Jaki jest optymalny przyrost wagi w ciąży?

Jaki jest optymalny przyrost wagi w ciąży?

Ciąża to szczególny czas dla kobiety. Bywa źródłem ogromnego szczęścia, ale też wielu zmartwień i stresu. Jednym z tematów, który potrafi spędzać sen z powiek przyszłej mamie, jest waga. Jaki jest optymalny przyrost wagi w ciąży? Czy jest się czym martwić, jeżeli masa ciała zmienia się inaczej, niż wyliczają to kalkulatory ciążowe? Postaramy się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania odnośnie wagi kobiety w ciąży.

Dlaczego zmienia się waga podczas ciąży?

Ciało kobiety w czasie ciąży zmienia się i jest to całkowicie naturalny proces. Rozwija się w nim przecież nowy człowiek i jest całkowicie nowa sytuacja, do której organizm kobiety musi się dostosować. Często jednak trudno jest zaakceptować pojawiające się dodatkowe kilogramy. Warto więc zrozumieć, z czego wynika zwiększona waga. Wbrew pozorom nie jest on związany tylko i wyłącznie z wagą rozwijającego się dziecka.

Zapraszamy na KTG do naszej szkoły rodzenia!

Co składa się na zmianę masy ciała w czasie ciąży?

Skoro masa ciała dziecka (ok. 2,5-4 kg) to tylko jeden z elementów wpływających na wagę kobiety, to jakie są pozostałe? Drugim w kolejności (wg wagi) jest przyrost tkanki tłuszczowej. Prawidłowo powinien on wynieść od 2 kg do 4 kg. Zadaniem tkanki tłuszczowej jest ochrona rozwijającego się dziecka oraz gromadzenie zapasów energetycznych na okres karmienia piersią. Kolejny czynnik wzrostu wagi to rozwijająca się macica (ok. 1-1,5 kg) i łożysko (05,-1 kg). Macica wypełniona jest płynem owodniowym, który stanowi dla dziecka niezbędne środowisko rozwoju. Jego masa to ok. 1-1,5 kg. Zmiany hormonalne powodują też powiększenie piersi. Muszą one przygotować się do okresu karmienia i produkcji mleka, a ich waga potrafi zwiększyć się o 1-2 kg. Rozwój dziecka wymusza też zwiększenie objętości krążącej w organizmie krwi, a to kolejne 1,5-2 kg. Prawidłowa zmiana wagi w ciąży, wynikający w powyższych danych, waha się więc w granicach od ok. 10 kg do ok. 16 kg.

Jaki jest optymalny przyrost wagi w ciąży?Jaki jest optymalny przyrost wagi w ciąży?

Waga kobiety w ciąży ma duży wpływ na rozwój dziecka, dlatego należy ją stale kontrolować. W pierwszym trymestrze przyrost masy ciała nie jest duży i wynosi od 05, kg do 2 kg. Może dojść także do sytuacji, gdy kobieta traci na wadze, co jest wynikiem nudności i wymiotów. Gdy utrata waga jest większa niż 2 kg, należy skonsultować sytuację z lekarzem.

W drugim i trzecim trymestrze przyjmuje się, że prawidłowy przyrost ciała, który zapewnia dziecku dobre warunki do rozwoju, to 1-2 kg miesięcznie, a w końcówce ciąży 0,5 kg tygodniowo. Następuje wtedy intensywny wzrost masy ciała dziecka.

Jeżeli chce się ustalić optymalny wzrost masy ciała kobiety ciężarnej, należy uwzględnić jej wagę sprzed ciąży. Inaczej bowiem sytuacja wygląda, gdy kobieta miała niedowagę, a inaczej gdy waga była prawidłowa lub poza górną granicą normy. W przypadku niedowagi przed ciążą przyrost masy ciężarnej powinien być większy i wynosić od 12 do 18 kg. Gdy wyjściowym stanem była nadwaga, wówczas należy pilnować, by wzrost masy ciała nie był większy niż 7-11 kg.

Czytaj także: Badanie GBS – na czym polega?

Czy zmiana masy ciała odbiegająca od podanych norm powinna wzbudzić niepokój?

Kobiety w ciąży przybierają w różnym tempie. Może zdarzyć się, że początkowo zmiana masy ciała jest mała, a dopiero później przyspiesza. Gdy różnica jest niewielka, nie powinna budzić obaw. Większe odstępstwa od normy należy jednak konsultować z lekarzem, gdyż mogą wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka oraz zdrowie kobiety. Zbyt mały przyrost wagi może przełożyć się na niską wagę urodzeniową dziecka i wynikające z niej powikłania. Zbyt duży przyrost odpowiada natomiast za zwiększone ryzyko otyłości (zarówno dziecka jak i matki), problemów z kręgosłupem w okresie ciąży oraz rozwoje cukrzycy ciężarnych lub nadciśnienia tętniczego. Należy też uważać na niski przyrost masy ciała, gdyż może tez być niebezpieczny dla dziecka. Zwłaszcza gdy spadek masy ciała następuje nagle i szybko bez zmiany trybu życia i nawyków żywieniowych. Dlatego jest niezwykle istotnym abyśmy znali orientacyjny przyrost masy ciała w ciąży.

Czytaj także: samopoczucie przed porodem | Poród ze znieczuleniem czy bez – poznaj wady i zalety