Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Ciąża to niezwykły czas w życiu każdej kobiety. W obrębie jej ciała i psychiki zachodzi wówczas bardzo dużo zmian. Ciąża jako bardzo odmienny stan od codziennego daje o sobie znać poprzez najróżniejsze objawy. Jednak każdy organizm inaczej reaguje na ciążę szczególnie na samym początku. Pierwsze objawy ciąży mogą być bardzo subtelne, dlatego zdarza się też, że kobieta długo nie wie o ciąży, szczególnie jeśli była ona nieplanowana. Aby dobrze odczytać sygnały przesyłane przez organizm warto dokładnie obserwować swoje ciało – wówczas nawet pierwsze objawy ciąży będą bardzo łatwe do rozpoznania, a co w szczególności powinno zwrócić uwagę?

Pierwsze objawy ciąży – co powinno zwrócić uwagę kobiety?

Na początkowym etapie po zapłodnieniu objawy ciąży są bardzo niejednoznaczne. Jest jednak kilka symptomów, które mogą świadczyć o początkowym stadium ciąży. Należą do nich chociażby drażliwość piersi, powiększenie i ściemnienie sutków. Piersi przygotowują się do karmienia dziecka, dlatego one także ulegają zmianom. Zmienia się także wygląd warg sromowych, które mogą pulchnieć i stawać się bardziej purpurowe, ze względu na dopływ większej ilości krwi niż do tej pory. Kolejnym objawem bardzo kojarzącym się z ciążą są poranne lub wieczorne nudności, których doświadcza wiele kobiet.

Przez cały okres ciąży mogą następować znaczące zmiany w apetycie, raz kobieta może cierpieć na brak apetytu, innym razem jeść zdecydowanie więcej niż zwykle. Ciężarna może także przestać mieć ochotę na słodycze, mięso lub wręcz przeciwnie zacząć jeść produkty, których do tej pory nie lubiła. Wahania nastroju związane z burzą hormonalną są na tyle mało znaczącym objawem, że wiele kobiet nie kojarzy ich z ciążą a np. przejściowym stresem czy trudnościami w życiu. Kobiety w ciąży często zaś obserwują u siebie wzmożone oddawanie moczu i zatrzymanie miesiączki, co dobitnie może świadczyć o zajściu w ciążę.

Czytaj także: Badania genetyczne w ciąży oraz świąteczne potrawy w ciąży

Jakie są pierwsze objawy ciąży

Jak na 100% potwierdzić ciążę?

100% potwierdzenie ciąży może nastąpić jedynie w wyniku badań i wizyty u lekarza. Zwłaszcza jeśli to nieplanowana ciąża po 40. Do odwiedzin ginekologa powinny skłonić powyższe objawy ciąży, szczególnie jeśli kobieta jest aktywna seksualnie. Warto wykonać przed wizytą test ciążowy, który może na 99% potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Jednak nawet brak okresu czy okres nie są 100% zapewnieniem o ciąży lub jej braku. Klasycznie okres rzeczywiście powinien się zatrzymać, jednak w niektórych przypadkach w trakcie zagnieżdżania zarodka może dojść do lekkiego krwawienia, co jest błędnie identyfikowane jako okres. Lekarz może potwierdzić ciążę już na bardzo wstępnym etapie za pomocą badań krwi lub USG. Pęcherzyk ciążowy widoczny jest już zaledwie po 4. tygodniach od zapłodnienia. Z kolei badanie krwi jest w stanie potwierdzić ciążę już zaledwie od 6 do 10 dni od zapłodnienia. Wówczas bada się stężenie Beta hCG (podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej).

Aby mieć więc pewność odnośnie ciąży niezbędna jest wizyta u lekarza, który wyda stosowne zaświadczenie w przypadku stwierdzenia ciąży u kobiety i zaleci dalsze kroki w postaci badań i ogólnych zaleceń. Pierwsze objawy ciąży mogą być różne w zależności od organizmu kobiety.

Czytaj także: Jak rozpoznać ciążę?Samopoczucie przed porodem | Badanie GBS – na czym polega?