Połóg – ile trwa i jak po przetrwać?

Połóg – ile trwa i jak po przetrwać?

Ciąża i poród to bardzo wymagające czynności na jakie musi przygotować się każda przyszła mama. Wiele uwagi jest poświęcane poszczególnym etapom ciąży, przygotowaniom do porodu, ale nadmiernie często pomijany jest temat połogu, który również jest niezbędnym procesem po porodzie. Ciąży i porodowi towarzyszy wiele emocji, a wszystko dzieje się szybko i bardzo intensywnie. Połóg jest czasem na wyciszenie się i dojście organizmu kobiety do siebie po bardzo wymagającym czasie.

Czym jest połóg?

Połóg to czas, w którym kobieta dochodzi do siebie po trudach porodu. W tym czasie goi się krocze w przypadku naturalnego porodu i rana po cesarskim cięciu. Połóg trwa zwykle 6 tygodni, przy czym u poszczególnych kobiet czas ten może się różnic i trwać od 4. do nawet 8. tygodni. Czas ten jest niezbędny, aby powrócić do stanu sprzed porodu i ciąży. W trakcie porodu aktywują się hormony odpowiedzialne np. za laktację, a dezaktywują te związane z podtrzymaniem ciąży i porodem. Podczas połogu pojawiają się także tzw. odchody połogowe. Na odchody połogowe składają się krew, skrzepliny, śluz i pozostałości błon porodowych. Organizm musi je wydalić, aby macica mogła wrócić do stanu sprzed

. Krwawienie w trakcie połogu jest naturalne i dotyczy praktycznie każdej kobiety, która urodziła dziecko w ostatnim czasie. W jego trakcie odkleja się łożysko przez co część macicy staje się raną. Krwawienie największe jest na początku połogu, a z czasem powinno ustępować. To jednak nie wszystkie niedogodności, jakie czekają na kobietę w trakcie połogu. Duża część Pań skarży się także na trudności z oddawaniem moczu, zaparcia, hemoroidy, brak apetytu, ból głowy, puchnięcie nóg i gorączkę w połogu. Powrót do pełnej sprawności jest bardzo indywidualną kwestią i zależy od predyspozycji organizmu konkretnej kobiety. Problematyczne jest również zmęczenie wywoływane ciążą i porodem, ale także intensywną opieką nad noworodkiem.

Połóg – ile trwa

Połóg – zachowanie higieny i niezbędnych zasad

W trakcie pierwszych dni połogu, kiedy to występuje wzmożone krwawienie i wydzielanie się odchodów połogowych należy stosować specjalne podpaski poporodowe lub specjalne wkładki położnicze. Zawsze należy je aplikować przy pomocy czystych rąk. Środki higieniczne warto wymieniać jak najczęściej, aby zapewnić sobie komfort i najwyższy poziom higieny. Wskazane jest także przemywanie krocza po korzystaniu z toalety, co najmniej kilka razy w ciągu dnia. Warto używać do tego letniej wody, płynu do higieny intymnej, a także ręczników papierowych do osuszania, które sprawdzą się zdecydowanie lepiej niż zwykły ręcznik. W trakcie połogu nie należy współżyć, co może skutkować dużym dyskomfortem, a także infekcją. Należy zaczekać do całkowitego wyleczenia krocza. Po kilku tygodniach należy udać się na wizytę kontrolną u lekarza, który zbada czy wszystko goi się prawidłowo i czy kobieta zakończyła już okres połogu.

Połóg – ile trwa

Jak dbać o siebie w trakcie połogu?

Jak widać połóg to również wymagający czas, w trakcie którego może pojawić się wiele nieudogodnień. Są jednak sposoby, aby skutecznie sobie z nimi radzić. Oprócz higieny warto jeszcze zachować kilka zasad:

  • kapać się pod prysznicem i polewać krocze na zmianę raz ciepłą raz zimną woda co przyniesie ukojenie,
  • unikać pozycji stojącej, które powoduje napięcie krocza,
  • stosować okłady np. z rumianku, arniki lub nagietka, a także maści zalecanych przez lekarza,
  • pomocne jest także stosowanie lekkostrawnej diety, bogatej w witaminy (zawierającej suszone śliwki, morele, rodzynki, jabłka, pieczywo pełnoziarniste), które pomogą w bardziej komfortowym wypróżnieniu,
  • zalecane jest także przyjmowanie dużej ilości płynów, które pomagają w uregulowaniu gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu,
  • warto układać się w pozycji leżącej i półleżącej, ale także po pewnym czasie zmobilizować się do ruchu, krótkiego spaceru, który pobudzi pracę jelit,
  • jeśli wystąpiły hemoroidy to warto łagodzić bóle lodem, a także stosować specjalne maści i czopki eliminujące ból i redukujące obrzęki oraz leczące chore miejsca.

 Czytaj także: Samopoczucie przed porodem oraz kangurowanie dziecka