Jak wygląda przyjęcie do szpitala na poród?

Jak wygląda przyjęcie do szpitala na poród?

Kobiety w ciąży przyjmowane do szpitala zazwyczaj przechodzą szereg badań w celu oceny ich stanu i asystowania przy porodzie. Obejmuje to między innymi badanie przez lekarza lub położnika oraz niekiedy badanie krwi. Następnie kobieta może zostać poddana badaniu KTG lub ultrasonograficznemu w celu określenia stanu zdrowia ich nienarodzonego dziecka i ewentualnych powikłań związanych z ciążą.

Po przybyciu do szpitala nie ustawiaj się w kolejce- powiedz po prostu, że  jesteś tu, bo rodzisz. W recepcji spotka się z Tobą położna i lekarz. Otrzymasz dokumentację medyczną oraz podstawowe badanie, w tym ciśnienie krwi, temperaturę i puls, a Twoja miednica zostanie zmierzona, aby określić, czy możliwy jest poród naturalny. Sprawdzony zostanie również stopień rozwarcia, czy odeszły Ci wody oraz wysokość główki dziecka. Następnie zostaniesz przebrana i przewieziona wózkiem na trakt porodowy.

Co należy załatwić przed porodem?

W recepcji położna poprosi o okazanie dowodu osobistego, albo też innego dokumentu tożsamości. Warto zaznaczyć, że od 1 stycznia 2013 r. w recepcji wystarczy tylko podać numer PESEL i tym samum potwierdzić tożsamość dowodem osobistym lub też paszportem.

W zasadzie można wejść bez żadnego dokumentu tożsamości. Pracownik rejestracji może sprawdzić Twoje prawo do świadczeń publicznych w bazie NFZ poprzez elektroniczny system. Jeśli opłaciłeś składki, ale system nie może potwierdzić Twoich uprawnień, możesz w tym przypadku przedstawić dokumenty, które potwierdzają Twoje uprawnienia, np. formularz ZUS RMUA, zaświadczenie od pracodawcy lub też aktualną legitymację ubezpieczeniową.

Przypominamy jednak, że nawet jeśli nie masz ubezpieczenia, nie musisz go mieć. Wszystkie bowiem szpitale położnicze gwarantują wszystkim kobietom w czasie ciąży i porodu świadczenia zdrowotne, które są finansowane ze środków publicznych, więc i tak nie można odmówić przyjęcia kobiety w ciąży, która będzie rodzić. Poza tym nie trzeba mieć żadnych dokumentów potwierdzających ubezpieczenie zdrowotne, bo można je dostarczyć do placówki w ciągu 30 dni od rozpoczęcia świadczeń.

Czytaj także: wyprawka do szpitala – co powinno się zabrać?

Przyjęcie do szpitala tylko na poród?

Oprócz przyjęcia do szpitala na poród istnieje szereg innych przypadków, kiedy kobieta zostanie skierowana do szpitala. Wskazania do przyjęcia kobiet w ciąży na oddział są bardzo różne. Ustalane są indywidualnie przez lekarza ginekologa na izbie przyjęć lub ginekologa  prowadzącego daną ciążę, który zauważy nieprawidłowości. W takich przypadkach ciężarna otrzymuje specjalne skierowanie z którym należy udać się do szpitala. Skierowanie powinno zawierać podstawowe informacje o wstępnym rozpoznaniu  na izbę przyjęć położniczoginekologiczną.

Oczywiście wato dodać, że przy porodzie nie obowiązuje wymagane specjalne skierowanie lekarskie. Możesz urodzić w dowolnym szpitalu, ale wybrany przez Ciebie szpital może być przepełniony innymi pacjentkami. W takich przypadkach pacjentka powinna zostać natychmiast przewieziona do innego szpitala.