Wody płodowe – do czego służą?

Wody płodowe – do czego służą?

Wody płodowe to woda wewnątrz worka owodniowego, czyli torby, która utrzymuje dziecko w macicy podczas ciąży. Poziom wód płodowych w macicy ciężarnej kobiety będzie się wahał przez całą ciążę. Lekarze mogą wykonać testy, aby sprawdzić, czy poziom płynu owodniowego jest niski, co może być oznaką pewnych problemów medycznych. Kiedy w worku owodniowym nie ma wystarczającej ilości płynu, lekarze nazywają ten stan małowodzie. Jeśli kobieta nie produkuje wystarczającej ilości płynu owodniowego, może doświadczyć komplikacji podczas ciąży.

Do czego służą wody płodowe?

Wody płodowe, które otaczają Twoje dziecko, są czymś więcej niż tylko poduszką. Jest to tak naprawdę bariera ochronna, która pomaga zapobiegać infekcjom i chorobom przed dostaniem się do dziecka. Wody płodowe są wytwarzane przez nerki, wątrobę i inne organy Twojego dziecka, które wciąż rozwijają się podczas trzeciego miesiąca ciąży. Płyn ten krąży przez pępowinę do płuc dziecka, gdzie jest wdychany przez nos i usta. Gdy dotrze do płuc, zostaje wchłonięty do ich krwiobiegu. Proces ten pomaga w rozwoju płuc poprzez dostarczanie tlenu do komórek, które wciąż się rozwijają na tym etapie ciąży. Wody płodowe zawierają również składniki odżywcze, takie jak witaminy A i D, a także minerały, takie jak wapń i fosfor, które pomagają we wzroście i rozwoju kości i zębów. Chronią one również przed infekcjami, tworząc środowisko, które uniemożliwia bakteriom rozwój wewnątrz ciała dziecka.

Poziom wód płodowych w macicy ciężarnej kobiety będzie się zmieniał przez całą ciążę

Zmiany w poziomie płynu owodniowego są normalne i nie wskazują na problem z ciążą. W rzeczywistości są one znakiem, że wszystko rozwija się tak, jak powinno. Poziom płynu owodniowego będzie się zmieniał przez całą ciążę, ale kiedy do 37 nerki dziecka produkują większą ilość moczu przez co poziom wód płodowych może ulec nagłym zmianom. Wahania mogą być bardziej drastyczne niż normalnie u niektórych kobiet z powodu innych czynników, takich jak zwiększony przepływ krwi przez nerki lub zmiany hormonalne podczas ciąży.

Lekarze mogą wykonywać testy, aby sprawdzić, czy poziom wód płodowych jest niski, co może być oznaką pewnych problemów medycznych.

Niektórzy lekarze mogą badać niski poziom wód płodowych, co może być oznaką pewnych problemów medycznych. Jeśli obawiasz się o zdrowie swojego dziecka, porozmawiaj z lekarzem. Jeśli wystąpią objawy niskiego poziomu wód płodowych, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Być może będziesz musiała mieć wykonane badania, aby ustalić, co spowodowało Twój stan i czy masz jakieś powikłania, które mogą wymagać leczenia.  Kiedy w worku owodniowym nie ma wystarczającej ilości płynu, lekarze nazywają ten stan – wielowodzie. Małowodzie może być spowodowane przez wiele czynników przykładowo przez cukrzycę matki lub zaburzenia genetyczne u płodu. Ilość płynu owodniowego jest ważnym wskaźnikiem zdrowia dziecka. Jeśli płynu jest zbyt mało, może to być znak, że poród wydarzy się przedwcześnie.

wody płodowe

Zbyt dużo płynu owodniowego może być również niebezpieczne dla rosnącego płodu. Lekarze nazywają ten stan wielowodzie.

Zbyt duża ilość płynu owodniowego może być również niebezpieczna dla rozwijającego się płodu. Lekarze nazywają ten stan wielowodzie. Występuje on, gdy w 38 tygodniu ciąży jest więcej niż 1 litr płynu owodniowego lub gdy pomiar ultrasonograficzny sugeruje, że dziecko ma zbyt dużo płynu wokół siebie. Lekarz może przepisać leki, które pomogą zmniejszyć objętość płynu owodniowego w macicy. Leki te mają na celu sprawienie, że matka będzie produkować mniej moczu, co zmniejszy ilość wody, która jest produkowana przez nerki.

Badanie wód płodowych oraz badania genetyczne są ważnym elementem opieki prenatalnej.

Wykonuje się je, aby upewnić się, że dziecko rozwija się prawidłowo i otrzymuje wystarczającą ilość składników odżywczych. Badanie wód płodowych może być wykonane w dowolnym momencie ciąży, ale najczęściej wykonuje się je między 15 a 18 tygodniem ciąży. Podczas wykonywania badania wód płodowych ważne jest, aby lekarz wiedział, czy masz cukrzycę lub nadciśnienie. Jeśli któreś z tych schorzeń jest obecne, lekarz może potrzebować dostosować leki na ciśnienie krwi przed badaniem.

Wody płodowe – podsumowanie

Jak widać, wody płodowe są niezwykle ważnym elementem ciąży. Pomagają one wspierać dziecko i chronić je przed elementami zewnętrznymi, pozwalają również dziecku rosnąć i rozwijać się w zdrowym środowisku.

Czytaj także: jak liczyć ruchy dziecka w ciąży?