Kangurowanie dziecka – to musisz wiedzieć

Kangurowanie dziecka to bardzo ciekawe określenie, które pozwala na wysunięcie pierwszych skojarzeń. Małe kangury po urodzeniu pozostają w torbie matki, co pozwala im zachować bezpieczeństwo i dobrze się rozwijać, z kolei kangurowanie u ludzi polega na kontakt skóra do skóry dziecka z matką lub ojcem. Ważny jest kontakt z gołą skórą, który pozwala być ze sobą naprawdę blisko. Metodę tę często wykorzystuje się w przypadku dzieci oddzielonych od rodziców tuż po urodzeniu, np. za wcześnie urodzonych i przebywających w inkubatorze. Dzięki kangurowaniu można nadrobić więź dziecka i rodzicem i poprawnie ją zbudować. Kangurowanie dziecka warto zacząć jak najszybciej, aby dziecko przywiązało się do rodzica, a także czuło jego ciepło i bliskość.

Kangurowanie dziecka – jak się przygotować? 

Odruch przytulenia dziecka jest zwykle instynktowny i może przedłużać się nawet do wielu godzin. To bardzo ważna czynność, aby zarówno dziecko jak i rodzic poczuli się w pełni bezpiecznie. To sposób na okazywanie miłości i zbudowanie poprawnej relacji. Kangurowanie stosuje się zwykle wobec wcześniaków, ale nie ma żadnych ograniczeń co do jego wprowadzenia.

Pozycję do kangurowania najlepiej jest zająć na wygodnym fotelu, ze stabilnym oparciem i podnóżkiem. Można ułożyć się na nim w wygodnej pozycji. Dziecko powinno ułożyć się na brzuchu, tak aby przylegało do klatki piersiowej matki pomiędzy piersiami. To wyjątkowa bliskość, która wpływa korzystnie zarówno na matkę jak i dziecko. Do kangurowania nie trzeba się specjalnie przygotowywać – wystarczy wziąć kąpiel i ograniczyć stosowanie balsamów do ciała czy perfum o bardzo intensywnym zapachu. Dziecko i rodzica można okryć delikatnym kocem, jeśli zajdzie taka potrzeba.

kangurowanie dziecka - kangur

Jakie zalety niesie ze sobą kangurowanie dziecka?

Metoda Kangaroo Mother Care (KMC) została zapoczątkowana w 1978 r. w Bogocie. Tamtejszy neonatolog wpadł na pomysł, aby jak najszybciej po urodzeniu przykładać dzieci do piersi, obojczyków i brzuchów matek.

Kangurowanie dziecka niesie ze sobą wiele zalet takich jak:

   • nawiązanie bliskości między rodzicami i dzieckiem,
   • odbudowanie bliskości i zaufania np. po przebywaniu dziecka w inkubatorze,
   • wywołanie pozytywnych zmian w układzie fizjologicznym – ustabilizowanie krążenia, spokojniejszy oddech, uspokojenie akcji serca,
   • redukcja poziomu stresu u dziecka i rodzica,
   • korzystny wzrost temperatury ciała,
   • przejęcie flory bakteryjnej od matki,
   • kangurowane dzieci rzadziej płaczą, są spokojniejsze, lepiej się rozwijają,
   • kangurowanie na wczesnym stadium ogranicza ryzyko zgonu wśród wcześniaków,
   • dzieci leżące w ten sposób blisko rodzica mają lepszy i głębszy sen.

Jak widać zalet kangurowania jest tak wiele, że warto je systematycznie stosować. Kangurowanie nie wymaga wiele wysiłku i można je wykonywać praktycznie w każdej chwili. To korzystne działanie zarówno dla matki, ojca, jak i nowo narodzonego dziecka, które przejmuje ciepło ciała i dawkę miłości od dorosłych osób.

Czytaj także:

 

Co robimy?

W ramach szkoły rodzenia prowadzimy kompleksowe zajęcia mające na celu przygotowanie przyszłych rodziców do najważniejszej roli ich życia. Zapraszamy!

Harmonogram

PONIEDZIAŁKI – GODZINA 13:00
WTORKI – GODZINA 16:50 i 18:00
ŚRODY – GODZINA 16:50 i 18:00
CZWARTKI – GODZINA 16:00 i 18:00
FITNESS W CIĄŻY – CZWARTKI – GODZINA 11:00

Kontakt

Bezpłatna Szkoła Rodzenia „Mama i Noworodek”
80-175 Gdańsk
ul. Jabłoniowa 29B
Tel.: 606 11 35 40
E-mail: kontakt@szkolarodzeniagdansk.pl

Designed by WadimSoft