Seks w ciąży – czy to bezpieczne?

Seks w ciąży – czy to bezpieczne?

W gabinetach ginekologów, na forach internetowych i w towarzystwie przyszłych rodziców często można spotkać się z pytaniem, czy seks w czasie ciąży jest bezpieczny dla mamy oraz dziecka. Rodzice martwią się, że ewentualne wstrząsy, zmiany pozycji czy sam stosunek miałby być zagrożeniem dla zdrowia malucha. Czy te obawy są uzasadnione?

Seks w ciąży – czy przyszli rodzice powinni mieć obawy?

Rodzice obawiają się, że stosunek seksualny miałby źle wpłynąć na zdrowie dziecka. Z medycznego punktu widzenia myśli te nie mają żadnego uzasadnienia. Seks w ciąży, której nic nie zagraża, nie jest niebezpieczny ani zakazany, ponieważ płód chroniony jest przez płyn owodniowy oraz macicę.

Może być jednak tak, że choć ciąża przebiega prawidłowo, kobieta nie odczuwa pociągu seksualnego. To dlatego, że w pierwszym trymestrze libido jest obniżone, ale później powoli wzrasta, wracając do poprzedniego poziomu. W pierwszym trymestrze mogą wystąpić także takie nieprzyjemności, jak suchość pochwy i żylaki sromu, z którymi pomogą rozprawić się naturalne żele nawilżające. Chcąc skorzystać z takiego kosmetyku, należy sprawdzić, czy nadaje się do stosowania przez kobiety w ciąży.

Seks w ciąży ma wiele zalet

Jeśli rodzice będą chcieli zbliżyć się do siebie na początkowym lub późniejszym etapie ciąży, nie muszą obawiać się o zdrowie dziecka. Jest jednak coś, o co warto szczególnie zadbać. Jest to komfort kobiety, która może odczuwać różne niedogodności związane np. z bólem pleców.

Ponadto ciężarna z biegiem czasu zacznie zauważać różnicę w tym, jak czuje się podczas stosunku seksualnego. Jest to w pełni normalnie, zwłaszcza w trzecim trymestrze, gdy dziecko intensywnie się porusza, a brzuch ma skłonności do napinania się. Aby zapewnić kobiecie komfort, warto próbować nowych pozycji, traktując je jako szansę do pogłębienia relacji z partnerem.

Co więcej, seks w ciąży ma wiele zalet. Dzięki orgazmowi zwiększa się przepływ krwi oraz endorfin, co pomaga dostarczyć dziecku tlen. Seks wpływa również na rytmiczność ruchów, tak niezbędną w czasie porodu.

seks w ciąży

Kiedy nie można uprawiać seksu w ciąży?

Seks w ciąży jest zakazany, ale tylko w konkretnych przypadkach. Lekarz powinien przekazać tę informację przyszłym rodzicom i odpowiedzieć na wszelkie pytania. Do przypadków, w których współżycie jest zakazane, należy występowanie krwawień, zagrożenie poronieniem, ciąża wielopłodowa, niewydolność cieśniowo-szyjkowa czy wystąpienie łożyska przodującego.

W ciąży mogą występować też różnego rodzaju infekcje, dlatego ważne są regularne kontrole u ginekologa. Jeśli wystąpią problemy w okolicach dróg rodnych i moczowych, seks może zwiększać ryzyko poronienia czy przedwczesnego porodu. W przypadku tego ostatniego warto ograniczyć współżycie.

Seks po porodzie – kiedy można wrócić do aktywności seksualnej?

Kobiety rodzące przez cesarskie cięcie, jak i te, które urodziły naturalnie, mogą wrócić do współżycia po upływie około sześciu tygodni od porodu. Czas ten nazywa się połogiem, który jest niczym innym, jak czasem regeneracji. Kobieta powoli dochodzi do siebie po trudach związanych z urodzeniem dziecka, co związane jest ze zmęczeniem i spadkiem energii.

Organizm, który potrzebuje czasu na regenerację, może być dużym zagrożeniem dla zdrowia. To dlatego, że podczas połogu nasila się ryzyko zakażenia. Spada też libido, nie tylko ze względu na ciało w czasie regeneracji, ale także przez nowe obowiązki, które są dużym stresem zarówno dla matki, jak i ojca. Najlepiej, jeśli decyzję o możliwości powrotu do współżycia podejmie lekarz ginekolog. Powinien zrobić to podczas wizyty kontrolnej.

Podsumowanie

Seks w ciazy to temat, który często budzi różne opinie i wątpliwości. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach jest to działanie bezpieczne i może przyczynić się do wzmocnienia więzi między partnerami. Kluczowe jest konsultowanie się z lekarzem i dostosowanie się do indywidualnych potrzeb. W przypadku porodzie naturalnym, kobieta wraca do stanu sprzed ciąży w ciągu kilku tygodni po porodzie. To czas, w którym para może stopniowo wracać do wspólnego życia seksualnego, zwracając uwagę na samopoczucie obu stron.Po cesarskim cięciu, okres rekonwalescencji może być nieco dłuższy, ze względu na potrzebę zagojenia się rany pooperacyjnej. W obu przypadkach ważne jest wsparcie partnera oraz cierpliwość w powrocie do pełnej aktywności seksualnej.