Ząbkowanie dziecka – jak złagodzić ból?

Ząbkowanie dziecka – jak złagodzić ból?

Ząbkowanie, choć jest normalnym etapem rozwoju dzieci, wiąże się z bólem i cierpieniem, a także nieprzespanymi nocami i stresem. Rodzice często chcąc ulżyć swoim pociechom, sięgają po wiele środków, które mogą nie przynosić ulgi w meczących dolegliwościach. To nie tylko domowe sposoby, ale również produkty apteczne, jak leki i suplementy diety. Z naszego artykułu dowiesz się, jak złagodzić ból przy ząbkowaniu u dziecka. Pierwszy ząbek pojawia się na ogół w wieku około sześciu miesięcy. Zwykle ząbkowanie zaczyna się od dolnych jedynek, czyli siekaczy przednich . Później można się doszukać kolejnych siekaczy na górze i dole, pierwszych zębów trzonowych i kłów. Jako ostatnie zęby mleczne pojawiają się drugie trzonowce .

Jakie są objawy ząbkowania u dzieci? Sprawdź typowe objawy

Nieodłącznym elementem rozwoju każdego niemowlaka jest wyrzynanie zębów mlecznych, czyli ząbkowanie . Badania wykazały, że u około 1/3 dzieci pojawienie się pierwszych zębów nie powoduje bardziej widocznych dolegliwości. Dzieci rozpoczynają etap ząbkowania około 6 miesiąca życia, jednak jest to kwestia indywidualna i wiele z nich może mieć objawy wyrzynania się pierwszych ząbków dużo wcześniej. Wpływ ma na to wiele czynników, jak np. niska masa urodzeniowa, problemy genetyczne i gospodarka hormonalna. Objawy ząbkowania u niemowląt – jak rozpoznać ząbkowanie u niemowląt?

   • ślinienie się,
   • gryzienie przedmiotów i zabawek,
   • wkładanie palców do buzi,
   • opuchlizna dziąseł i zaczerwienienie,
   • zapalenie dziąsła,
   • gorączka,
   • rozdrażnienie i płaczliwość,
   • brak apetytu,
   • biegunka,
   • katar,
   • kaszel,
   • problemy ze snem.

Kiedy rozpoczyna się wyrzynanie zębów mlecznych? Wiele objawów może wskazywać na zupełnie inne dolegliwości, dlatego rodzice często mogą mieć problemy z odpowiednim zdiagnozowaniem problemów i udzieleniem pomocy, która przyniesie wyraźną ulgę. Rzadko pojawiają się nietypowe objawy ząbkowania, takie jak katar i kaszel czy wysypka na brzuchu. kulminacyjnym momencie wyrzynania się zębów mlecznych dziecko może w ogóle odmówić przyjmowania pokarmów stałych. Może też pojawić się tzw. strajk karmieniowy, czyli dziecko nagle przestaje chcieć być karmione piersią. Wszak karmienie piersią jest najwłaściwszym sposobem żywienia niemowląt.

ząbkowanie dziecka

Jak złagodzić ból ząbkowania, ból dziąseł? Sprawdzone sposoby

Ze względu na całą masę objawów związanych z ząbkowaniem, należy pamiętać, że dziecko w tych dniach potrzebuje dużo miłości i przytulania, dzięki temu może poczuć się bezpiecznie. Istnieje wiele domowych sposobów łagodzenia objawów, jednak każde dziecko jest inne, a cała masa dolegliwości sprawia, że czasem trudno jest wybrać sposób, który w 100% poradzi sobie z objawami. Na początek, warto dać dziecku gryzak schłodzony w lodówce. Jest on wypełniony wodą lub żelem, dzięki temu przykładany przez dziecko w miejsce swędzenia i bólu świetnie łagodzi i przynosi wyraźną ulgę. Dobrze jest również, aby gryzak posiadał wypustki, które jednocześnie masują dziąsła.

