Jak długo można przechowywać pokarm?

Jak długo można przechowywać pokarm?

Naturalne mleko matki jest niezwykle wartościowym pokarmem dla malucha. Odciągnięty pokarm nie musi być spożytkowany od razu. Dzięki odpowiednim metodom przechowywania, dziecko może zostać nakarmione przez inną osobę w trakcie Twojej nieobecności. Wskazujemy, w jakich warunkach należy przetrzymywać pozyskane mleko, aby było ono zawsze świeże i bezpieczne dla pociechy.

W jakich sytuacjach warto przetrzymywać pokarm matki?

Mleko laktacyjne to pokarm bogaty w różnego rodzaju składniki odżywcze. Posiada nie tylko niezbędne białka i sole mineralne, ale również zawiera szereg dobroczynnych ciał odpornościowych, witamin i enzymów trawiennych. Pokarm jest wytwarzany w sposób zindywidualizowany, dlatego posiada odpowiednią proporcję poszczególnych składników, dostosowanych do potrzeb dziecka. Najczęściej jednak maluch nie jest w stanie przyswoić pełnej dawki wyprodukowanego mleka, w związku z czym może się ono zmarnować. Na szczęście odciągnięte mleko nie traci na swoich walorach prozdrowotnych, o ile będzie przechowywane w dobrych warunkach. Dzięki temu pociecha może zostać nakarmiona, np. przez ojca lub babcię, w przypadku nieobecności matki. To znakomita alternatywa dla rozrabiania sztucznych mieszanek sklepowych, które nie posiadają aż tak wielu korzyści, w porównaniu z mlekiem matki.

Czytaj także: co-sleeping, czyli wady i zalety spania z dzieckiem

Gdzie przechowywać mleko dla dziecka?

Pokarm matki może zostać bezpiecznie przechowywany poza organizmem kobiety. Prozdrowotna mieszanina musi zostać przede wszystkim odciągnięta w sposób w pełni higieniczny. Laktator musi być systematycznie czyszczony i dezynfekowany, podobnie jak pojemniki (butelki bądź torebki). Warto zapisać informacje o dacie odciągnięcia, np. w formie naklejanych plakietek, co znacznie ułatwi proces zarządzania pokarmem. Mleko matki może być przechowywane w warunkach temperatury pokojowej. Wówczas należy taki pokarm spożyć maksymalnie do szóstej godziny po jego pozyskaniu. Czas przydatności do spożycia wzrasta, jeśli pokarm zostanie umieszczony w chłodziarce. Lodówka powinna gwarantować temperaturę ok. 4 stopni, a optymalnie jeszcze niższą. W takim środowisku bezpieczne przechowywanie mleka może być kontynuowane przez kilka dni. Naturalny pokarm dla niemowląt może być mrożony. Wówczas termin jego przydatności wzrasta do kilku miesięcy. Po rozmrożeniu produktu należy zużyć go w ciągu 24 godzin, o ile przechowujemy go w lodówce. Po wyjęciu zamrożonego mleka i przetrzymywania go w warunkach pokojowych, trzeba taki pokarm zużyć jak najszybciej po rozmrożeniu. Reasumując, mleko kobiece można przechowywać:

      • do kilku godzin w temperaturze pokojowej (maksymalnie sześć godzin);
      • do kilku dni w lodówce (maksymalnie pięć dni);
      • do kilku miesięcy w stanie zamrożonym (maksymalnie sześć miesięcy).

Wartości dotyczą oczywiście mleka odciągniętego w możliwie najbardziej higienicznych warunkach. Jeśli którykolwiek z elementów do pozyskiwania, czy samych pojemników do przechowywania, będzie zabrudzony, to takie mleko z dużą pewnością zepsuje się w bardzo krótkim czasie.

Czytaj także: Kangurowanie dziecka –  to musisz wiedzieć

matka karmiąca dziecko

O czym warto pamiętać podczas przechowywania?

Już po kilku godzinach przechowywania mleko matki zaczyna się rozwarstwiać. Pojawia się charakterystyczna żółta warstwa na wierzchu, zaś pozostała część mleka opada na dno. Nie świadczy to o zepsuciu, ponieważ jest to w pełni naturalny proces oddzielania się lipidów. Przed podaniem należy taki pokarm kilkukrotnie potrząsnąć, aby przywrócić jego podstawowy wygląd. Należy to robić delikatnie i z wyczuciem. Zbyt mocne ruchy mogą doprowadzić do wytrącania się cennych składników odżywczych. Pamiętaj o tym, aby mleko przechowywać jedynie w certyfikowanych opakowaniach, pozbawionych toksycznych plastików. Nie korzystaj z niezweryfikowanych butelek, w tym także z opakowań PET. Warto, przed włożeniem do lodówki, pozwolić pokarmowi w naturalny sposób się schłodzić, pozostawiając go na kilkanaście minut poza chłodziarką. Dopiero wtedy, gdy mleko nie będzie już ciepłe, można je włożyć do lodówki. Przechowuj je możliwie jak najbliżej tylnej ścianki urządzenia – tam panuje najniższa temperatura, która sprzyja bezpieczeństwu takiej żywności.

Czytaj także: Samopoczucie przed porodem – zwiastuny nadchodzącego rozwiązania