Dlaczego w czasie ciąży częściej psują się zęby?

Dlaczego w czasie ciąży częściej psują się zęby?

Ciąża to dla kobiety piękny, ale jednocześnie bardzo wymagający czas. Warto przez najbliższe 9. miesięcy zadbać o swoją dietę, aktywność fizyczną, a także wykonywać regularne badania. Wśród nich znajduje się także zalecana wizyta w dentysty. Warto sprawdzić stan zębów jeszcze przed ciążą, aby później nie narazić się na stres i konieczność zaawansowanego leczenia. Często od kobiet, które niedawno urodziły dziecko, możemy usłyszeć, że ciąża znacznie pogorszyła stan ich zębów. Rzeczywiście, ciąża może wpływać negatywnie na stan uzębienia kobiety. W ciąży kobiety zwykle skarżą się na wiele niedogodności, w tym nudności, wypadanie włosów, problemy z cerą, a także pogarszający się stan zębów. Jednym z zaleceń od ginekologa prowadzącego ciążę powinno być wybranie się do stomatologa, aby sprawdzić czy nie pojawiły się ubytki w uzębieniu i próchnica. Dobry stan zębów sprzyja zdrowiu zarówno matki, jak i rozwijającego się maluszka. Nieleczona w ciąży próchnica może mieć poważne skutki, nawet takie jak przedwczesny poród.

Z czego wynika psucie się zębów w ciąży?

Ciąża wielokrotnie podawana jest jako możliwy skutek osłabienia zębów i rozwijania się próchnicy. Dzieje się tak ze względu na rozpulchnienie, zmiękczenie i odsunięcie się dziąseł, które częściej mogą krwawić. Naruszenie tkanek dziąseł powoduje także odsłonięcie się zębów, a tym samym narażenie ich na uszkodzenia. W czasie ciąży ważne jest dostarczanie organizmowi wszelkich niezbędnych substancji i zachowanie prawidłowej diety. Rozwijające się dziecko potrzebuje do wzrostu m. in. białka i wapnia, który wpływa na zdrowe zęby. Jeśli nie dostarczymy tych substancji dodatkowo z pokarmem, to maluszek pobierze je z organizmu mamy. To przyczyny z racji których następuje osłabienie zębów.

Kolejną kwestią są mdłości i wymioty. Podczas niestrawności wydzielany jest agresywny kwas solny, który ma fatalne skutki dla zębów. Jak widać podczas ciąży pojawia się wiele zagrożeń, które mogą skutecznie przyczynić się do uszkodzenia i degradacji uzębienia. Ważna w diecie jest także witamina C, która pomaga uszczelnić naczynia krwionośne i przeciwdziała krwawieniom dziąseł. Czasami można spotkać się ze stwierdzeniem, że każda ciąża to jeden ząb stracony. Wszystko zależy jednak od właściwej higieny jamy ustnej przed ciążą, jak i w jej trakcie. Warto więc zawczasu zadbać o zdrowie zębów i dziąseł, by swobodnie cieszyć się urokami błogosławionego stanu.

Również mniej zrównoważona dieta wielu kobiet ciężarnych, wynikająca z różnych zachcianek, może sprzyjać rozwojowi próchnicy. Częste spożywanie słodkich ciast, tortów, słodyczy lub lodów, powoduje nasilony rozwój bakterii próchnicotwórczych.

Australijscy naukowcy udowodnili również, że choroby przyzębia mogą opóźnić zajście w ciążę o około 2 miesiące. To także zagrożenie dla jeszcze nienarodzonego dziecka, mogące skutkować niską masą urodzeniową, zakażeniami bakteryjnymi, a nawet przedwczesnym porodem. Już co piąta ciężarna z powodu chorób przyzębia czy próchnicy rodzi niemowlę przed terminem.

Czytaj także: jakie są pierwsze objawy ciąży

Dlaczego w czasie ciąży częściej psują się zęby?Jak dbać o zęby w ciąży?

