Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka – co należy zabrać?

Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka to podstawowy element, w który powinna być wyposażona każda kobieta oczekująca na poród. Przygotowanie wyprawki pozwoli nie tylko zapewnić sobie i dziecku wszystkie niezbędne akcesoria, ale także poczuć się bardziej pewnie. Szczególnie pierwszy poród jest bardzo ważnym wydarzeniem. Mama może być zdenerwowana, przestraszona i zapomnieć o wyposażeniu, które ułatwi jej i jej nowo narodzonemu dziecku pobyt w szpitalu po porodzenie. Co więc należy przygotować, aby zapewnić sobie spokój i radość z narodzin?

Szpitalna wyprawka – jak zorganizować?

Torbę do szpitala najlepiej jest przygotować na około miesiąc przed porodem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kompletne wyposażenie przyszłej mamy spokojnie oczekiwało na dzień porodu. Lepiej jest przygotować torbę odpowiednio wcześniej niż pakować wszystko na ostatnią chwilę. Zawartość torby powinna być dobrze przemyślana – warto skompletować nie tylko niezbędne kosmetyki czy bieliznę, ale także wszystkie dokumenty, które będą potrzebne do wglądu. Warto także zapytać najbliższe osoby, które poród mają już za sobą – mamę, siostrę, przyjaciółką, jakie rzeczy najbardziej przydadzą się w pierwszych chwilach po narodzinach dziecka. Niektóre szpitale podają informacje jakiego typu rzecz zapewniają, a jakie trzeba zabrać ze sobą. Takie informacje są podane na izbie przyjęć oddziału ginekologiczno-położniczego lub w szkołach rodzenia. Poniżej przedstawiamy sprawdzoną listę rzeczy dla noworodka i jego mamy.

Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka

Niezbędne rzeczy w szpitalnej wyprawce dla noworodka

Noworodek będzie potrzebował przede wszystkim ciepła mamy, ale także kosmetyków i ubranek, w tym:

 • 3-4 body,
 • 3-4 śpioszki, skarpetki,
 • 2 czapeczki, kocyk, śpiworek lub rożek,
 • ręcznik, kilka tetrowych pieluch, a także jednorazowych pieluch,

W niemowlęcej wyprawce powinny znaleźć się również:

 • delikatny krem,
 • oliwka,
 • mokre chusteczki,
 • płyn do mycia ciała,
 • gaziki
 • sól fizjologiczna.

Niezbędne rzeczy w szpitalnej wyprawce dla mamy

Mama powinna przede wszystkim spakować dokumenty, inne rzecz zawsze można dowieźć, tak jak ubrania na czas wyjścia ze szpitala. Wśród niezbędnego wyposażenia powinny znaleźć się:

 • dowód osobisty, karta ciąży, nr NIP pracodawcy lub własny w przypadku działalności gospodarczej, dodatkowo ewentualny plan porodu, oraz aktualne badania lekarskie, w tym USG, potwierdzenie grupy krwi, morfologia, badanie pochwy itd.
 • niezbędne leki, chociaż trzeba skonsultować ich przyjmowanie z lekarzem,
 • 2 koszule i dodatkową koszulę do porodu, wszystkie z nich powinny ułatwiać późniejsze karmienie piersią i sam proces porodu,
 • oprócz tego warto spakować ręczniki, kapcie, szlafrok, klapki pod prysznic, wygodną bieliznę, podpaski lub wkłady poporodowe,
 • warto jeszcze spakować osobiste kosmetyki – szczoteczkę i pastę do zębów, szczotkę do włosów, suchy szampon, żel pod prysznic, dezodorant, ulubiony krem,
 • chusteczki lub ręczniki papierowe,
 • warto zabrać także małą poduszkę, ładowarkę do telefonu, zapas wody, drobne pieniądze.

Leave a Comment

Co robimy?

W ramach szkoły rodzenia prowadzimy kompleksowe zajęcia mające na celu przygotowanie przyszłych rodziców do najważniejszej roli ich życia. Zapraszamy!

Harmonogram

PONIEDZIAŁKI – GODZINA 13:00
WTORKI – GODZINA 16:50 i 18:00
ŚRODY – GODZINA 16:50 i 18:00
CZWARTKI – GODZINA 16:00 i 18:00
FITNESS W CIĄŻY – CZWARTKI – GODZINA 11:00

Kontakt

Bezpłatna Szkoła Rodzenia „Mama i Noworodek”
80-175 Gdańsk
ul. Jabłoniowa 29B
Tel.: 606 11 35 40
E-mail: kontakt@szkolarodzeniagdansk.pl

Designed by WadimSoft