskazane. Nie pozwól sobie wmówić, że jedna lampka dla zdrowia nie zaszkodzi dziecku.
Podsumowanie
Kobiety w ciąży nie mogą spożywać surowych ryb, jaj oraz mięsa, a także alkoholu. Niewskazany jest także domowy majonez, który jest przygotowywany z surowych jaj. Potrawy, które nie zawierają tych składników, ciężarne mogą jeść bez żadnych przeszkód. Kobiety w ciąży nie muszą sobie odmawiać także kapusty, grzybów oraz potraw z nich przygotowywanych, a także barszczu czerwonego oraz deserów z makiem. W przypadku ciast i ciasteczek, warto dowiedzieć się, czy do ich przygotowania został wykorzystany alkohol oraz czy lukier zawiera surowe jajko. Pozwólmy ciężarnym najeść się ulubionych potraw, które naprawdę nie zaszkodzą jeszcze nienarodzonemu dziecku.