Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?

Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?

Ciążą to wyjątkowy, ale też ciężki okres – szczególnie dla kobiecego ciała. Jednym z największych problemów są rozstępy, które dla wielu kobiet stają się ogromnym kompleksem. W czasie ciąży warto przyłożyć się do pielęgnacji ciała, aby skóra jak najmniej ucierpiała. Jakie są najlepsze sposoby na uniknięcie niechcianych rozstępów?

Rozstępy po ciąży – jak można ich uniknąć?

Wiele kobiet jest przekonanych, że rozstępy są nieodłącznym elementem każdej ciąży. Na szczęście istnieją sposoby, aby zminimalizować ryzyko ich powstawania. W przypadku rozstępów zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Przy odrobinie chęci i systematyczności w trakcie tych kilku miesięcy można zapobiec pojawieniu się niechcianych rozstępów. Metod jest kilka, jednak najlepsze rezultaty przyniesie połączenie ich wszystkich.

Rozstępy a stosowanie kremów i balsamów przeciw rozstępom

Na rynku pojawia się coraz więcej specjalistycznych produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry w trakcie ciąży – bezpiecznych i skutecznych. Wiele z nich jest preparatami dedykowanymi do walki z rozstępami. Takie kosmetyki wyróżniają się silnym działaniem nawilżającym i treściwą, często tłustą formułą. Marka jest tutaj najmniej istotna, najważniejsze, aby skład był jak najbardziej naturalny i przystosowany do stanu kobiety. Najlepiej sprawdzą się w tej roli olejki oraz tłuste i gęste masła, mleczka lub balsamy do ciała. Alternatywą mogą być niektóre naturalne oleje lub ich mieszanki (przed zastosowaniem zawsze należy sprawdzić działanie konkretnego oleju).

Pierwsze rozstępy rzadko pojawiają się na początku ciąży, ale aby kremy na rozstępy były skuteczne, trzeba rozpocząć ich stosowanie już od pierwszych dni ciąży, zanim brzuch zacznie rosnąć. Niezbędna jest też regularna aplikacja, codzienne wsmarowywanie kosmetyku w skórę na brzuchu przez 9 miesięcy może nie brzmi zbyt atrakcyjnie, ale jest receptą na sukces – sporadyczne smarowanie niestety niewiele pomoże.

Masaż, peeling i nawilżenie skóry

Poza dedykowanymi specyfikami przeciw rozstępom należy pamiętać o codziennym nawilżaniu. W trakcie ciąży na rozstępy najbardziej narażona jest oczywiście skóra na brzuchu, a wraz z nią rejony piersi i ud. To właśnie w tych miejscach skóra rozciąga się najszybciej i najmocniej, dlatego warto przyłożyć się do jej nawilżania i natłuszczania. Na każą ze wspomnianych partii ciała powinno się każdego dnia, sumiennie aplikować produkt nawilżający i natłuszczający, który będzie w stanie wniknąć w głębsze warstwy skóry i poprawić jej nawilżenie oraz elastyczność.

Działanie kosmetyku można wzmocnić przy pomocy delikatnego masażu – w trakcie aplikacji należy poświęcić chwilę na to, aby delikatnie i okrężnymi ruchami wmasować kosmetyk w skórę, aż do całkowitego wchłonięcia. Masaż można wykonywać także podczas kąpieli, idealnie sprawdzi się do tego słuchawka prysznicowa i delikatny strumień wody. Warto to robić nawet dwa razy dziennie, dzięki temu skóra będzie lepiej ukrwiona, sprężysta i elastyczna.

Skutecznym sposobem na zapobieganie rozstępom jest też wykonywanie delikatnych peelingów skóry w miejscach najbardziej na nie narażonych. Idealnie sprawdzą się delikatne peelingi naturalne i drobnoziarniste, ale równie dobrze można do tego użyć szorstkiej gąbki lub rękawicy peelingującej.

Zapobieganie rozstępom – odpowiednie nawodnienie organizmu

Rozstępom można zapobiegać także od wewnątrz, receptą jest odpowiednia ilość wody. Skóra do utrzymania dobrej kondycji potrzebuje przede wszystkim odpowiedniego nawodnienia. Bez tego jest wysuszona i traci elastyczność, a to w trakcie ciąży jest niezwykle ważne. Z każdym kolejnym tygodniem wraz ze wzrostem dziecka skóra na brzuchu kobiety rozciąga się i to w dość szybkim tempie, a jeśli nie jest dostatecznie elastyczna, wzrasta ryzyko pojawienia się rozstępów.

Lekkie ćwiczenia rozciągające a rozstępy

W walce z niechcianymi rozstępami z pewnością pomoże także codzienna dawka ruchu, oczywiście w granicach rozsądku. Kobiety w ciąży z powodzeniem mogą wykonywać lekkie ćwiczenia rozciągające, pomoże to w utrzymaniu kondycji oraz poprawi ukrwienie i elastyczność skóry. Dzięki temu rozstępy nie będą się pojawiały lub będą minimalnie widoczne.