Czytaj także: badania genetyczne w ciąży

Jeśli nie mamy gryzaka możemy podać dziecku schłodzoną w lodówce marchewkę. Jako, że masaż może przynieść wyraźną ulgę, każdy rodzic może sam zrobić go za pomocą silikonowej szczoteczki czy pieluchy tetrowej owiniętej na palcu (namoczonej w naparze z rumianku). Wystarczy wykonywać okrężne ruchy, aby zniwelować ból ząbkowania. Pamiętajmy, żeby robić to delikatnie, gdyż błona dziąseł podczas ząbkowania jest mocno podrażniona i delikatna.

Wśród innych sposobów jest stosowanie okładów z rumianku, który działa przeciwzapalnie. Wystarczy zanurzyć gazę lub pieluszkę tetrową w herbacie z rumianku i zamrozić. Po wyjęciu z lodówki, należy odczekać chwilę, aby okład zmiękł i przyłożyć do rozpulchnionych dziąseł dziecka. Na rynku dostępne są także wszelakie żele i maści na bolesne ząbkowanie. Warto pamiętać jednak, że w czasie wyrzynania zębów mlecznych dziecku może pomóc delikatny nacisk na ząbki. Następnie masaż dziąseł złagodzi ból i dyskomfort związany z rośnięciem zębów.

Jak jeszcze można złagodzić dolegliwości bólowe? To powinno pomóc Twojemu dziecku

Wyrzynanie zębów mlecznych przebiega inaczej u każdego dziecka. Niektóre wydają się nie odczuwać żadnego bólu, inne zaś zmagają się z nim przez wiele tygodni – wszystko zależy od szybkości tego procesu. Cała masa objawów, które dotykają ząbkujące dzieci, sprawia, że często trudno jest ulżyć maluszkowi za pomocą domowych sposobów. Czasem konieczne może okazać się zastosowanie żelów przeciwbólowych dostępnych w aptece, opartych o różnorodne substancje np. wyciągi roślinne. W swoim składzie zawierają substancję znieczulające, a także przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dzięki którym możliwe jest zapobieganie zakażeniom i zapaleniom jamy ustnej. Pamiętajmy, aby wybierać preparaty dostosowane do wieku dziecka, tak, aby były w pełni bezpieczne. Czasami konieczne może okazać się zastosowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, jak paracetamol czy ibuprofen. Szczególnie kiedy dziecko zmaga się z wysoką gorączką. Leki te obniżą gorączkę, a dodatkowo zniwelują ból ząbkowania. Kiedy gorączka będzie utrzymywała się długo, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem, który wykluczy lub zdiagnozuje infekcję, przepisując odpowiednie leki.

Ważne! W czasie ząbkowania, należy zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Bardzo ważne jest oczyszczanie dziąseł np. palcem owiniętym w pieluszkę tetrową namoczoną herbatką z rumianku. Kiedy jednak dziecko ma pierwsze zęby bardzo ważne jest, aby myć jamę ustną przy pomocy szczoteczki dostosowanej do wieku dziecka i pastą bez fluoru. Ciepła kąpiel i łagodne kołysanie również pomagają uśmierzyć ból i uspokoić dziecko.

Oto ogólny kalendarzyk wyrzynania się ząbków u dziecka: 4-6 miesiąc – siekacze dolne 7 miesiąc – siekacze górne 8-12 miesiąc – dwójki górne i dolne 12-16 miesiąc – pierwsze zęby trzonowe górne i dolne 15-24 miesiąc – kły 21-31 miesiąc -drugie zęby trzonowe górne i dolne W ocenie prawidłowego przebiegu ząbkowania może pomóc reguła „6/4”, co oznacza, że co 6 miesięcy wyrzynają się 4 zęby mleczne. A zatem roczne dziecko przeciętnie powinno mieć 8 zębów, a 1,5 roczne – 12 zębów