Dlaczego w czasie ciąży częściej psują się zęby?

Dlaczego w czasie ciąży częściej psują się zęby?

Ciąża to dla kobiety piękny, ale jednocześnie bardzo wymagający czas. Warto przez najbliższe 9. miesięcy zadbać o swoją dietę, aktywność fizyczną, a także wykonywać regularne badania. Wśród nich znajduje się także zalecana wizyta w dentysty. Warto sprawdzić stan zębów jeszcze przed ciążą, aby później nie narazić się na stres i konieczność zaawansowanego leczenia. W ciąży kobiety zwykle skarżą się na wiele niedogodności, w tym nudności, wypadanie włosów, problemy z cerą, a także pogarszający się stan zębów. Jednym z zaleceń od ginekologa prowadzącego ciążę powinno być wybranie się do stomatologa, aby sprawdzić czy nie pojawiły się ubytki w uzębieniu i próchnica. Dobry stan zębów sprzyja zdrowiu zarówno matki, jak i rozwijającego się maluszka. Nieleczona w ciąży próchnica może mieć poważne skutki, nawet takie jak przedwczesny poród.

Z czego wynika psucie się zębów w ciąży?

Ciąża wielokrotnie podawana jest jako możliwy skutek osłabienia zębów i rozwijania się próchnicy. Dzieje się tak ze względu na rozpulchnienie, zmiękczenie i odsunięcie się dziąseł, które częściej mogą krwawić. Naruszenie tkanek dziąseł powoduje także odsłonięcie się zębów, a tym samym narażenie ich na uszkodzenia. W czasie ciąży ważne jest dostarczanie organizmowi wszelkich niezbędnych substancji i zachowanie prawidłowej diety. Rozwijające się dziecko potrzebuje do wzrostu m. in. białka i wapnia, który wpływa na zdrowe zęby. Jeśli nie dostarczymy tych substancji dodatkowo z pokarmem, to maluszek pobierze je z organizmu mamy. To przyczyny z racji których następuje osłabienie zębów. Kolejną kwestią są mdłości i wymioty. Podczas niestrawności wydzielany jest agresywny kwas solny, który ma fatalne skutki dla zębów. Jak widać podczas ciąży pojawia się wiele zagrożeń, które mogą skutecznie przyczynić się do uszkodzenia i degradacji uzębienia.

Dlaczego w czasie ciąży częściej psują się zęby?Jak dbać o zęby w ciąży?

Warto pamiętać, aby bezpośrednio po wymiotach nie myć zębów, ale odczekać około kwadransa. Najlepiej jest w tym czasie przepłukać jamę ustną letnią wodą. Rozpoczęcie szczotkowania przyczyni się do intensywnego wcierania kwasu solnego w zęby. Prawidłowe zadbanie o zęby w ciąży zakłada regularne mycie, płukanie specjalnymi płynami, nitkowanie i wizytę kontrolną u stomatologa. W tym celu warto wykorzystywać pastę z dodatkiem fluoru i elektryczną lub soniczną szczoteczkę, która dokładnie oczyści zęby z bakterii i zalegającego pożywienia. Najlepiej jest szczotkować zęby przed jedzeniem, dwa razy dziennie, rano i wieczorem przez około 2-3 minuty. Polecane jest także używanie specjalnych płynów do płukania jamy ustnej, które jeszcze dokładniej oczyszczają zęby, eliminują bakterie i pozwalają na zachowanie świeżego oddechu. Kolejnym elementem dbania o higienę jamy ustnej jest regularne nitkowanie zębów. Początkowo może to być nieco trudne ze względu na występujące krwawienie dziąseł, dlatego warto wykonywać nitkowanie, ale nie za często. W diecie warto zadbać o odpowiednią ilość tłustego nabiału, mleka, zielonych warzyw, tłustych ryb, pełnoziarnistego pieczywa.

Czytaj także: kangurowanie dziecka – to musisz wiedzieć

Kontrola stanu zębów u dentysty

W trakcie ciąży jak najbardziej można chodzić do dentysty. Jest to nawet bardzo wskazane, szczególnie w początkowych miesiącach. Później wizyta i leczenie u dentysty może być dla kobiety nieco stresujące, ale i tak warto je wykonywać. Wszelkie zabiegi dentystyczne wykonywane w ciąży, po uprzednim powiadomieniu dentysty o swoim stanie są w pełni bezpieczne. Substancje znieczulające i jałowe narzędzia wykorzystywane do pracy są zupełnie bezpieczne dla kobiet zarówno w początkowej jak i zaawansowanej fazie ciąży. Wizyta u stomatologa w przypadku kobiet ciężarnych zalecana jest nawet co 2-3 miesiące, aby na bieżąco kontrolować stan zębów. Należy jedynie unikać wykonywania zdjęć rentgenowskich i wybielania. Pozostałe zabiegi w tym leczenie kanałowe, usuwanie próchnicy, uzupełnianie ubytków, piaskowanie i niwelowanie kamienia można wykonywać bez obaw.

Czytaj także: prawa przysługujące kobietom w ciąży

Co robimy?

W ramach szkoły rodzenia prowadzimy kompleksowe zajęcia mające na celu przygotowanie przyszłych rodziców do najważniejszej roli ich życia. Zapraszamy!

Harmonogram

PONIEDZIAŁKI – GODZINA 13:00
WTORKI – GODZINA 16:50 i 18:00
ŚRODY – GODZINA 16:50 i 18:00
CZWARTKI – GODZINA 16:00 i 18:00
FITNESS W CIĄŻY – CZWARTKI – GODZINA 11:00

Kontakt

Bezpłatna Szkoła Rodzenia „Mama i Noworodek”
80-175 Gdańsk
ul. Jabłoniowa 29B
Tel.: 606 11 35 40
E-mail: kontakt@szkolarodzeniagdansk.pl

Designed by WadimSoft & SEO77