Tokofobia – czym jest i jak się objawia?

Tokofobia – czym jest i jak się objawia?

Większość kobiet obawia się rozwiązania ciąży, ale zdarza się, że lęk ten jest zbyt silny. Niektóre panie za strachu przed porodem proszą o cesarskie cięcie. Część kobiet zdecyduje się na bezdzietność. Już samo myślenie o rozwiązaniu ciąży jest dla nich zbyt traumatycznym przeżyciem. W przypadku, gdy lęk przed porodem jest zbyt silny, możemy mieć do czynienia z tokofobią. Czym jest i jak się objawia?

Tokofobia – czym jest?

Czym jest tokofobia? To lęk przed porodem oraz samą ciążą. Kobiety na nią cierpiące, patologicznie boją się zajść w ciążę. Nawet gdy marzą o potomstwie – bezdzietność wydaje im się lepszym rozwiązaniem niż poród. Lęk może sprawić, że kobiety które chcą mieć dzieci, nie zajdą w ciążę. A gdyby jednak do tego doszło – będą robić wszystko, by nie rodzić siłami natury. Zakończenie porodu cesarskim cięciem jest dla nich jedyną opcją, jaką biorą pod uwagę.

Rodzaje tokofobii

Tokofobia jest jednym z zaburzeń lękowych, ale do tej pory nie została rzetelnie zdefiniowana. Lęk przed ciążą i porodem może mieć dwa oblicza. W pierwszym przypadku kobieta, która nigdy nie rodziła, panicznie się tego boi. Mówimy wtedy o tokofobii pierwotnej. Niektóre z kobiet cierpiących na ten rodzaj fobii odsuwają decyzję o ciąży lub godzą się na nią pod jednym warunkiem: poród musi zakończyć się cesarskim cięciem. Zdarza się także, że przerażone kobiety stosują kilka metod antykoncepcji w jednym czasie, by zminimalizować ryzyko zajścia w ciążę. W skrajnych przypadkach może dochodzić nawet do zaprzestania współżycia.

Druga sytuacja dotyczy kobiet, które doświadczyły traumatycznego porodu i za wszelką cenę chcą uniknąć kolejnego. W tym przypadku mówimy o tokofobii wtórnej, która może być klasyfikowana jako zespół stresu pourazowego. Jednakże zespół ten może wystąpić także w innych przypadkach: po szczęśliwym porodzie, poronieniu czy przerwaniu ciąży.

Czytaj także: samopoczucie przed porodem – zwiastuny nadchodzącego rozwiązania

Tokofobia

Tokofobia – objawy

Myśli o porodzie potrafią spędzić sen z oczu przyszłych mam. To normalne, że kobiety boją się porodu, bólu z nim związanego, a także martwią się o sam jego przebieg. To normalne emocje, które towarzyszą większości kobiet. Zarówno poród naturalny, jak i cesarskie cięcie obciążone są pewnym ryzykiem. Obawa przed porodem jest uzasadniona. W szczególności w przypadku kobiet, które nigdy nie rodziły i tak naprawdę nie wiedzą, czego mogą się spodziewać.

Przed porodem warto zadbać o wizytę u położnej lub w szkole rodzenia. W tym miejscu kobiety dowiadują się wszystkiego na temat porodu, możliwych powikłań, a także sposobów uśmierzenia bólu czy poprawienia komfortu podczas porodu. W szkole rodzenia poruszane są także aspekty psychologiczne porodu, które pozwalają zrozumieć, jakie uczucia i reakcje mogą wtedy towarzyszyć. Rozmowy na temat porodu mogą zmniejszyć poziom lęku i stresu i sprawić, że samo rozwiązanie ciąży nie będzie wyglądało tak przerażająco.

Zdarza się, że to za mało. W przypadku gdy lęk ten nasila się zbyt bardzo, możemy mówić o tokofobii. Rozmowy nie przynoszą efektów, a samo uświadamianie na temat porodu może budzić jeszcze większy strach.

Objawy tokofobii mogą być różne. Kobiety najczęściej borykają się z:

   • zaburzeniami snu,
   • koszmarami sennymi,
   • atakami paniki.

Rzadziej spotykanymi objawami (lecz nadal częstymi) mogą być także:

   • depresja,
   • inne zaburzenia lękowe,
   • strach przed urodzeniem martwego dziecka,
   • strach przed śmiercią w trakcie porodu,
   • lęk przed ewentualnymi chorobami czy wadami wrodzonymi płodu.

Dodatkowo kobiety, które nie są ciężarne, mogą patologicznie wręcz dbać o to, by w ciążę nie zajść. Kilka metod antykoncepcji stosowanych jednocześnie czasem im nie wystarcza. Mogą one całkowicie wyłączyć się z życia seksualnego, ponieważ żadna metoda zapobiegania ciąży nie jest w 100% skuteczna.

W przypadku kobiet, które zaszły w ciążę i cierpią na tokofobię, istnieje zwiększone ryzyko depresji poporodowej czy nawet okołoporodowej oraz trudności z pokochaniem własnego dziecka. Tokofobia nie wyklucza posiadania potomstwa. Ważne jest, by kobietę cierpiącą na tę fobię otoczyć odpowiednią opieką psychologiczną.

Czytaj także: Trądzik w trakcie ciąży – zapobieganie i zwalczanie