Dieta wspomagająca płodność u kobiet. Jak zwiększyć szanse na poczęcie?

Dieta wspomagająca płodność u kobiet. Jak zwiększyć szanse na poczęcie?

Decyzja o rozpoczęciu starań o potomstwo to bardzo ważny krok w życiu każdej pary. Jest to istotna zmiana nie tylko w całym przyszłym życiu, ale już w najbliższych miesiącach. Wiele osób przed rozpoczęciem starań ma świadomość, że wiele czynników może obniżać płodność, chociażby takie jak wiek, stosowanie używek, nadwaga jak i niedowaga, niska aktywność fizyczna itp. Aby szybciej zajść w ciążę, wiele par postanawia więc zmienić swoje nawyki i zacząć nieco bardziej zdrowy i higieniczny tryb życia. Podczas starań o dziecko wskazane jest odstawienie wszelkich używek, stosowanie przez kobietę kwasu foliowego (nawet do pół roku przed planowaną ciążą), włączenie do diety wartościowych produktów, a w zamian unikanie słodyczy, fast foodów, tłuszczy trans, surowych ryb itp. A jak powinna wyglądać u kobiety dieta wspomagająca płodność?

Czytaj także: wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka

Witaminy i minerały – cynk, witamina D3, E, C

Cynk to bardzo ważny minerał, odpowiadający za prawidłową regulację cykli u kobiet i funkcjonowanie endometrium – jest zatem bardzo ważny dla kobiet starających się o dziecko. Cynk sprawia także, że komórki dziecka w początkowej fazie będą ulegały podziałowi w prawidłowy sposób. Cynk można znaleźć w: żółtym serze, kaszy gryczanej, jajkach, ryżu, rybach, pestkach dyni, nasionach słonecznika. U kobiet w ciąży występuje zwiększone zapotrzebowanie na witaminę D – tzw. witaminę słońca. Jej nazwa pochodzi od tego, że człowiek nie jest w stanie samodzielnie jej wytworzyć i potrzebuje do tego właśnie słońca. Kobiety przygotowujące się do ciąży powinny przyjmować 800-2000j.m/dobę witaminy D. Witamina E wpływa pozytywnie na rozwój wzroku u rozwijającego się dziecka. Kobieta w ciąży powinna przyjmować około 14 mg na dobę tej witaminy. Kobieta w ciąży potrzebuje także ok. 100 mg witaminy C na dobę. Można ją dostarczyć spożywając cytrusy, ale także dziką różę np. jako dżem lub brokuły, kalafiora i paprykę.

Czytaj także: Jak rozpoznać ciąże?

Prawidłowe nawodnienie organizmu

W trakcie starań o dziecko i nie tylko ważne jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Naukowcy dowiedli, że ciało dorosłego mężczyzny składa się w 60% z wody, zaś dorosłej kobiety w 55%. Warto utrzymywać ten wskaźnik na wysokim poziomie, aby móc ułatwić pracę wszystkim komórkom. Woda sprzyja ich podziałowi, wzrastaniu, a także utrzymywaniu prawidłowego pH organizmu. W okresie starań o dziecko warto pić 1,5, a najlepiej 2 litry wody dziennie. Lepiej jest nawadniać organizm małymi łyczkami i dawkami wody, niż kilkoma ale bardzo dużymi. Brak odpowiedniego nawodnienia sprawia, że skóra staje się ziemista, pogłębiają się zmarszczki, włosy są suche i matowe. Dlatego warto pić wodę dla lepszego wyglądu, aby poprawić pracę wszystkich komórek, a także by później dostarczyć dziecku wody niezbędnej dla jego rozwoju. W momencie kiedy czujesz, że chce Ci się pić, to tak naprawdę organizm jest już lekko odwodniony, dlatego należy sięgać po wodę prewencyjnie, najlepiej kilka lub kilkanaście razy na dobę.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby kobiety, które są już w ciąży wypijały nawet 3 litry niskozmineralizowanej wody dziennie.

Dieta i abstynencja od alkoholu

W trakcie starań o dziecko należy bezwzględnie odstawić wszystkie używki – papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze itp. Wszystkie mają degradujący wpływ na komórki i mogą utrudniać zajście w ciążę, utrzymanie jej i rozwój zarodka. Najlepiej jest zrezygnować z ich przyjmowania nawet do 3/ miesięcy przed rozpoczęciem starań o dziecko, aby móc oczyścić organizm z toksyn.

Czytaj także: badanie GBS na czym polega? | Poród ze znieczuleniem czy bez – poznaj wady i zalety