Plan porodu – jak powinien wyglądać dlaczego jest tak ważny?

Plan porodu – jak powinien wyglądać dlaczego jest tak ważny?

Poród to zdecydowanie jedno z najważniejszych przeżyć w życiu kobiety, jeśli nie najważniejsze. Dlatego tak ważne jest, aby się właściwie do niego przygotować. Pomóc może w tym plan porodu. Jest to narzędzie umożliwiające przyszłej mamie zdecydować o tym, jak poród będzie przebiegać oraz jak będą wyglądać pierwsze chwile po urodzeniu dziecka. Niestety nie wszystkie panie decydują się na przygotowanie takiego planu. Tymczasem naprawdę warto to zrobić. Dlaczego?

Co powinien zawierać plan porodu?

Plan porodu przede wszystkim uwzględniać powinien wszystkie aspekty z nim związane, co pozwoli potem kobiecie czuć się na porodówce komfortowo. Przebieg porodu powinien być dobrze zaplanowany. W pierwszej kolejności plan zawierać powinien informacje dotyczące warunków w miejscu porodu, ubrania w szpitalu oraz informacje dotyczące nagrywania oraz robienia zdjęć. Plan porodu uwzględniać powinien także aspekt dotyczący obecności osób towarzyszących. Mowa tu konkretnie o określeniu tego, kto ma towarzyszyć kobiecie podczas porodu, czy zezwala ona na obecność studentów oraz czy chce ograniczyć liczbę obecnych podczas porodu osób do niezbędnego porodu.

W planie porodu ująć należy także aspekty związane z przygotowaniem się do niego. Mowa tu o preferencjach dotyczących choćby lewatywy, golenia krocza, czy zakładania wenflonu. Jeśli chodzi o sam poród, to plan określać powinien wymagania kobiety dotyczące znieczulenia, sposobów przyspieszających poród, nacinania kroczna, cesarskiego cięcia oraz pozycji rodzenia. Przygotowując plan rodzenia, przyszła mama nie może także zapomnieć o fazie po porodzie. W tym przypadku określić powinna jak długo dziecko ma pozostać na jej brzuchu, kiedy ma zostać zmierzone i zważone, w co ma być ubrane, czym ma być karmione oraz czy kobieta oczekuje konsultacji laktacyjnej.

Czytaj także: samopoczucie przed porodem

kobieta siedząca przy biurku z dokumentami

Jak napisać plan porodu?

W niektórych szpitalach przyszłe mamy mogą otrzymać gotowe formularze planu porodu. W takim przypadku z jego przygotowaniem nie powinno być żadnego problemu. Wystarczy dokładnie wypełnić taki formularz oraz ewentualnie dopisać swoje oczekiwania i wymagania, których formularz nie obejmował. Jeśli szpital nie dysponuje gotowymi formularzami, to takie bez problemu można znaleźć w sieci. Można również o taki wzór planu porodu poprosić w szkole rodzenia. Plan porodu może być także napisany przez przyszłą mamę zupełnie samodzielnie, bez korzystania z jakichkolwiek wzorów czy formularzy. Pamiętać trzeba w takim przypadku, aby umieścić w nim wszystkie swoje oczekiwania i wymagania dotyczące zarówno samego porodu, jak i fazy przygotowania do niego i fazy poporodowej. Plan najlepiej jest sporządzić w formie listu do personelu oddziału położniczego.

Dlaczego plan porodu jest ważny?

Sporządzenie planu porodu nie jest obowiązkowe, ale decyduje się na to coraz więcej kobiet. Plan porodu jest bowiem bardzo ważnym dokumentem. Przede wszystkim chęć jego sporządzenia wymusza nieco na przyszłej mamie zastanowienie się nad swoimi potrzebami dotyczącymi pobytu w szpitalu i porodu. Jest to łatwy i skuteczny sposób na przekazanie lekarzem i personelowi wszystkich swoich uwag. Co ważne, personel szpitala na obowiązek się do nich stosować. Plan porodu jest bowiem dokumentem wiążącym i nie może nie być przestrzegany. Wyjątkiem są sytuacje, w których placówka nie jest w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom kobiety. W takim przypadku musi ją jednak o tym zawczasu poinformować. Sporządzenie planu porodu sprawia także, że kobieta staje się aktywnym uczestnikiem tego wydarzenia. Sama stanowi o sobie i swoim dziecku. Daje to możliwość kształtowania przebiegu porodu z dużym wyprzedzeniem. To także możliwość uniknięcia przykrych doświadczeń podczas porodu i pobytu w szpitalu. Dlatego też jest to dokument niezwykle ważny, a co za tym idzie, każda przyszła mama powinna go przygotować. Najlepiej  z lekarzem prowadzącym ciążę. Z planem porodu wszystko powinno pójść dużo łatwiej i przewidywalnie.

Podsumowanie

Przygotowanie wyprawki do szpitala to ważny etap dla każdej przyszłej mamy. Wrzesień to popularny miesiąc porodów, więc warto zwrócić uwagę na niezbędne elementy, które należy umieścić w torbie na czas porodu. Jednym z najważniejszych elementów jest wygodny strój dla mamy oraz body dla dziecka. Warto też pamiętać o zapasowych ubraniach, gdyż poród to czas nieprzewidywalny, a zmiana ubrania po porodzie z pewnością poprawi komfort pobytu w szpitalu.

Kolejnym niezbędnym elementem jest wyprawka dla dziecka, w tym pieluszki, kosmetyki, śpioszki oraz kocyk. Dla matek karmiących piersią, warto pamiętać o wkładkach laktacyjnych i wygodnym biustonoszu, który ułatwi karmienie piersią. Nie można zapomnieć również o dokumentach medycznych, dowodzie osobistym oraz telefonie z ładowarką. Przygotowanie wyprawki do szpitala przed porodem to ważny krok w planowaniu przyjścia na świat dziecka. Dzięki odpowiednio przygotowanej torbie, pobyt w szpitalu będzie bardziej komfortowy i mniej stresujący dla mamy oraz dziecka.

Sprawdź także: wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka