Kąpiel noworodka – jak to zrobić krok po kroku
Pierwsza kąpiel noworodka to zadanie, które spędza sen z powiek wielu świeżo upieczonym rodzicom. Jeśli jest to kolejne dziecko, to o sprawną kąpiel jest zdecydowanie łatwiej ze względu na wcześniejsze doświadczenie. Jeśli zaś w rodzinie pojawiło się pierwsze dziecko, to kąpiel może okazać się nieco problematyczna. Jak często kąpać noworodka? Czym myć noworodka? Kolejne pytanie, jakie się nasuwa to czy dodawać coś do wody, czy myć samą wodą. I jaka ona powinna być – przegotowana, a może normalna, z kranu. To już zależy od dziecka.
Wiele młodych rodziców zastanawia się czy wykona kąpiel prawidłowo, czy nie podrażni skóry dziecka, nie narazi go na przeziębienie i użyje odpowiednich kosmetyków. Na szczęście dostępne są w Internecie materiały, z których można dowiedzieć się więcej na temat prawidłowej kąpieli dziecka. Informacje na ten temat można także uzyskać od położnej i w szkole rodzenia, gdzie rozpowszechniana jest tylko fachowa wiedza. Rodzice mają więc co najmniej kilka miejsc i osób, które mogą prosić o wsparcie. Kąpiel niemowlaka nie jest niczym trudnym – warto się do niej odpowiednio przygotować, a wtedy na pewno zakończy się sukcesem.
Charakterystyka skóry noworodka
Niektórzy rodzice rezygnują z kąpieli noworodka po powrocie do domu – czasami nie kąpią go nawet przez pierwsze dwa tygodnie. Jest to związane z przekonaniem, że maź płodowa, którą jest pokryte dziecko, ma właściwości nawilżające i ochronne. Skóra noworodka znacznie różni się od skóry osób dorosłych. Jest cieńsza przez co łatwiej ulega uszkodzeniom np. odparzeniom, zadrapaniom czy różnego rodzaju podrażnieniom. Mimo że w skórze noworodków znajduje się dużo wody, to jednak poprzez cienką warstwę naskórka dochodzi do jej intensywnego ubytku, dlatego też w przypadku noworodków bardzo łatwo dochodzi do podrażnienia skóry. Brak szczelności w warstwie lipidowej skóry sprawia zaś, że łatwiej przenikają do niej zanieczyszczenia, a także drobnoustroje, wirusy i bakterie. Najtrudniejszym czasem są pierwsze 2 tygodnie po narodzinach dziecka, kiedy to skóra niemowlęcia posiada największą przepuszczalność. Tak naprawdę dopiero po ukończeniu 1. roku życia przez dziecko skóra dochodzi do docelowej odporności i jest w stanie ochronić je przed czynnikami zewnętrznymi. Do tego czasu należy wyjątkowo zadbać o jej pielęgnację.
Czytaj także: akcesoria przydatne przy karmieniu piersią oraz jak skutecznie odstawić dziecko od karmienia piersią? | Jakie są pierwsze objawy ciąży?
Pierwsza kąpiel noworodka – podstawowe zasady
- Niegdyś pierwsza kąpiel dziecka miała miejsce w szpitalu zaraz po urodzeniu. Obecnie jednak położne często czekają na decyzję mamy dziecka i nie wykonują kąpieli od razu, aby dziecko jak najdłużej pozostało w mazi płodowej i było skutecznie chronione.
- Po tym jak dziecko zostanie wykąpane w szpitalu pierwsza jego kąpiel w domu może nastąpić nawet 3 dni później. Każda styczność z wodą powoduje osłabienie i wysuszenie skóry, co nie działa na nią korzystnie.
- Kąpiel warto wykonywać o stałych porach, najlepiej wieczorem. To jak często myć noworodka uzależnione jest od jego samopoczucia i indywidualnych cech. Jeśli kąpiel wpływa na niego kojąco, a na skórze nie widać żadnych niepokojących podrażnień, to można kapać noworodka nawet codziennie. Jeśli jednak codzienne kąpiele wprowadzają chaos, a dodatkowo na skórze występują objawy wysypki, zaczerwienienia czy innych podrażnień, to lepiej ograniczyć kąpiele i wykonywać je np. co dwa dni. Dziecko jednak powinno mieć przemywaną pupę po każdej zmianie pieluszki.
- Mycie noworodka jest czynnością, która wymaga sporo przestrzeni. Jeżeli Twoja łazienka nie należy do największych, wanienkę przenieś do innego pomieszczenia, na przykład sypialni i umieść ją specjalnym stelażu lub stole. Dziecko najlepiej jest myć w wanience. Nalać do niej zwykłej wody lub destylowanej albo wcześniej przegotowanej i ostudzonej. Poziom wody powinien sięgać do wysokości bioder dziecka. W trakcie kąpieli należy podtrzymywać główkę dziecka dłonią razem z górną częścią pleców. Podczas kąpieli najpierw myje się górne partie ciała noworodka a następnie dolne. Woda powinna mieć optymalną temperaturę, którą mierzy się nadgarstkiem od wewnątrz ręki, gdzie skóra dorosłej osoby jest bardzo cienka. Temperatura wody powinna wynosić 35-37 stopni – możesz to sprawdzić za pomocą termometru lub zanurzając łokieć, na pewno jednak nie dłonią. W zasięgu ręki postaw miskę z ciepłą wodą i gąbkę lub ściereczkę do mycia.
- Dużą ostrożność należy zachować podczas wyjmowania dziecka. Jedną ręką należy nadal podtrzymywać główkę i plecy, drugą zaś włożyć pod pupę i trzymać malucha przodem do siebie.
- Następnie należy ułożyć go na delikatnym, miękkim ręczniku.
- Gdy skóra dziecka jest jeszcze wilgotna, to najlepszy moment na jej pielęgnację. Wykorzystaj oliwkę do ciała dla dzieci lub balsam i delikatnie wsmaruj je w skórę maluszka.
- Podczas kąpieli noworodka używaj tylko kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Te kosmetyki powinny mieć jak najmniej barwników i substancji zapachowych. Dobrze sprawdzą się za to oliwki, które bardzo dobrze nawilżają i zabezpieczają delikatną skórę.
Wierzymy, że teraz już wiesz jak prawidłowo wykąpać noworodka, aby oszczędzić stresu rodzicom oraz maleństwu.
Czytaj także: Co-sleeping, czyli wady i zalety spania z dzieckiem oraz samopoczucie przed porodem – jak rozpoznać nadchodzący poród