Sensoryka prenatalna – czym jest i jak wpływa na rozwój dziecka?

Sensoryka prenatalna – czym jest i jak wpływa na rozwój dziecka?

Zmysły to możliwość odbierania bodźców z otaczającego nas świata. Nie wiele osób wie, że już od 9 tygodnia ciąży zaczynają się one kształtować u dziecka, a  w 20. tygodniu ciąży dziecko widzi, słyszy i czuje. Dzięki temu maluch przychodząc na świat może poznawać go za pomocą wszystkich zmysłów. W naszym artykule poruszymy kwestie sensoryki prenatalnej i jej wpływu na rozwój dziecka. 

Co to jest sensoryka prenatalna?

Sensoryka prenatalna to stymulowanie rozwoju zmysłów dziecka w czasie ciąży. Pojęciem, które odgrywa tu kluczową rolę jest „integracja sensoryczna”. Oznacza sposób przetwarzania informacji przez mózg, które są odbierane przez zmysły. Co istotne, integracja sensoryczna zachodzi poza świadomością i jej rozwój rozpoczyna się w życiu płodowym. Niezwykle istotne jest dostarczanie stymulantów w okresie prenatalnym, gdyż ma to ogromne znaczenie dla późniejszego rozwoju malucha. Każdego dnia do organizmu dziecka i każdego człowieka dochodzi wiele impulsów, dlatego tak ważne jest, aby maluch już od pierwszych dni życia umiał je przyjmować i odpowiednio na nie reagować.

Równowaga 

Błędnik kształtuje się już około 8. tygodnia życia płodowego. Dziecko już około 15. tygodnia ciąży ćwiczy zmysł równowagi poprzez wykonywanie ruchów i nieustanne zmiany pozycji ciała. Zmysł ten ćwiczy również wtedy, kiedy mama się porusza. Niezwykle ważne w tym czasie są spacery, pływanie, delikatny taniec czy bujanie w fotelu, kiedy dziecko może się poruszać. Staje się wtedy spokojne, natomiast podczas odpoczynku mamy zaczyna się poruszać. Pamiętajmy, że brak ruchu w ciąży skutkuje niewielką ilością bodźców przedsionkowych, co może przełożyć się na nadmierne poruszanie się dziecka w późniejszym okresie. Mamy, które z powodu komplikacji muszą leżeć powinny dostarczać bodźce poprzez bujanie się na hamaku czy za pomocą huśtawki ogrodowej.

sensoryka prenatalna

Czytaj także: jak liczyć ruchy dziecka w ciąży?

Sensoryka prenatalna – dotyk

Dotyk to zmysł, który kształtuje się najszybciej ze wszystkich zmysłów, bo już w I trymestrze ciąży. Maleństwo staje się wrażliwe na dotyk, szczególnie na twarzy, a następnie w okolicach dłoni, stóp, brzucha, pośladków i narządów płciowych. Pierwsze odczuwanie zmysłu dotyku dziecko dostarcza poprzez ssanie kciuka, dotykanie swojej buzi, a także pępowiny i ścianek macicy. Już pod koniec ciąży maluch jest w stanie odczuwać ucisk, ból, ciepło i zimno. Niezwykle ważne jest, aby każda mama wspomagała rozwój zmysłu dotyku poprzez gładzenie brzucha, które uspokaja malucha i jest dla niego niezwykle przyjemnym odczuciem.

Sensoryka prenatalna – węch i smak

Już w 9. tygodniu ciąży u dziecka powstaje nerw węchowy i dziurki w nosie. Dzięki temu może już w 26. tygodniu ciąży wdychać i wydychać płyn owodniowy. Maluch potrafi odróżnić przyjemny i nieprzyjemny zapach płynu owodniowego, który w dużej mierze zależy od spożywanych produktów. Dzięki temu po przyjściu na świat może odróżniać zapachy, poznając świat za pomocą zmysłu węchu.

Zmysł smaku kształtuje się w momencie łykania przez malucha wód płodowych, dzieje się to już w 13. tygodniu ciąży. Łykając płyn owodniowy, ćwiczy zmysł smaku. Co istotne, dużo chętniej połyka wody, kiedy mamy zje coś słodkiego, dlatego dużo maluchów preferuje słodką żywność po urodzeniu. Niezwykle ważne jest, aby stawiać na zróżnicowaną dietę w ciąży, dzięki temu dziecko częściej będzie sięgać po urozmaicone smaki w późniejszych latach życia.

Słuch

Dziecko już w około 19. tygodniu ciąży reaguje na mocne hałasy, poprzez przyśpieszenie tętna i wzmożony ruch całego ciała. Wraz ze wzrostem ciąży, maluch może słyszeć nawet bardzo ciche i pojedyncze dźwięki. Niezwykle ważne jest, aby dostarczać im spokojnych brzmień, np. muzyki czy dźwięków bicia serca. Już w 7. miesiącu ciąży maluch rozpoznaje głos swojej mamy, który dociera do niego poprzez powłoki brzucha.

 Wzrok

Oczy dziecka rozwijają się już w pierwszych tygodniach ciąży, jednak około 16. tygodnia maluch zaczyna reagować na przechodzące przez powłoki brzuszne promienie słoneczne. Dzięki temu wie, kiedy mama przebywa na dworze. Niestety oczy dziecka nadal pozostają sklejone i otworzą się dopiero około 27.-28. tygodnia ciąży. Maluch będzie mógł zobaczyć światło. Jego reakcja na nie, jest podobna do tej na silne dźwięki. Co ważne, wzrok to jeden z najmniej wykształconych zmysłów. Kiedy dziecko przychodzi na świat widzi niewyraźnie i na niewielką odległość. Dopiero po upływie kilku miesięcy wzrok może się w pełni rozwinąć.

Czytaj także: Poród ze znieczuleniem czy bez – poznaj wady i zalety