Zaparcia w ciąży – jak sobie z nimi radzić?
Chociaż często podkreśla się, że ciąża to nie choroba, stan ten wywołuje szereg zmian w budowie anatomicznej ciała kobiety, a także różne zaburzenia hormonalne, które skutkują występowaniem wielu nieprzyjemnych objawów, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze. Jednym z najbardziej dokuczliwych i drugim najpopularniejszym symptomem – tuż po mdłościach – są zaparcia. Czy to prawda, że nie da się uniknąć ich w ciąży? Jak sobie pomóc, kiedy już się pojawią? Sprawdź!
Dlaczego zaparcia pojawiają się w tak często w okresie ciąży?
Na początku warto wyjaśnić, dlaczego to właśnie kobiety ciężarne są szczególnie narażone na częste i bolesne zaparcia. Wynika to z kilku nakładających się na siebie czynników. Po pierwsze, zmiany hormonalne w tym okresie – przede wszystkim podwyższony poziom progesteronu – osłabiają pracę mięśni jelit, rozluźniają przewód jelitowy i spowalniają podróż treści pokarmowej przez dolny odcinek tego przewodu. Po drugie, powiększająca się macica napiera na jelita i zaburza ich prawidłową pracę. Dodatkowo, wiele kobiet ciężarnych musi przyjmować w tym okresie żelazo, aby uniknąć anemii, a ono również przyczynia się do powstawania zaparć. Istnieje też szereg czynników zależnych od kobiety, także wpływający na pracę jelit. To między innymi nieodpowiednia dieta, czyli:
- jedzenie ciężkostrawnych potraw,
- zbyt mała ilość błonnika w jadłospisie,
- wysokie spożycie węglowodanów,
- picie zbyt małej ilości płynów,
- nieregularne posiłki.
Poza tym, zaparciom sprzyja też ograniczona aktywność fizyczna, niedoczynność tarczycy oraz każda kolejna ciąża kobiety.
Jak radzić sobie z zaparciami w ciąży i jak ich unikać?
Znając podstawowe przyczyny zaparć w ciąży, kobieta wie, jak postępować, aby zmniejszyć częstotliwość ich występowania. Podstawą jest przede wszystkim odpowiednio zaplanowana, lekkostrawna dieta bogata w błonnik. Dziennie należy spożywać go od 25 do 40 g, ale dawki tej nie wolno przekraczać (doprowadzi to do równie nieprzyjemnych problemów). Aby zadbać o odpowiednią ilość błonnika w diecie, wystarczy włączyć do niej:
- produkty zbożowe z pełnego przemiału,
- owoce,
- warzywa,
- pestki i ziarna,
- produkty mleczne, takie jak jogurty i kefiry.
Szczególnie polecane na diecie w ciąży są kasze, śliwki, jabłka czy pestki dyni. Druga bardzo ważna część profilaktyki zaparć to dbanie o doskonałe nawodnienie, przede wszystkim za sprawą wody, ewentualnie niesłodzonych naparów ziołowych, np. miętowej herbaty. Aby uniknąć zaparć, warto troszczyć się także o swoją aktywność ruchową. W ciąży można bez obaw pływać, uprawiać pilates, jogę czy po prostu dużo spacerować.
Co na zaparcia w ciąży?
Kiedy zaparcia w ciąży już się pojawią i okazują się trudne do zwalczenia w naturalny sposób, kobieta może sięgnąć po rozwiązania farmakologiczne. Dostępne opcje to:
- środki działające osmotycznie, czyli zmiękczające stolec (mogą jednak wywołać równie nieprzyjemne wzdęcia),
- wlewki doodbytnicze, które oczyszczają jelita.
Na chwilę obecną, wlewki doodbytnicze to najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób na trudne zaparcia w ciąży. Ilość preparatu dostosowuje się do potrzeb pacjenta (jego objętość nie zawsze musi być duża), a czas działania środka to zaledwie 5 – 20 minut. Co ważne, wlewki działają miejscowo, nie ingerując z innymi lekami, zatem nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania ich w okresie ciąży.
Zaparcia w ciąży są nie tylko nieprzyjemne, ale mogą też skutkować rozwojem hemoroidów. Warto więc dbać o to, aby pojawiały się jak najrzadziej – zwłaszcza, że zdrowe jelita, to lepsze samopoczucie i wyższa odporność przyszłej mamy.
Czytaj także: Samopoczucie przed porodem – zwiastuny nadchodzącego rozwiązania