Jak radzić sobie z mdłościami w ciąży: praktyczne porady

Jak radzić sobie z mdłościami w ciąży: praktyczne porady

Mdłości w ciąży są dolegliwością, która może skutecznie uprzykrzyć życie przyszłej mamie. Zazwyczaj pojawiają się między 4 a 6 tygodniem ciąży i mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy, choć to jest kwestia indywidualna. Niektóre kobiety mogą cierpieć na mdłości przez całą ciążę, podczas gdy inne mogą nie odczuwać ich wcale. Poniżej znajdują się praktyczne porady, które mogą pomóc złagodzić te nieprzyjemne objawy.

Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?

Mdłości są częstym objawem ciąży, ale nie są oznaką żadnych niepokojących procesów. Są raczej wynikiem naturalnych zmian zachodzących w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka. Związane są one ze wzrostem stężenia gonadotropiny kosmówkowej (hCG) – hormonu, który podtrzymuje funkcjonowanie ciałka żółtego i wydzielanie progesteronu. Drugim prawdopodobnym czynnikiem wywołującym ciążowe mdłości są zaburzenia w motoryce żołądka i jego opóźnione opróżnianie.

Jak radzić sobie z mdłościami w ciąży?

Nawodnienie i zdrowe odżywianie

Regularne picie wody jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i przebiegu przemian biochemicznych. Woda jest również ważna w przypadku wymiotów, które mogą prowadzić do odwodnienia. Do szklanki z wodą można dodać kilka plasterków cytryny lub imbiru, które mogą pomóc złagodzić mdłości.

Zdrowe odżywianie jest równie ważne. Nie powinnaś wstawać z łóżka bez przegryzienia drobnej przekąski, takiej jak sucharki, biszkopt, krakersy czy porcja płatków. Pominięcie śniadania może prowadzić do gromadzenia się soku żołądkowego w większej ilości, co z kolei może prowadzić do mdłości. Staraj się jeść regularnie, unikając tłustych, przetworzonych i mocno przyprawionych potraw, które mogą podrażnić żołądek.

Unikanie mocnych zapachów

Wielu przyszłych mam źle znosi intensywne zapachy. Staraj się często wietrzyć pomieszczenia i przebywać dużo na świeżym powietrzu. W pierwszych miesiącach ciąży zrezygnuj z ciężkich perfum, odświeżaczy powietrza, a nawet intensywnie pachnącego płynu do płukania tkanin.

Aktywność fizyczna

Umiarkowana aktywność fizyczna w ciąży jest wskazana. Część kobiet deklaruje poprawę samopoczucia i mniej odczuwa przykre dolegliwości ciążowe po pływaniu czy spacerze. Możesz też zastosować ćwiczenia relaksujące i oddechowe, które wyciszają organizm, dotleniają i łagodzą nudności.

Imbir i odwrócenie uwagi

Imbir jest naturalnym środkiem, który może pomóc złagodzić mdłości w ciąży. Można go spożywać w postaci plasterków, naparu, a nawet w postaci kapsułek z ekstraktem z imbiru. Aby zapomnieć o mdłościach, warto zająć się czymś innym, na przykład słuchaniem muzyki lub oglądaniem filmu. Żucie gumy lub suszonego imbiru może również pomóc odwrócić uwagę od mdłości.

Jak radzić sobie z mdłościami poza domem?

Mdłości w ciąży mogą być szczególnie uciążliwe, gdy musisz poradzić sobie z nimi poza domem. Stres związany z koniecznością wyjścia może dodatkowo pogorszyć Twoje samopoczucie. Poniżej znajdują się praktyczne porady, które mogą pomóc Ci radzić sobie z mdłościami w ciąży, gdy jesteś poza domem.

Przygotuj się na wyjście

Przede wszystkim, zawsze pamiętaj o przygotowaniu się na wyjście. Przyszła mama nie powinna wychodzić z domu bez butelki wody mineralnej i przekąski w torebce. Zaopatrz się w herbatniki, sucharki, banany, batonik musli czy opakowanie migdałów. Szczególnie polecane są te ostatnie. Nie tylko zaspokoją pierwszy głód, ale także dostarczą cenne makroelementy i witaminę B6, która skutecznie łagodzi nudności i osłabia odruch wymiotny. Przegryzanie migdałów jest też świetnym sposobem na uzupełnienie magnezu w organizmie, co działa kojąco na uciążliwe skurcze u ciężarnych.

Do torebki możesz wrzucić również wodę termalną w sprayu. Możesz ją używać bez ograniczeń i bez ryzyka skutków ubocznych. Wystarczy co jakiś czas spryskać preparatem twarz i ciało, aby uzyskać efekt odświeżenia i orzeźwienia. To także sposób na ulgę od ciążowych mdłości. Wychodząc z domu, staraj się nie opuszczać głównych posiłków. Nic nie zastąpi samodzielnie przygotowanych potraw, dlatego najlepiej zabierz jedzenie ze sobą lub skorzystaj z usług sprawdzonych punktów gastronomicznych. Znajdź chwilę na spokojne zjedzenie obiadu czy kolacji.

Ciążowe mdłości pojawiają się z reguły nagle i w najmniej oczekiwanym momencie. Przed wybraniem się w określone miejsce, zorientuj się, gdzie jest najbliższa toaleta lub przestrzeń, w której możesz odpocząć.

Zadbaj o relaks i odpoczynek

Pamiętaj, że odpoczynek jest tak samo ważny jak aktywność fizyczna. Przyszła mama powinna znaleźć czas na relaks i nie stresować się. Odpowiednio długi sen i odpoczynek w ciągu dnia korzystnie wpłyną na Twoje samopoczucie. Drzemka zmniejszy towarzyszące podczas ciąży uczucie zmęczenia, doda sił i pomoże przeczekać przykre dolegliwości.

Pamiętaj, że każda kobieta jest inna i to, co działa dla jednej, może nie działać dla innej. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i robić to, co dla Ciebie działa najlepiej. Jeśli mdłości są bardzo nasilone i utrudniają Ci normalne funkcjonowanie, skonsultuj się z lekarzem.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli mdłości są bardzo nasilone, powinnaś zgłosić to lekarzowi prowadzącemu. W niektórych przypadkach konieczna może być hospitalizacja lub podanie elektrolitów czy kroplówek. Pamiętaj, że mdłości w ciąży to dolegliwość, która zazwyczaj mija po kilku miesiącach. Warto jednak podjąć kroki, aby złagodzić te objawy i poprawić swoje samopoczucie w tym wyjątkowym okresie.