Akcesoria przydatne podczas karmienia piersią

Akcesoria przydatne podczas karmienia piersią

Karmienie piersią to jeden z bardzo ważnych obowiązków świeżo upieczonej mamy. Zdarza się jednak niekiedy, że nie może ona dostarczyć pokarmu swojego dziecku, wówczas należy zachować spokój, bo dostępne jest dla maluchów w pełni wartościowe i bezpieczne mleko modyfikowane, które spokojnie można podawać najmłodszym. Szacuje się, że kobieta może karmić dziecko piersią do 2. roku życia i dłużej. To wszystko sprawia, że karmienie piersią jest zadaniem, które może wymagać od mamy wiele cierpliwości i wyrzeczeń. Warto więc maksymalnie ułatwić sobie karmienie piersią i skorzystać z dostępnych na rynku akcesoriów.

Laktatory do karmienia piersią

To urządzenie, które przyda się wszystkim rodzicom. Pozwala na odciągnięcie pokarmu z piersi i przelanie mleka do szklanej butelki. Wiele par odkłada zakup laktatora na później, a to błąd. Po porodzie i powrocie do domu mamy z maluszkiem czasu brak praktycznie na wszystko, w tym na zakupy. Dlatego w laktator dobrze jest się wyposażyć już dużo wcześniej. Laktator przydaje się szczególnie wtedy, kiedy trzeba zostawić dziecko pod opieką innej osoby, nie rezygnując przy tym z nakarmienia dziecka mlekiem matki. Do wyboru jest laktator ręczny lub elektryczny. Wybór konkretnego urządzenia zależy od preferencji rodziców. Laktator do karmienia piersią sprawdzi się także na wypadek przedwczesnego porodu, cesarskiego cięcia, w momencie kiedy dziecko jest senne i nie chce ssać, lub kiedy kobieta ma poranione brodawki oraz niedobór lub nadmiar pokarmu. Nauka korzystania z laktatora wymaga wysiłku, jednak bardzo szybko może się opłacić.

Staniki do karmienia piersią i poduszki

Karmienie może towarzyszyć młodej mamie przez kilka lat, dlatego warto żeby przez ten czas czuła się komfortowo. Służą do tego specjalne staniki do karmienia piersią, które nie tylko ułatwiają cały proces, ale także sprawiają, że kobieta poczuje się znów pieknie i komfortowo w swoim ciele. Mama powinna mieć w swojej komodzie specjalny biustonosz do karmienia, spania i modelujący na co dzień. Bielizna powinna być wykonana z naturalnych materiałów, aby nie podrażnić skóry. Piorąc bieliznę mamy, należy również używać delikatnych detergentów, aby z kolei nie narazić maluszka na żadne uczulenie. Poduszka do karmienia z kolei ułatwia przystawienie dziecka do piersi i jednocześnie pozwala mamie na odpoczynek. Trzymanie dziecka na poduszce sprawia, że leży ono nieco wyżej i przeciążony kręgosłup młodej mamy może odpocząć.

Wkładki laktacyjne i inne akcesoria

Kolejnym z akcesoriów w które warto się wyposażyć są wkładki laktacyjne, które mogą mieć różny kształt, wielkość, kolor i liczbę sztuk w opakowaniu. Dostępne są zarówno wkładki laktacyjne jednorazowe i wielokrotnego użytku. Po ciąży i porodzie w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Jedną z nich jest produkcja pokarmu, który może wyciekać w niekontrolowany sposób. Może to być problematyczne dla młodej mamy, szczególnie w miejscach publicznych. Aby uniknąć stresujących sytuacji dobrze jest mieć wkładki laktacyjne zawsze ze sobą. Niektórym kobietom pokarm wypływa jeszcze przed porodem, dlatego warto zaopatrzyć się w nie zdecydowanie wcześniej.

Kolejną rzeczą, jaka może przydać się karmiącej matce jest maść na brodawki, która uśmierzy ból i pomoże w ich gojeniu. Tego typu preparaty są tak opracowane, aby w żadnym wypadku nie zaszkodzić maluszkowi. Można więc je bezpiecznie stosować w trakcie karmienia piersią.

Czytaj także: Kangurowanie dziecka – to musisz wiedzieć