Nawodnienie organizmu w ciąży – dlaczego jest tak ważne?

Nawodnienie organizmu w ciąży – dlaczego jest tak ważne?

Ciążka to niezwykły czas podczas którego ważne jest zadbanie o zdrowie zarówno matki, jak i dziecka. Odpowiednia dieta oraz zdrowy styl życia nie tylko pozwoli na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie płodu, ale również sprawi, że okres oczekiwania na  przyjście dziecka stanie się jeszcze szczęśliwszy. Do jednych z najważniejszych warunków zdrowej diety przyszłej mamy należy odpowiednie nawodnienie, które zapewni płodowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze i powoli na swobodny wzrost w łonie matki.

Dlaczego odpowiednie nawodnienie w ciąży odgrywa tak dużą rolę w rozwoju dziecka?

Woda stanowi podstawę wszelkich procesów biologicznych zachodzących w organizmie człowieka i stanowi podstawę prawidłowego rozwoju zarówno płodu, jak i nowo narodzonego dziecka. Jest ona także niezbędna do utrzymania równowagi elektrolitów i regulacji temperatury ciała. W przypadku ciąży woda pomaga transportować składniki odżywcze i tlen do płodu, umożliwiając jego prawidłowy wzrost i rozwój. To właśnie ta ostatnia funkcja  powinna zwrócić szczególną uwagę przyszłych mam, którym zależy na prawidłowym rozwoju ich dziecka,  bez żadnych komplikacji. Nawodnienie organizmu wpływa również na ilość płynu owodniowego w którym rozwija się dziecko, a jego niedobór może doprowadzić do zaburzeń wzrastania płodu.

Nawodnienie w ciąży – do czego może prowadzić zbyt mała liczba płynów?

Niedobór płynów podczas ciąży może powodować poważne problemy zdrowotne, które zagrażają życiu nie tylko osoby ciężarnej, ale również dziecka. Do najpopularniejszych objawów zbyt malej ilości wody w organizmie należą między suchość w ustach, zmęczenie i zawroty głowy , które mogą znacznie utrudniać prawidłowe funkcjonowanie. Właśnie dlatego ważne jest, aby w czasie ciąży pić wystarczającą ilość wody, aby zapewnić płodowi wszystkie niezbędne makro i mikroelementy niezbędne do prawidłowego rozwoju. W przypadku kobiet w ciąży zaleca się picie ok 2,3 litrów wody dziennie z całkowitym wykluczeniem produktów zawierających dużą ilość kofeiny takich jak kawa czy mocna herbata.

Jak chronić się przed odwodnieniem w czasie ciąży?

Najlepszym sposobem na walkę z odwodnieniem organizmu jest oczywiście picie odpowiedniej ilości płynów, unikając przy tym napojów z dużą ilością cukru oraz kofeiny. Do najbardziej polecanych przyszłym mamom napoi należy:

   • niesłodzona, niegazowana woda mineralna
   • sok owocowy
   • mleko oraz jego przetwory, takie jak kefir czy maślanka
   • kawa zbożowa
   • herbata owocowa lub ziołowa

Należy również pamiętać, aby w czasie ciąży unikać skrajnego odwodnienia i starać się pić regularnie, w ciągu całego dnia. Umożliwi to nie tylko zachowanie odpowiedniego poziomu wody w organizmie, ale również znacznie ułatwi wypicie większej ilości płynów. Dobrym pomysłem będzie zakup butelki lub termosu, gdzie będzie przechowywany dany płyn, bez zmiany temperatury. Dodatkowo taki zakup to dobra inwestycja, która wpłynie na zdrowie całej rodziny.

Czytaj także: Poród ze znieczuleniem czy bez – poznaj wady i zalety

Podsumowanie

Odpowiednie nawodnienie w ciąży umożliwia prawidłowy rozwój dziecka i zapewnia odpowiedni dostęp do składników odżywczych. Wpływa ono również na ilość płynu owodniowego, który jest niezbędny do rozwoju płodu. W czasie ciąży ważne jest, aby pić około 2,3 l płynów, wyłączając napoje z dużą ilością cukru i kofeiny. Zamiast popularnych słodkich napoi czy kawy warto zdecydować się na naturalne soki owocowe, herbaty ziołowe i kawę zbożową. Warto również unikać skrajnego odwodnienia organizmu i starać się pić w sposób regularny, przez cały dzień np. wykorzystując termos lub wielorazową butelkę.

Czytaj także: samopoczucie przed porodem oraz pierwsze objawy ciąży | Badanie GBS – na czym polega?