Ból brzucha na początku ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Ból brzucha na początku ciąży

Zajście w ciążę to dla wielu osób realizacja marzeń o dziecku. Czasem też ciąża jest zupełnie nieplanowana. Tak czy inaczej, dla organizmu kobiety zawsze jest ona dużym wyzwaniem. Nic więc dziwnego, że często nawet z pozoru niegroźne objawy mogą powodować niepokój. Czasem występującą dolegliwością jest ból brzucha na początku ciąży. Czy jest groźny? Co może oznaczać? Co warto wiedzieć na ten temat?

Bóle brzucha jako naturalny element ciąży

Fizjologia ciąży jest fascynująca i skomplikowana. W czasie dziewięciu miesięcy maleńki zarodek przekształca się w ciele kobiety w zdolne do samodzielnego życia dziecko, które oczywiście jeszcze długo będzie wymagało intensywnej opieki rodziców. Ciąża zaczyna się od zapłodnienia. Po zapłodnieniu następuje seria wielu podziałów komórkowych, które prowadzą do uformowania się zygoty. W tym czasie przemieszcza się ona do macicy, gdzie zagnieżdża się w śluzówce. Następuje to około dziesiątego dnia ciąży. Jakiś czas potem w tym miejscu powstaje łożysko.

Po wniknięciu zarodka do śluzówki macicy uruchomiana jest seria procesów, których zadaniem jest przystosowanie organizmu matki do tego, by mógł rozwijać się w nim płód. Jednym z jego elementów jest powiększenie się macicy. Wiele kobiet odczuwa w tym czasie dolegliwości bólowe o większym lub mniejszym nasileniu. Jednocześnie dość często występują mdłości i bóle piersi.

Czytaj także: samopoczucie przed porodem – zwiastuny nadchodzącego rozwiązania

Jak duży musi być ból, żeby się niepokoić?

Na etapie, na którym zarodek zagnieżdża się w macicy, popularne testy ciążowe jeszcze niczego nie wykażą. Większość kobiet nie będzie o ciąży wiedzieć i dolegliwości najprawdopodobniej zostaną zinterpretowane błędnie. Z drugiej jednak strony, jeżeli w ciągu ostatniego tygodnia uprawiało się seks bez wystarczających zabezpieczeń, to może to być pierwszy sygnał świadczący o zajściu w ciążę.

Często zadawanym pytaniem jest to, jak duży musi być ból, żeby zacząć się niepokoić. Niestety nie da się odpowiedzieć na nie precyzyjnie. Podobnie jak w przypadku okresu niektóre kobiety mogą odczuwać bardzo silny i uciążliwy ból, a inne mogą nie odczuwać go wcale albo prawie wcale. Nawet bardzo duże jego nasilenie nie musi świadczyć o niczym złym i jest to często po prostu kwestia indywidualna. Jednak jeżeli podejrzewa się u siebie ciążę i pojawią się tego typu dolegliwości, to zawsze warto udać się do lekarza, żeby wykluczyć inne problemy. Dla zmniejszenia bólu lekarz poleci nieszkodliwe dla zarodka środki przeciwbólowe.

Czytaj także: Seks w ciąży – czy to bezpieczne?

O czym jeszcze może świadczyć ból na początku ciąży?

Statystycznie w jednej na sto ciąż zarodek zagnieżdża się w nieprawidłowym miejscu, na przykład jajowodzie albo szyjce macicy. Mówimy wtedy o ciąży pozamacicznej. Występuje ona najczęściej u kobiet pomiędzy 25, a 30 rokiem życia. W takiej sytuacji w początkowym okresie organizm kobiety reaguje praktycznie dokładnie tak samo, jak w przypadku ciąży prawidłowej. Mogą pojawić się bóle brzucha, ale nie muszą. Może pojawić się krwawienie, nieco mniej obfite i krótsze od miesiączkowego. Tak samo jednak dzieje się w przypadku zdrowej ciąży.

Prawidłowe zagnieżdżanie się zarodka trwa około 4 dni. Po tym czasie dolegliwości bólowe powinny ustąpić albo przynajmniej się zmniejszyć. W przypadku ciąży pozamacicznej ból może trwać znacznie dłużej, choć też nie jest to regułą. W praktyce bez wykonania badań nie da się niczego stwierdzić i zawsze, kiedy podejrzewa się u siebie ciążę, należy udać się do lekarza, który wykona USG. Warto pamiętać, że nie ma żadnej możliwości przeżycia płodu w przypadku ciąży pozamacicznej a dodatkowo jest do duże zagrożenie również dla ciężarnej. Dla tego w takiej sytuacji jedynym możliwym wyjściem jest przerwanie ciąży.

Czytaj także: jakie są pierwsze objawy ciąży?

Dlaczego nie można bagatelizować dolegliwości bólowych w ciąży

Kobiety spodziewające się dziecka dość często zrzucają każdą odczuwaną przez siebie dolegliwość na karb ciąży. To duży błąd. Warto pamiętać, że ciąża nie jest odpowiedzią na wszystkie pytania. Niezależnie od niej, zawsze mogą pojawić się inne, zupełnie z nią niezwiązane dolegliwości. Z drugiej strony pojawiające się bóle mogą świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju płodu i potrzebie interwencji medycznej. Dlatego też żadnych dolegliwości nie powinno się bagatelizować i zawsze skontaktować jak najszybciej z lekarzem.

Czytaj także: Badanie GBS – na czym polega?