Warto pamiętać, aby bezpośrednio po wymiotach nie myć zębów, ale odczekać około kwadransa. Najlepiej jest w tym czasie przepłukać jamę ustną letnią wodą. Rozpoczęcie szczotkowania przyczyni się do intensywnego wcierania kwasu solnego w zęby. Prawidłowe zadbanie o zęby w ciąży zakłada regularne mycie, płukanie specjalnymi płynami, nitkowanie i wizytę kontrolną u stomatologa. W tym celu warto wykorzystywać pastę z dodatkiem fluoru i elektryczną lub soniczną szczoteczkę, która dokładnie oczyści zęby z bakterii i zalegającego pożywienia. Najlepiej wykonywać szczotkowanie zębów przed jedzeniem, dwa razy dziennie, rano i wieczorem przez około 2-3 minuty. Polecane jest także używanie specjalnych płynów do płukania jamy ustnej, które jeszcze dokładniej oczyszczają zęby, eliminują bakterie i pozwalają na zachowanie świeżego oddechu.

Kolejnym elementem dbania o higienę jamy ustnej jest regularne nitkowanie zębów. Początkowo może to być nieco trudne ze względu na występujące krwawienie dziąseł, dlatego warto wykonywać nitkowanie, ale nie za często. W diecie warto zadbać o odpowiednią ilość tłustego nabiału, mleka, zielonych warzyw, tłustych ryb, pełnoziarnistego pieczywa.

Zęby w ciąży trzeba leczyć, by nie doprowadzić do groźnych stanów zapalnych, jednak najbezpieczniejszym etapem jest drugi trymestr. Kobieta ciężarna powinna pamiętać o tym, że dbając o swoje zdrowie dba o zdrowie swojego dziecka.

Czytaj także: kangurowanie dziecka – to musisz wiedzieć

Kontrola stanu zębów u dentysty

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej, palenie papierosów oraz picie kawy i herbaty nie jest obojętne dla naszych zębów. W trakcie ciąży jak najbardziej można chodzić do dentysty. Podczas kontroli lekarz zbada stan zębów i oceni czy od razu zabierać się za leczenie, czy są ubytki które mogą poczekać. Jest to nawet bardzo wskazane, szczególnie w początkowych miesiącach. Później wizyta i leczenie u dentysty może być dla kobiety nieco stresujące, ale i tak warto je wykonywać. Wszelkie zabiegi dentystyczne wykonywane w ciąży, po uprzednim powiadomieniu dentysty o swoim stanie są w pełni bezpieczne. Substancje znieczulające i jałowe narzędzia wykorzystywane do pracy są zupełnie bezpieczne dla kobiet zarówno w początkowej jak i zaawansowanej fazie ciąży.

Wizyta u stomatologa w przypadku kobiety ciężarne zalecana jest nawet co 2-3 miesiące, aby na bieżąco kontrolować stan zębów. Należy jedynie unikać wykonywania zdjęć rentgenowskich i wybielania. Pozostałe zabiegi w tym leczenie kanałowe, usuwanie próchnicy, uzupełnianie ubytków, piaskowanie i niwelowanie kamienia można wykonywać bez obaw. Przy prawidłowym postępowaniu i utrzymywaniu dobrej higieny, zdrowie zębów po okresie ciąży nie ulegnie pogorszeniu. Leczenie zębów w ciąży ze względu na większe ryzyko próchnicy i wystąpienia chorób dziąseł w ciąży, nie zwlekaj z wizytą u dentysty.

Wiele przyszłych mam pyta także, czy wybielanie zębów w ciąży jest możliwe? Mimo, że dzisiejsza stomatologia jest wysoko rozwinięta, lekarze specjaliści są zgodni i jednogłośni, jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie – czy wybielanie zębów w ciąży jest wskazane – jest ono absolutnie zakazane ze względu na brak przeprowadzonych badań

Czytaj także: prawa przysługujące kobietom w ciąży oraz samopoczucie przed porodem