Poród ze znieczuleniem czy bez – poznaj wady i zalety

Poród ze znieczuleniem czy bez – poznaj wady i zalety

Poród to końcowy element ciąży i jednocześnie początek zmiany dotychczasowego życia o 180 stopni. Pojawienie się na świecie małego człowieka wywołuje wiele zmian, w tym zaplanowanie opieki, zapewnienie najlepszych warunków rozwoju, codzienną pielęgnację. Bezpośrednio przed porodem każda kobieta przeżywa różne emocje – z jednej strony cieszy się z przyjścia na świat oczekiwanego dziecka, z drugiej zaś towarzyszy jej wiele niepokoju związanego z rozwiązaniem. Jednym z elementów przygotowań jest zarówno odpowiednia wiedza, kontakt z lekarzem prowadzącym, ale także spakowanie torby do szpitala i wykonywanie ćwiczeń oddechowych lub np. z zakresu jogi czy pilates, które pozwolą przygotować się do porodu. Kolejną ważną kwestią jest pytanie o podanie znieczulenia w trakcie porodu. Podanie środka uśmierzającego ból ma zarówno swoje wady jak i zalety.

Czytaj także: nacinanie krocza przy porodzie,

Poród ze znieczuleniem czy bez – obawy przed porodem

Obawy przed porodem są całkiem naturalną kwestią. Kobiety czytają wiele na temat możliwych powikłań, niecodziennych scenariuszy, oraz bólu jaki towarzyszy porodowi. Stąd pojawiające się obawy. Aby im skutecznie zapobiec najlepiej jest posiąść jak najwięcej fachowej wiedzy. Dla wielu osób dobrym rozwiązaniem będzie zapisanie się do szkoły rodzenia, gdzie można wymienić się najważniejszymi informacjami. Na wiele kobiet pozytywnie działa dobrze planowanie i przygotowanie się. Warto również stosować różne techniki relaksacyjne i zająć się przyjemnymi rzeczami np. słuchaniem muzyki, czytaniem książek, spacerowaniem, zastosowaniem delikatnych olejków zapachowych pod prysznicem. Obawy przed porodem wywołuje zwykle psychika, dlatego warto również rozmawiać z zaufanymi osobami, co pozwoli na oswojenie lęku.

poród ze znieczuleniem czy bez

Ból w trakcie porodu

Dużo niepokoju wzbudza ból, który towarzyszy porodowi. Niestety każdy z nas odczuwa ból inaczej i każdy poród jest inny. Jedne kobiety cierpią, ale udaje im się stosunkowo szybko urodzić, inne zaś meczą skurcze, ale wielokrotnie jeżdżą i wracają z porodówki. Niestety na ból w trakcie porodu nie ma jednej skutecznej metody oprócz znieczulenia. Dostępne jest kilka rodzajów znieczulenia. Chęć jego wykonania warto zgłosić jeszcze przed porodem lekarzowi prowadzącemu ciążę i upewnić się, że w danym szpitalu podawany jest pożądany rodzaj znieczulenia. O podaniu znieczulenia w trakcie porodu może także zdecydować sam lekarz, jeśli stwierdzi, że życie matki lub dziecka jest bezpośrednio zagrożone. Dostępne jest znieczulenie zewnątrzoponowe, podpajęczynówkowe, znieczulenie miejscowe krocza i znieczulenie ogólne.

Poród ze znieczuleniem – wady i zalety

Największą zaletą porodu ze znieczuleniem jest większy komfort podczas przyjścia dziecka na świat. Niektóre kobiety tak boją się porodu i bólu, że ten strach może je sparaliżować i uniemożliwić przyjście dziecka na świat. Znieczulenie zapobiega tego typu zdarzeniom. Znieczulenie podawane w trakcie porodu jest w pełni bezpieczne i bardzo skuteczne. Niestety znieczulenie może spowodować tymczasowe niedogodności takie jak ból głowy u kobiety, ograniczenie możliwości przemieszczania się, i na nie wszystkie kobiety działa tak samo. Znieczulenie daje więc komfort podczas porodu, jednak może później czasowo nieco ograniczyć sprawność kobiety i zdolność do zajmowania się nowonarodzonym dzieckiem.

