Dlaczego po ciąży wypadają włosy?

 

Dlaczego po ciąży wypadają włosy?

W czasie ciąży praktycznie każda kobieta spełnia swoje marzenie o pięknych, gęstych i lśniących włosach. Wszystko dlatego, że właśnie w tym czasie są one mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, stan ten nie utrzymuje się zbyt długo – po porodzie bowiem włosy zazwyczaj zaczynają wypadać. To właśnie w tym momencie mówi się o łysieniu poporodowym. Czy jest jednak czym się martwić? Dlaczego tak właściwie włosy wypadają po ciąży? Odpowiadamy na te pytania.

Łysienie poporodowe – dlaczego występuje?

Dlaczego większości kobiet po ciąży wypadają włosy? Jest to zjawisko, za które odpowiedzialne są zmiany hormonalne związane z powracaniem organizmu do stanu sprzed ciąży. Podczas gdy w jej trakcie musiał on działać na „wyższych obrotach”, po urodzeniu już tak nie jest. Podwyższone stężenie estrogenów, odpowiedzialne właśnie za grube i gęste włosy, powoli będzie wracać do normalnego poziomu. W międzyczasie zaś wzrastać będzie poziom prolaktyny – hormonu stymulującego produkcję pokarmu. Te dwie zmiany nakładają się na siebie – obie bowiem mają wpływ na cykl życia włosa. Negatywny, skracający go.

Choć wypadanie włosów po ciąży jest zwykle czymś naturalnym, zazwyczaj występuje w formie dość umiarkowanej. Kobieta jest w stanie zauważyć przerzedzenia na całej powierzchni głowy, a zwłaszcza w okolicy skroni. To właśnie tam są bowiem cieńsze i delikatniejsze włosy. Nigdy jednak nie dochodzi do całkowitego wyłysienia. Warto jednak kontrolować cały ten proces – łysienie poporodowe może bowiem być wywołane również innymi okolicznościami. Często można za nie obwinić choroby tarczycy, niewłaściwe odżywianie, nadmierny stres (niejako potęgowany przez samo wypadanie), anemię czy zaburzone wchłanianie żelaza lub witaminy B12 (a przez to ich niedobór). Co więcej, winowajczynią wypadania włosów po ciąży może być niewłaściwa ich pielęgnacja. Do lekarza dermatologa należy się udać w momencie, w którym wypadaniu włosów towarzyszy łupież lub łojotok, ale też gdy wystąpiły objawy typowego łysienia (wypadania włosów na szczycie głowy). Taki stan rzeczy może już wywoływać pewien niepokój.

Czytaj także: Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Wypadanie włosów po ciąży – jak do niego dochodzi?

Aby zrozumieć, jak dochodzi do wypadania włosów po ciąży, warto przyjrzeć się cyklowi życia włosa. Ten rozpoczyna się od tak zwanej fazy wzrostowej, mogącej trwać od 2 do 8 lat. W fazie przejściowej, trwającej od kilku dni do 2 tygodni, włos przestaje rosnąć. Już wtedy przygotowuje się do wypadnięcia. W ostatniej fazie spoczynku, w ciągu 2 do 4 miesięcy mieszek włosowy się kurczy. To wtedy tworzy się łodyga nowego włosa, która wypycha starą. W końcu stary włos wypadnie – albo samoistnie, albo w wyniku „mechanicznego” wyciągnięcia go. Podczas mycia lub czesania.

Przez wysoki poziom estrogenów, w czasie ciąży faza wzrostowa włosa ulega wydłużeniu. Włosy żyją dzięki temu dłużej, a przez to wydają się być gęściejsze i mocniejsze. Po porodzie zaś poziom estrogenów wraca do normy. To zaś sprawia, że w ostatnią fazę spoczynku przechodzi bardzo duża ilość włosów (w tym te, które powinny to zrobić wcześniej, a których żywot został wydłużony). Stąd też właśnie nadmierne wypadanie włosów w okresie poporodowym.

Jak długo po ciąży mogą wypadać włosy?

To, jak długo włosy wypadają po ciąży zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu kobiety. Zazwyczaj cały proces wypadania trwa około roku. Oczywiście nie oznacza to, że przez cały ten czas włosy wypadają garściami. Największe ich ilości traci się przez 1,5 do 6 miesięcy od porodu. Co więcej, należy mieć na uwadze to, że ma na to wpływ również czas karmienia piersią. Jak już bowiem wspomnieliśmy, poziom prolaktyny również skraca cykl życia włosa.

Czytaj także: samopoczucie przed porodem