Badanie GBS – na czym polega?

Badanie GBS – na czym polega?

Badanie GBS jest badaniem, które często wykonywane jest w ciąży. Pozwala na wykrycie paciorkowców z grupy GBS, które stanowią zagrożenie dla dziecka. Najczęściej przenoszone są podczas przeciskania się noworodka przez kanał rodny. Paciorkowce mogą prowadzić do wielu poważnych schorzeń dziecka. Czym jest badanie GBS i jak jest wykonywane? Dowiesz się z naszego artykułu. 

Czym jest badanie GBS? 

Badanie GBS to mikrobiologiczne badanie laboratoryjne (inaczej badania na paciorkowca w ciąży). Jest przeprowadzane w celu wykrycia groźnych dla dziecka paciorkowców z grupy GBS, szczególnie Streptococcus agalactiae. Bardzo często badanie to nazywane jest wymazem z pochwy, gdyż pobierane jest z jej przedsionka. Co istotne, drugi wymaz pobierany jest w okolicach odbytu. Wymazówki umieszcza się na podłożu transportowym i oddaje do laboratorium. Na wyniki czeka się około 5 dni.

Co ważne, ginekolodzy nie mają obowiązku wykonywania badania, jednak jest ono zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Warto poprosić swojego lekarza o skierowanie. Badanie to wykonuje się pomiędzy 35 a 37 tygodniem ciąży.

Wymaz GBS najczęściej wykonywany jest u wszystkich ciężarnych, jednak konieczne jest ich wykonanie u kobiet, które zagrożone są przedwczesnym porodem, leczą się na cukrzycę czy urodziły wcześniej zakażone dziecko. Właśnie w tych trzech przypadkach ryzyko zakażenia dziecka paciorkowcem jest bardzo wysokie.

Czytaj także: Badanie KTG – to powinnaś wiedzieć

Dlaczego badanie GBS jest tak ważne w czasie ciąży?

Około 10-30% kobiet może być nosicielami paciorkowców GBS. O ile powszechnie występują w przewodzie pokarmowym i moczowym, mogą znaleźć się również w drogach rodnych. Niestety ciąża i zachodzące w organizmie zmiany hormonalne przyczyniają się do rozrostu paciorkowców, przez co zakażenie to staje się niebezpieczne dla dziecka i kobiety. Paciorkowce mogą prowadzić do infekcji układu moczowo-płciowego, a także wielu innych poważnych schorzeń. Są szczególnie niebezpieczne podczas porodu, kiedy mogą zostać przeniesione na dziecko i prowadzić do zapalenia szpiku, zapalenia płuc, zapalenia stawów, zapalenia tkanki łącznej, chorób układu oddechowego, posocznicy (sepsy) czy zapalenia opon mózgowych. To ogromne zagrożenie dla noworodka, który ma niewykształcony układ odpornościowy i nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z drobnoustrojami.

Czytaj także: Samopoczucie przed porodem – zwiastuny nadchodzącego rozwiązania

Badanie GBS

Dodatni wynik badania GBS

Kiedy badanie GBS wykaże nosicielstwo paciorkowców z grupy B, lekarz najczęściej wprowadza leczenie antybiotykowe. Co istotne, ważne jest podanie leków podczas porodu, gdyż zmniejsza się ryzyko przeniesienia paciorkowców na dziecko. Dzięki temu nie ma obaw o wystąpienie poważnych schorzeń, które mogą zagrozić życiu dziecka. Najczęściej nie podaje się antybiotyków przed porodem, gdyż po zakończeniu leczenia dochodzi do nawrotu zakażenia. W wyjątkowych sytuacjach, jak zakażenie układu moczowego u matki, wdraża się leczenie antybiotykowe.

Pamiętajmy, że podczas porodu, najczęściej podawanym antybiotykiem jest penicylina. Kiedy jednak pacjentka jest uczulona na ten rodzaj antybiotyku, lekarz może zlecić antybiogram, który określi, na jakie leki wrażliwa jest bakteria. Podczas porodu kobieta dożylnie dostaje antybiotyk, dzięki któremu możliwa jest skuteczna ochrona dziecka. Najczęściej podaje się go około 4 godziny przed zakończeniem porodu.

Jak należy przygotować się do badania GBS?Jak wygląda badanie GBS?

Do badania GBS, warto jest się przygotować. Na dwa dni przed pobraniem wymazu należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. Nie powinno się również używać środków dopochwowych, maści, kremów, środków do odkażania, irygacji i mydeł. Wszystkie te produkty mogą zaburzać florę bakteryjną pochwy. Na wyniki  wpływ mają również leki, stosowane na układ moczowy, a także antybiotyki. Kiedy pacjentka jest w trakcie ich przyjmowania, należy odczekać około 7 dni przed pobraniem wymazu. Przed badaniem dobrze jest umyć narządy rodne ciepłą wodą bez użycia kosmetyków. Wymaz z pochwy kobiet ciężarnych pobierany jest poprzez pocieranie ścianek przedsionka pochwy i odbytnicy. Do tego celu używa się wymazówek. Zakażenie paciorkowcem może objawiać się jako zapalenia błon płodowych lub przedwczesne pęknięcie błon płodowych. Może powodować zapalenie opon mózgowych.

Czytaj także: Kąpiel noworodka – jak to zrobić krok po kroku

Podsumowanie

GBS, co to za badanie? To test na obecność bakterii Streptococcus agalactiae, które mogą występować w drogach rodnych kobiety. Badanie GBS w ciąży cena jest różna w zależności od placówki, jednak warto zainwestować, gdyż może uchronić dziecko przed poważnymi konsekwencjami. Badanie GBS kto wykonuje? Zazwyczaj jest to lekarz ginekolog, który bada kobietę w trakcie ciąży.

GBS kiedy w ciąży jest najważniejsze? Najlepiej przeprowadzić badanie między 35 a 37 tygodniem ciąży, aby można było odpowiednio zabezpieczyć noworodka przed ewentualnym zakażeniem. GBS noworodek może być narażony na poważne komplikacje, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zakażenia układu moczowego czy inne powikłania zdrowotne. GBS w moczu również może stanowić zagrożenie dla zdrowia ciężarnej.

W przypadkach zakażenie GBS, ważne jest, aby monitorować nosicielstwo GBS u kobiety, gdyż może ono prowadzić do niebezpiecznych infekcji, takich jak zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy zakażenia układu moczowego, zarówno u matki, jak i u dziecka.

Czytaj także: badania genetyczne w ciąży oraz badanie krzywej cukrowej.