Co to jest badanie KTG?
Każda mama w ciąży chce czuć się bezpiecznie. To samo dotyczy jej rozwijającego się maluszka. W tym celu należy regularnie odwiedzać lekarza ginekologa i wykonywać zlecone badania. Zwykle obejmują one badanie krwi, moczu, USG, ale może także zajść potrzeba wykonania bardziej specjalistycznych badań. Wśród nich znajduje się KTG, czyli kardiotokografia. Przedrostek kardio już może informować, że to badanie będzie dotyczyło pracy serduszka oczekiwanego dziecka. Tokografia rejestruje zaś skurcze macicy. Dzięki temu badaniu można stwierdzić czy dziecko rozwija się w prawidłowy sposób, na co czekają przyszli rodzice. Badanie KTG jest bezbolesne i trwa około pół godziny do godziny W tym czasie kobieta ciężarna układana jest na boku, a jej brzuch zostaje opleciony specjalnymi pasami z czujnikami ultradźwiękowymi, które rejestrują najważniejsze parametry. Posiadamy profesjonalny aparat ktg, który posiada najnowocześniejszy detektor tętna płodu.
Dlaczego trzeba wykonywać badanie KTG?
KTG to bardzo ważne badanie, które stwierdza prawidłową pracę serca dziecka. Najczęściej KTG wykonuje się pod koniec ciąży po 17. lub 25. tygodniu i w trakcie porodu. Jeśli jednak zachodzi ryzyko, że dziecko może być chore, gdy ciąża jest zagrożona, występują powikłania, miało miejsce krwawienie z pochwy lub uraz brzucha czy cukrzyca, to badania wykonuje się po każdym wskazaniu przez lekarza. Badanie należy wykonać jeśli termin porodu został przekroczony, a także zachodzi podejrzenie tachykardii, arytmii oraz bradykardii płodu. Bardzo istotne jest to aby aparat KTG był nowoczesny i stale serwisowany. Niektóre aparaty KTG mogą bowiem nie być precyzyjne.
Czytaj także: Seks w ciąży – czy to bezpieczne?
Czytaj także: jak liczyć ruchy dziecka w ciąży?
Ile razy należy wykonać badanie KTG?
Nie jest określona dokładna ilość badań KTG, jakie powinna przejść każda ciężarna. To bardzo indywidualna sprawa. Zwykle lekarz nie zleci tego badania, jeśli nie ma powodów do dodatkowego upewnienia się, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku. Jeśli zaś panują przesłanki do sprawdzenia serduszka płodu, to badanie należy wykonać za każdym razem, gdy lekarz zaleci jego wykonanie. W przypadku ciąży mnogiej i gdy upłynął termin porodu badanie wykonuje się nawet co 2-3 dni. Większość kobiet w ciąży, będzie miało wykonane to badanie co najmniej dwa razy. Raz po 25. tygodniu ciąży i przed planowanym porodem, a także w trakcie porodu. Dzięki badaniu specjaliści monitorują pracę serca dziecka, co jest bardzo ważne w trakcie akcji porodowej. Badanie to może zapobiec uduszeniu dziecka podczas komplikacji. Dzięki badaniu znacznie ograniczono umieralność noworodków w trakcie porodu, co było ogromnym sukcesem w położnictwie. Badanie KTG można wykonywać także w szkole rodzenia Mama i Noworodek w Gdańsku przy ul. Jabłoniowej.
Czy badanie KTG jest obowiązkowe? KTG cena?
Większość kobiet w ciąży będzie miała wykonane to badanie, jednak lekarz może je zlecić, ale nie musi. KTG przeprowadza się w szpitalu lub gabinecie lekarskim. Zapis KTG pokazujący dobrą kondycję dziecka praktycznie zawsze pokrywa się z prawdą. W przypadku błędnych zapisów sugerujących zbyt niskie lub zbyt wysokie tętno dziecka często wystarczy inne ułożenie przyszłej mamy. Niekiedy pozycja na boku może przyciskać żyłę główną lub pępowinę płodu, co pokaże nieprawidłowy, ale błędny wynik. Czasem zmiana ułożenia ciała ciężarnej od razu poprawia otrzymane wyniki KTG.
Czytaj także: badanie krzywej cukrowej , badanie GBS , Trądzik w ciąży,