Trądzik w trakcie ciąży – zapobieganie i zwalczanie

Trądzik w ciąży – zapobieganie i zwalczanie

Pojawianie się trądziku to zjawisko powszechne i całkowicie normalne. Przy wielu niedogodnościach towarzyszących ciąży, trądzik może się wydawać błahym problemem. Niemniej jednak z pewnością jest to kłopotliwy mankament estetyczny, a nieleczony trądzik może pozostawić po sobie blizny. Główną przyczyną pryszczy w ciąży jest podwyższony poziom progesteronu i androgenów, które wpływają na zwiększoną ilość wydzielanego sebum. Mówi się, że to dziewczynka zabiera mamie urodę. Mimo braku potwierdzenia w literaturze naukowej, nadal wiele osób wierzy w ten przesąd. Jest to jednak tylko przesąd i płeć dziecka powinna być określana przez lekarza ginekologa podczas badania USG. Czy jest możliwe zapobieganie trądzikowi w trakcie ciąży? Jak go leczyć, gdy już się pojawi?

Czym jest trądzik w czasie ciąży? Ciąża a trądzik

Zmiany trądzikowe mogą być szczególnie zauważalne na początku ciąży, gdy zaczyna się „burza hormonów”. Różne badania wskazują nieco odmienne wyniki, jednak według niektórych nawet 90% kobiet w ciąży zmaga się z trądzikiem. Warto od razu podkreślić, że nie jest on wynikiem niedostatecznej higieny, lecz konsekwencją zmian zachodzących w organizmie kobiety. Trądzik w ciąży może przybierać różne formy. Czasami bardziej przypomina trądzik pospolity, a innym razem różowaty. Pojawia się głównie na twarzy, choć może występować także na szyi, plecach oraz innych częściach ciała. Najdotkliwiej problem dotyka kobiet, które już przed ciążą zmagały się z trądzikiem. Niemal zawsze dochodzi u nich do zwiększenia ilości wyprysków. Zmiany skórne charakterystyczne dla trądziku (zaskórniki, grudki i krostki ), najczęściej pojawiają się w pierwszym trymestrze ciąży. Często można obserwować także pryszcze na plecach w ciąży.

Czytaj także: Dlaczego w czasie ciąży częściej psują się zęby? oraz Czym jest badanie GBS?

Zdecydowanie najczęściej trądzik pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży. Choć czasami może utrzymywać się dłużej, nawet aż do urodzenia dziecka, zwykle jest jednym z pierwszych objawów ciąży. Wynika to ze specyfiki zmian w gospodarce hormonalnej, jakie zachodzą w tym okresie.  Tę kwestię szerzej omówimy w paragrafie poświęconym przyczynom trądziku w ciąży.

Trądzik w ciąży – przyczyny trądziku

Niemal zawsze trądzik w trakcie ciąży jest konsekwencją zmian hormonalnych. W pierwszych trzech miesiącach organizm produkuje zwiększone ilości estrogenów, takich jak: estriol, estradiol i estron. Ponadto wzrasta poziom kortyzolu w organizmie. Wymienione hormony powodują zwiększenie ilości łoju na skórze, a także sebum, które zatyka pory. W konsekwencji na powierzchni skóry powstaje mikrośrodowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. W kolejnych etapach ciąży poziom estrogenów i kortyzolu spada, przez co przeważnie trądzik znika lub staje się mniej intensywny.

trądzik w ciążyProfilaktyka zapobiegania wypryskom w trakcie ciąży

Nie będziemy ukrywać – uniknięcie trądziku w czasie ciąży to trudne zadanie. Niemniej czasami okazuje się wykonalne. Natomiast w większości przypadków całkowicie możliwe jest złagodzenie problemu. Rozwój trądziku w czasie ciąży może zahamować właściwa pielęgnacja skóry. Pamiętaj zatem o takich kwestiach, jak:

  • częste oczyszczanie skóry łagodnymi preparatami,
  • regularne nawilżanie skóry,
  • odstawienie kosmetyków zawierających substancje wzmagające rozwój trądziku, takie jak: retinol, kwas AHA i kwas BHA,
  • stosowanie peelingu, najlepiej enzymatycznego – poradź się w tej kwestii dermatologa lub kosmetologa.
  • dezynfekuj regularnie gąbeczki i pędzelki do makijażu, które mają styczność ze skórą. Unikaj stresu i prawidłowo się odżywiaj, bo mają duży wpływ na stan skóry.
  • myj problematyczne miejsca delikatnym środkiem czyszczącym – nie mydłem i nie produktem o wysokim pH; najlepiej produktem na bazie siarki.

Czytaj także: Samopoczucie przed porodem – jak rozpoznać nadchodzące rozwiązanie

Środki zakazane w czasie ciąży

Leczenie trądziku w ciąży nie należy do najprostszych ze względu na zakaz stosowania niektórych środków, mogących zaszkodzić płodowi. Na liście niedozwolonych znajduje się wiele popularnych preparatów, głównie tych stosowanych doustnie. W czasie ciąży zakazane są m.in.:

   • izotretynoina,
   • tetracyklina,
   • leki hormonalne,
   • niektóre leki stosowane zewnętrznie, m.in. adapalen i tretynoina.

Trądzik w ciąży – leczenie

Możliwości w zakresie leczenia trądziku w ciąży są ograniczone, jednak pewne metody pozostają dostępne. Odpowiednio zaplanowane przez specjalistę, leczenie trądziku może być skuteczne również u kobiet w ciąży. Leczenie trądziku w ciąży jest utrudnione. Terapia hormonalna, antybiotyki przeciwzapalne czy silne maści są przeciwwskazane ze względu na niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Dopuszczalne środki, to przede wszystkim:

   • Klindamycyna – jeden z najpopularniejszych antybiotyków na trądzik. Odtłuszcza skórę, zwalcza stan zapalny oraz likwiduje bakterie.
   • Erytromycyna – należy do grupy makrolidów, czyli tej samej co klindamycyna. Wykazuje bardzo podobne działanie.
   • Nadtlenek benzoilu – skuteczny środek na trądzik w ciąży, dostępny bez recepty.

Stosowanie jakichkolwiek leków w ciąży – zarówno tych doustnych, jak i zewnętrznych – należy skonsultować z lekarzem, nawet jeśli preparat jest dostępny bez recepty. Podobnie zalecamy konsultację ze specjalistą w celu dobrania odpowiednich kosmetyków do skóry. Dzięki profesjonalnemu podejściu profilaktyka i ewentualne leczenie będą bezpieczne i skuteczne. Nie lecz rozległego trądziku na własną rękę. Szczególnie w przypadku polecanych specyfików w leczeniu trądziku jakimi są: kwas salicylowy czy kwas azelainowy

Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.

Czytaj także: jakie są pierwsze objawy ciąży? Czy można zaplanować płeć dziecka?