Blizna po cesarskim cięciu – jak o nią dbać?
Narodziny dziecka są jedną z najpiękniejszych chwil w życiu rodziców. Nie zawsze jednak poród może odbywać się naturalnie, mimo wielkich planów i chęci. Wówczas konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia. W takim wypadku dodatkową pamiątkę po narodzinach pociechy stanowić będzie blizna po cesarce. Warto jest zadbać o nią właściwie od początku. Z jakich względów pielęgnowanie blizny po przeprowadzeniu cesarki będzie tak istotne? Jak to robić we właściwy sposób i o czym należy pamiętać?
Blizna po cesarskim cięciu – jak powinna wyglądać jej pielęgnacja?
Gdy ciąża powoli zbliża się do końca, każda kobieta zaczyna już myśleć o porodzie. Stanowiska i podejścia mogą być różne, niemniej jakkolwiek miałoby się to nie skończyć, trzeba brać pod rozwagę cesarskie cięcie? Z jakich względów? Gdyż idący nawet na początku gładko poród siłami natury, może się nim zakończyć. Podejścia do cięcia są skrajne, niemniej jednak jedno pozostaje pewne, to spora operacja, z którą związane mogą być pewne komplikacje i pozostała po niej blizna. Wydaje się to być oczywiste, co nie oznacza wcale, iż wiadome jest jak o taką bliznę i o siebie dbać, żeby przywoływać później wyłącznie miłe wspomnienia, pierwszego zapoznania z nowym człowiekiem.
Czytaj także: nacinanie krocza przy porodzie,
Jak to wyglądało dawniej?
Dawniej cięcie cesarskie przeprowadzano wzdłuż białej kresy. Wtedy blizna była trudna do zamaskowania. Obecnie cięcie wykonywane jest nad spojeniem łonowym, nie może mieć ono więcej, aniżeli 15 cm długości i 2-3 mm szerokości. Można ją bez problemu zamaskować bielizną, zaś po utracie nadprogramowych kilogramów schowamy ją nawet pod bikini. Zanim skóra po cięciu ulegnie zagojeniu, powstanie blizna, minie na pewno parę tygodni. To moment, kiedy powinniśmy szczególnie zadbać o naszą bliznę, żeby proces gojenia gładko przebiegał.
Rana po cięciu cesarskim – właściwa higiena
Po przeprowadzonym cięciu lekarz musi zszyć naciętą macicę, tkankę podskórną, poprzeczną powięź brzucha, zaś zwieńczeniem są szwy. Zdejmowane są one w 8 dobie po operacji, zaś wewnętrzne szwy rozpuszczają się samodzielnie po upływie około 3 miesięcy. Przez pierwsze 24h miejsce nacięcia osłaniane jest opatrunkiem, który wspomaga proces zasklepienia się rany. Nie można go zmoczyć. Biorąc pierwszą kąpiel, trzeba osłonić go ręcznikiem, kiedy utworzy się już strup, możemy spokojnie myć wokół skórę.
Czytaj także: Dlaczego w czasie ciąży częściej psują się zęby?
Następne doby po wykonaniu cięcia
Po zdjęciu opatrunku należy zadbać o to, żeby rana oraz jej okolice pozostawały czyste, inaczej może pojawić się zakażenie. Miejsce nacięcia można myć wodą z mydłem, najlepiej szarym, minimum dwa do trzech razy w ciągu dnia. Po umyciu ranę można osuszać delikatnie ręcznikiem jednorazowym, gdyż w bawełnianym gromadzą się bakterie z innych okolic, które wyciera się po kąpieli. Później wystarczy na koniec przetrzeć ranę jednorazowym wacikiem ze spirytusem lub specjalistycznymi chusteczkami nasączonymi nim, które można nabyć w aptece.
Co można zrobić, aby rana odpowiednio się goiła?
- nie można moczyć opatrunku w pierwszych dobach, jeżeli przypadkiem do tego dojdzie w czasie brania prysznica, wystarczy poprosić pielęgniarkę o dokonanie zmiany opatrunku,
- należy myć ranę z użyciem wody z mydłem, zaś później przecierać spirytusem czy środkiem dezynfekującym,
- konieczne jest noszenie wygodnych ubrań, które nie uciskają czy nie drażnią blizny,
- należy układać dziecko w taki sposób, aby nie uciskało ono rany w czasie karmienia,
- nie wolno dźwigać przez okres trzech miesięcy po przeprowadzeniu cięcia cesarskiego – szwy założone na powięź oraz mięśnie mogą drażnić pozostałe naczynia i tkanki, przyczyniając się tym samym do powstawania krwiaków albo stanów zapalnych.
Czytaj także: Kąpiel noworodka – jak to zrobić krok po kroku