Jak często karmić piersią niemowlę?

Jak często karmić piersią niemowlę?

Pojawienie się na świecie dziecka, zwłaszcza pierwszego, jest niewątpliwie ogromną zmianą w życiu świeżo upieczonych rodziców. Sen z powiek spędza im wiele pytań i spraw, które w naturalny sposób są dla nich całkowitą nowością. Jedna z najczęstszych kwestii budzących wątpliwości to bez wątpienia częstotliwość, z jaką powinno być karmione niemowlę. W poniższym artykule znajdziesz najbardziej istotne kwestie dotyczące karmienia niemowlęcia, zwłaszcza w jego pierwszych dniach życia.

Dlaczego maluch domaga się jedzenia tak często?

Wiele młodych mam martwi się faktem, że ich dziecko wydaje się być głodne w zasadzie cały czas. Często jest to odbierane jako sygnał, że piersi produkują za mało mleka w stosunku do potrzeb dziecka. Nie jest to jednak prawdą, a sytuacja w której dziecko domaga się jedzenia nawet co 45 minut jest całkowicie naturalna. Częste ssanie piersi przez dziecko wspiera także laktację, i sprawi że produkcja mleka będzie wydajniejsza w przyszłości, gdy dziecko zacznie potrzebować coraz większych jego ilości. Trzeba także pamiętać, że przy karmieniu piersią potrzeba dziecka nie zawsze wynika tylko i wyłącznie z pustego brzuszka. Ze względu na fizyczną bliskość z mamą podczas karmienia, jest to także dla dziecka doskonały sposób na uspokojenie. Jasny i pełen bodźców zewnętrznych świat może być bowiem dla dziecka obcy i nieco przytłaczający, zatem w naturalny sposób poszukuje ono kontaktu z najbliższą mu osobą.

Karmienie na żądanie czy według harmonogramu?

Bardzo popularne są pomysły, narzucające karmienie w określonych, sztywnych odstępach czasu. Faktem jest jednak to, że w pierwszym miesiącu życia dziecka jest za wcześnie, by je wprowadzać. Każde dziecko jest bowiem inne, a pierwsze dni i tygodnie życia powinny być czasem naturalnego, swobodnego przystosowania się do nowego środowiska. Niektóre mamy mówią, że karmienie co 3 godziny świetnie sprawdza się w przypadku ich dzieci, jednak taki sposób sprawdzi się u zdecydowanej mniejszości niemowląt. Przynajmniej w początkowym okresie życia, dużo lepszym pomysłem będzie karmienie na żądanie, czyli kiedy zauważymy u maluszka pierwsze oznaki głodu. Nie zawsze musi być to płacz – jest on bowiem jednym z sygnałów pojawiających się w ostatniej kolejności. Warto zwrócić uwagę na takie zachowania dziecka jak otwieranie ust, ssanie swoich paluszków czy ogólny niepokój i pobudzenie. Gdy pojawi się któryś z tych objawów, warto podać maluchowi pierś.

Czytaj także: jak skutecznie odstawić dziecko od karmienia piersią?

Karmienie na żądanie – co to oznacza w praktyce?

Wcześniej napisaliśmy, że w przypadku noworodków nie sprawdzają się plany karmienia, i powinny być one przystawiane do piersi na żądanie. Jaka częstotliwość posiłków jest zatem normalna dla niemowlęcia w trakcie pierwszego miesiąca życia? W ciągu dnia całkowicie naturalnym jest karmienie co 2-3 godziny, jednak trzeba pamiętać, że zależy to od indywidualnego zapotrzebowania dziecka. Krótsze przerwy między karmieniami również nie powinny być powodem do niepokoju. W porze nocnej można oczekiwać nieco dłuższych przerw, wynoszących nawet 4-5 godzin. I w tej sytuacji trzeba jednak pamiętać, że ilość nocnych karmień jest kwestią indywidualną dla każdego dziecka, zatem możemy oczekiwać i kilkukrotnych pobudek na karmienie w trakcie nocy. Nie warto porównywać swojego dziecka do innych – dziecko zaprzyjaźnionej mamy, mimo że w bardzo zbliżonym wieku, może mieć zupełnie inne potrzeby. Pojedyncze karmienie powinno trwać tyle, ile wynika z potrzeb dziecka – każdy maluszek ma zupełnie inne tempo ssania, a tym samym najadania się.

Czytaj także: Samopoczucie przed porodem – zwiastuny nadchodzącego rozwiązania