Poród bez znieczulenia – to musisz wiedzieć

Poród bez znieczulenia wiąże się najpewniej z bólem, jednak ból porodowy uznawany jest za zjawisko nieprzyjemne, ale zupełnie naturalne. Poród mobilizuje kobietę do kolejnych pożądanych reakcji np. wydzielania mleka czy urodzenia łożyska. Aby zminimalizować ból porodowy warto oddać się w opiekę doświadczonemu personelowi. Pozytywnie na kobietę wpłynie również udanie się do szpitala do którego ma zaufanie. Lepsze poradzenie sobie z bólem może także zapewnić wydawanie okrzyków, które są całkowicie naturalne. Podobnie korzystnie może zadziałać obecność bliskiej osoby. Niektóre kobiety wola rodzić w towarzystwie partnera, inne zaś poradzić sobie z porodem bez dodatkowych osób wokół. Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej kobiety, które zazwyczaj wiąże się z pewnym stopniem bólu i napięcia. Dlatego wiele przyszłych mam rozważa opcję porodu pod narkozą, która może zmniejszyć ból i znieczulić okolicę rodzenia.

Jednak wiele kobiet decyduje się na rodzenie naturalne, aby móc doświadczyć pełnego spektrum emocji i uczuć, jakie towarzyszą porodowi. W przypadku porodu naturalnego, poród przebieg może być bardzo różnorodny i zależeć od wielu czynników, takich jak pozycja dziecka, tempo i siła skurczów, a także indywidualne doświadczenia każdej kobiety.

Jedną z alternatywnych metod rodzenia jest także imersja wodna, czyli poród w wodzie. Ta metoda jest coraz popularniejsza ze względu na swoje potencjalne korzyści, takie jak zmniejszenie bólu, skrócenie czasu trwania porodu oraz łagodzenie stresu.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaka metoda rodzenia jest najlepsza, ponieważ każda kobieta i każde dziecko są inne, a decyzja o tym, jak rodzić, powinna być uzależniona od indywidualnych preferencji i potrzeb. Bez względu na to, jak wybierzesz rodzić, pamiętaj, że poród to wspaniałe wydarzenie, które przynosi na świat nowe życie i wyzwala ogromne emocje u wszystkich, którzy uczestniczą w tym niezwykłym doświadczeniu.

Podsumowanie

Jednym z najczęstszych pytań, jakie zadają przyszłe mamy, jest: czy znieczulenie przy porodzie jest bezpieczne? Z pewnością wiele kobiet ma obawy związane z zastosowaniem znieczulenia zewnątrzoponowego, zwłaszcza w przypadku zaburzeń krzepnięcia krwi. Jednak zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego jest bezpieczne i skuteczne w wielu przypadkach. To popularna metoda łagodzenia bólu porodowego, która umożliwia kobiecie odczuwanie mniej bólu podczas porodu. Znieczulenie zewnątrzoponowe działa poprzez podanie leku znieczulającego w okolicy rdzenia kręgowego. Dzięki temu możliwe jest szybkie i skuteczne zmniejszenie odczuwanego bólu podczas porodu. Jedną z obaw związanych z znieczuleniem zewnątrzoponowym są bóle głowy, które mogą wystąpić jako skutek uboczny. Jednak są one rzadkie i w większości przypadków łatwe do leczenia. Podsumowując, zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego jest bezpieczne i skuteczne w łagodzeniu bólu porodowego. Jednak przed podjęciem decyzji o zastosowaniu tej metody, należy skonsultować się z lekarzem, który oceni ryzyko i korzyści związane z jej zastosowaniem, zwłaszcza w przypadku zaburzeń krzepnięcia krwi.