Jak rozpoznać przebodźcowanie dziecka?

Jak rozpoznać przebodźcowanie dziecka?

Czy Twoje dziecko czasami staje się marudne lub histeryczne, a Ty bezskutecznie próbujesz je uspokoić? Nadmierna stymulacja w środowisku dziecka wydaje się być możliwą przyczyną tego zachowania. Przebodźcowanie dziecka to nie żarty.

Co to jest przebodźcowanie u dziecka?

Żyjemy w świecie pełnym pośpiechu. Wszyscy są naciskani na czas i terminy. Wszystko dzieje się szybko oraz bardzo intensywnie. Niestety ma to zły wpływ nie tylko na dorosłych, ale również na nasze dzieci. Czym jest przebodźcowanie u dzieci? To nic innego jak przesadna reakcja dziecka na wszystko, co je otacza. W związku tym przesadnie reagują na docierające do niego wszelkie bodźce zewnętrzne. Noworodki są również podatne na tego rodzaju nadmierną stymulację. Ich układ nerwowy nie jest jeszcze do końca ukształtowany.

Jest to przede wszystkim stan w którym układ nerwowy u dziecka, jest nadmiernie pobudzony poprzez wiele bodźców wzrokowych, czuciowych, słuchowych, i węchowych.

W jaki sposób sprawdzić czy dziecko jest przebodźcowane?

Doświadczeni rodzice potrafią wyczuć, kiedy ich dzieci są przytłoczone rzeczywistością. Najłatwiej dostrzec emocje u dziecka, które czuje się niekomfortowo. W związku z tym będzie ono próbowało nam to zakomunikować, bezpośrednio lub też w inny sposób, w zależności od wieku, który ma.

Nadmiernie pobudzone dzieci będą miały stany, które będą powodować u nich drażliwość, marudzenie lub też złość. Warto zaznaczyć, że dzieci nadmiernie pobudzone mogą zakrywać uszy oraz być nadmiernie pobudzone w obecności innych- mogą uciekać czy też potrzebować samotności. Natomiast w przypadku niemowlęcia, będzie ono się prężyć czy też zaciskać piąstki. Będzie mu także trudno zasnąć.Aby uniknąć przestymulowania u dziecka, trzeba przede wszystkim zapewnić mu odpowiednią ciszę, spokój a także odpoczynek.

Niepokojąca jest również swego rodzaju reakcja „hipnotyczna”, jaką często obserwuje się u małych dzieci, spędzających czas siedząc przed telewizorem.Jednak najpewniejszym i najodpowiedniejszym sposobem na stwierdzenie, czy dziecko jest nadmiernie pobudzone (przebodźcowane) jest przede wszystkim wizyta u specjalisty, który będzie w stanie stwierdzać tego rodzaju stan. Najlepiej udać się więc do psychologa dziecięcego.

Skąd bierze się przebodźcowanie u dziecka?

Stan ten najczęściej występuje przy zbyt dużym nadmiarze atrakcji, wrażeń u dziecka. I tak na przykład jeśli zabawek jest zbyt wiele, dziecko może nie wiedzieć, na czym się skupić.

Hałas w mieście, np. z zakupów, spacerów czy tłumów, również może mieć negatywny wpływ. Krewni odwiedzający noworodka starają się skupić jego uwagę za pomocą śpiewania, dźwięku grzechotki czy też kołysanie i trzymanie dziecka w ramionach. Jeśli będzie to robione zbyt często, u dziecka mogą pojawić się wyżej opisane zachowania. Dziecko będzie wtedy nadmiernie pobudzone.

Przebodźcowanie dziecka- Podsumowanie

Nadmierne przebodźcowanie u dziecka to stan, w którym układ nerwowy niemowlęcia nie jest w stanie poradzić sobie z dużą ilością dźwięków, bodźców otaczających go dookoła. Tego rodzaju nadmierna stymulacja może dotyczyć noworodków, niemowląt, a także starszych dzieci.

Współczesne czasy dostarczają nam znacznie więcej bodźców niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Technologia rozwinęła się bardzo do przodu i nadmierna stymulacja (przebodźcowanie) jest obecnie normą. To, co dla dorosłego nie jest męczące (np. oglądanie telewizji), jest niestety stymulujące w zły sposób dla rozwijającego się mózgu dziecka.

Dlatego też odpowiednia stymulacja rozwoju małego dziecka jest bardzo istotna. Jednak zbyt wiele zabawek, hałasu, głośnego dźwięki i tłumu osób może mieć negatywny wpływ na układ nerwowy dziecka.

Czytaj także: Jak skutecznie odstawić dziecko od karmienia piersią? | Jakie są pierwsze objawy ciąży?