Program Ciąża Plus

Program Ciąża Plus

Ciąża to wyjątkowy czas, który wiąże się z wieloma ograniczeniami, ale także korzyściami. Społeczeństwu i rządzącym zależy na zachęceniu młodych kobiet do zachodzenia w ciążę, aby zapełnić lukę pokoleniową. W Polsce nadal mimo programów socjalnych i licznych benefitów rodzi się zbyt mało dzieci. Program Ciąża Plus jest kolejnym elementem sprawiającym, że okres ciąży będzie łatwiejszy dla przyszłych rodziców. Program Ciąża Plus został zainicjowany przez Ministerstwo Zdrowia i przyjęty przez Sejm RP. Zgodnie z jego ustaleniami od 1 lipca 2021 roku kobiety ciężarne otrzymały dostęp do darmowych leków. Czy jednak każda kobieta ciężarna może mieć darmowe leki, kto może wypisać tego rodzaju receptę i jakie leki objęte są programem? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdują się poniżej.

 Czym jest program ciąża Plus?

 

Program zakłada że od 1 lipca 2021 kobiety w ciąży zyskają dostęp do darmowych leków wydawanych na receptę. Według ustawy każda kobieta ciężarna, nawet nieubezpieczona ma prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej. Kobiety, które do tej pory nie pracowały lub nie miały pełnej umowy o pracę nie muszą więc się martwić o dostęp do lekarza czy szpitala w trakcie ciąży. Dodatkowym ułatwieniem ma być zapewnienie bezpłatnych leków dla każdej ciężarnej kobiety. Z Programu Ciąża Plus może skorzystać każda kobieta, bez względu na formę poczęcia dziecka, u której ciążę stwierdzi lekarz specjalista z zakresu ginekologii i położnictwa, położna POZ lub położna w Gdańsku w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Aby można było zrealizować darmową receptę, konieczne jest umieszczenie na niej literki „C”.

 

Czytaj także: dlaczego w ciąży częściej psują się zęby

Program ciąża plus

 Jakich leków dotyczy Program Ciąża Plus?

 

Program ten dotyczy wszystkich leków oznaczonych symbolem „Rp”, czyli wydawanych przez lekarza. Mają to być wszystkie medykamenty, które zapewniają stabilne zdrowie kobiety w czasie trwania ciąży. Wykaz leków dostępnych za darmo ma ukazać się razem z aktualną listą leków refundowanych, która już powinna zostać opublikowana, jednak Ministerstwo Zdrowia, wciąż nie podało aktualnej listy ze względu na zawirowania związane z pandemią koronawirusa.

Pierwszy wykaz dostępnych leków może pojawić się na przełomie października i listopada. Warto śledzić doniesienia medialne dotyczące planowanego terminu pojawienia się listy i tym samym rzeczywistego wdrożenia programu Ciąża Plus. Darmowe leki z listy będzie mógł przepisać lekarz ginekolog lub położnik, a także położna, którzy stwierdzili ciążę lub każdy lekarz o wskazanej specjalizacji lub położna, którym przedstawi się aktualne zaświadczenie o ciąży.

Kobieta w ciąży a program ciąża plus

Co jeszcze warto wiedzieć o ciąża plus?

 

Ministerstwo Zdrowia planuje przeznaczyć na program około 11 milionów złotych. Szacuje się, że w każdym roku skorzysta z niego prawie 400 tysięcy ciężarnych kobiet. W ciągu najbliższych 5 lat ministerstwo przewiduje zagospodarowanie w budżecie nawet 168 mln złotych na koszty związane z darmowymi lekami. To z pewnością korzystnie wpłynie na domowy budżet wielu rodzin, u których na świecie ma pojawić się pierwsze i każde kolejne dziecko.

 

Czytaj także w temacie: co to jest badanie KTG