Jak rozpoznać ciążę?

Jak rozpoznać ciążę?

Ciąża to bardzo ważny okres w życiu każdej kobiety. To wtedy w jej organizmie zachodzi wiele zmian, które mają przygotować ją do przyszłego macierzyństwa. Kobiety, które oczekują na ciążę są wyczulone na jej objawy, jednak zdarza się, że na samym początku ciąży rozpoznanie jej objawów może być bardzo trudne. Panie, które nie spodziewają się, że mogą być w stanie błogosławionym tym bardziej nie są w stanie zidentyfikować pierwszych objawów wczesnej ciąży. Zwykle kobiety rozpoznają swój odmienny stan po około 1-2 miesiącach od zapłodnienia. A jakie objawy powinny od razu wzbudzić czujność? Jak rozpoznać ciążę?

Czytaj także: Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Kiedy dochodzi do zapłodnienia?

Paradoksalnie nie jest tak łatwo doprowadzić do zapłodnienia. W cyklu kobiety pojawia się zaledwie 4-5 dniowe okienko podczas którego uwalniana jest komórka jajowa i może dojść do zapłodnienia. Warto więc obserwować swój cykl. Dni płodne występują średnio po około 12-14 dniach od rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Pomocne w śledzeniu dni płodnych i niepłodnych są specjalne aplikacje, które można zainstalować w telefonie. Będą wiele pomocne w odpowiedzi na pytanie: jak rozpoznać ciążę.

Czytaj także: co to jest badanie KTG?

jak rozpoznać ciążę

Jak rozpoznać ciążę – pierwsze objawy

Do pierwszych objawów ciąży należą:

   • brak miesiączki – zwykle pierwszym sygnałem świadczącym o ciąży jest brak miesiączki. Po zapłodnieniu może jednak wystąpić niewielkie krwawienie wywołane zagnieżdżeniem zarodka. Plamienie to nie przypomina jednak tradycyjnego okresu.
   • częste oddawanie moczu – w wyniku ciąży macica zaczyna się powiększać i coraz bardziej uciskać na pęcherz, co wymusza częstsze oddawanie moczu.
   • poranne mdłości – ten przykry objaw towarzyszy wielu przyszłym mamom i zwykle pojawia się około 4.,5. tygodnia ciąży i świadczy o postępujących zmianach hormonalnych.
   • zmiany w wyglądzie piersi – piersi stają się bardziej tkliwe, skóra wokół sutka ciemnieje, a same piersi powiększają się.
   • zmiany w wyglądzie narządów rodnych – wargi sromowe stają się ciemniejsze ze względu na dopływ większej ilości krwi.
   • senność, zmęczenie – wielu kobietom szczególnie na początku ciąży towarzyszy rozdrażnienie i zmęczenie spowodowane zmianami hormonalnymi.

Jak sprawdzić czy to rzeczywiście ciąża?

Jeśli wystąpiły wyżej opisane objawy niezbędne jest wykonanie testu ciążowego, który potwierdzi zapłodnienie. Test najlepiej jest wykonać w dniu planowanej miesiączki i co najmniej 7 dni po możliwym zapłodnieniu. Obecnie dostępne testy są na tyle czułe, że są w stanie rozpoznać zapłodnienie już po tygodniu. Dostępne są testy strumieniowe i płytkowe. Oba są bardzo łatwe do wykonania, jednak przed ich użyciem warto przeczytać załączoną instrukcję. Po naniesieniu moczu na test należy zwykle odczekać 3-5 minut, aby można było odczytać wynik. Po pozytywnym wyniku warto udać się do ginekologa, który potwierdzi ciążę. Lekarz w razie niepewności może zlecić badania krwi – badanie stężenia Beta hCG może potwierdzić ciążę od 6. do 10. dni po zapłodnieniu. Jak rozpoznać ciążę? Potwierdzeniem ciąży jest też oczywiście badanie USG w trakcie którego lekarz stwierdzi obecność płodu.

Czytaj także: wyprawka do szpitala – co należy zabrać oraz samopoczucie przed porodem