Jak wygląda wizyta położnej w domu po porodzie?

Jak wygląda wizyta położnej w domu po porodzie?

Wizyta położnej w domu po porodzie to tak zwana wizyta patronażowa, która ma na celu sprawdzenie, czy proces adaptacji noworodka do życia poza łonem matki przebiega prawidłowo. Podczas takiej wizyty w szczególności młode mamy, które po raz pierwszy rodziły i czują się zagubione mogą liczyć na pomoc położnej, która odpowie na nurtujące pytania, a także rozwieje wszelkie wątpliwości. Dlatego nie masz co się stresować taką wizytą wystarczy przeczytać poniższy artykuł, który w znacznym stopniu przybliży Ci przebieg takiego spotkania.

W jaki sposób umówić się na domową wizytę położnej po porodzie?

Otóż jak wiadomo pomoc położnej przysługuje każdej kobiecie przez okres dwóch miesięcy po porodzie. Jeżeli zajdzie taka potrzeba to może odbyć się od 4 do nawet 6 wizyt domowych. Oprócz tego każda z kobiet może samodzielnie wybrać położną, którą na przykład poleciła przyjaciółka, lub po prostu taką, która współpracuje z lekarzem prowadzącym ciążę.

Warto również wiedzieć, iż wizyty patronażowe przysługują po porodzie, więc warto nawet wcześniej zacząć się rozglądnąć się za odpowiednią osobą. Jeżeli mimo wszystko dana położna nie spełni Twoich oczekiwań i nie będziesz zadowolona z wizyty to nie ma się czym martwić, gdyż przysługuje Ci prawo zmiany położnej 2 razy w roku kalendarzowym.

Jeżeli jednak masz zamiar skorzystać z pomocy położnej po porodzie to należy zgłosić noworodka do wybranej przychodni. Z reguły taką deklarację wypełnia się jeszcze będąc w szpitalu i podaje placówkę, która nam odpowiada.

Żeby zgłosić maluszka do przychodni mamy na to, aż miesiąc czasu nie mniej jednak warto zrobić to od razu, gdyż pierwsza wizyta powinna odbyć się już po dwóch dniach od opuszczenia szpitala.

Jak wygląda przebieg wizyty u noworodka w domu?

Wizyta położnej trwa około godziny, więc jest trochę czasu żeby zadać jej nurtujące nas pytania, a najlepiej spisać je na kartce, aby o czymś nie zapomnieć. Dobra położna pomoże, doradzi i okaże potrzebne nam w tym okresie wsparcie. Możemy zapytać ją niemal o wszystko co dotyczy zdrowia i pielęgnacji naszego maleństwa.

Jeżeli jest to nasze pierwsze dziecko warto zadać pytania dotyczące wyboru mleka modyfikowanego, ulewania, kolki, szczepień, badań, diety podczas karmienia, a nawet porozmawiać o antykoncepcji. Podczas takiego spotkania położna oprócz dziecka sprawdzi również, czy po porodzie wszystko jest w porządku, a połóg przebiega prawidłowo. Jeśli krwawienie Cię niepokoi i wolałabyś, aby położna sama sprawdziła, czy wszystko wygląda tak, jak być powinno, poproś ją o to. Jeśli martwisz się o wygląd swojego brzucha lub szwów, o wszystkim otwarcie rozmawiaj ze specjalistą. Nie wstydź się chociaż na początku na pewno poruszanie takich kwestii będzie krępujące, ale pamiętaj, iż dla położnej takie sprawy są na porządku dziennym, więc nie ma w tym nic dziwnego.

Ponadto możesz  poprosić ją, aby pokazała Ci jak przewijać, kąpać i ubierać dziecko. Położna sprawdzi również skórę noworodka, jak goi się pępek i czy jego odruchy neurologiczne są w normie.

Czy można odmówić wizyty patronażowej?

Mimo, iż wpuszczenie do naszego domu położnej środowiskowej dla każdego z rodziców jest dobrowolne, to jeżeli zależy nam na zdrowiu naszego maleństwa, tym bardziej kiedy nie mamy doświadczenia w opiece nad takim szkrabem, bo to nasze pierwsze dziecko nie powinniśmy rezygnować z takiej wizyty. Pamiętaj o tym, że położna przychodzi do Twojego domu w jednym celu, aby pomóc Ci w pierwszych tygodniach po porodzie, a nie zaszkodzić. Nie traktuj jej jako kontroli, która chce sprawdzić, czy dobrze radzisz sobie przy opiece nad dzieckiem.

Nie musisz również stresować się taką wizytą, z reguły położne są przyjaźnie nastawione, bo lubią swoją pracę, więc z pewnością po pierwszym spotkaniu przekonasz się, że dobrze zrobiłaś wpuszczając ją pod swój dach. Dzięki jej poradom na pewno będzie Ci łatwiej przyzwyczaić się do nowej, najważniejszej roli w Twoim życiu, czyli byciu rodzicem.