Biegunka u niemowlaka – jak sobie z nią poradzić?
Biegunka u niemowlaka najczęściej oznacza spory stres dla świeżo upieczonego rodzica. Tym bardziej jest to trudna sytuacja w momencie, kiedy nasze dziecko ma ją po raz pierwszy i kiedy nie ukończyło jeszcze roku życia. W takiej sytuacji warto zadać sobie pytanie o to, jaka może być przyczyna tych dolegliwości, a także warto podjąć sprawdzone kroki, aby pomóc maluchowi.
Jakie dolegliwości można uznać za biegunkę?
Pierwszą ważną rzeczą jest określenie tego, jak poważny jest to problem. Za biegunkę uznajemy sytuację, w której dziecko oddaje co najmniej kilka stolców w ciągu dnia, których konsystencja odbiega od prawidłowej. Najczęściej jest mocno rozwodniona, może też mieć śladowe ilości krwi, śluzu oraz ropy. Jednakże to, co jest normą w przypadku ilości zabrudzonych pampersów może się znacząco różnić ze względu na sposób karmienia niemowlaka. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym będą znacznie rzadziej oddawać stolec od tych, które są karmione piersią. Biegunka dotyczy natomiast sytuacji, kiedy dziecko oddaje stolec wyraźnie częściej niż dotychczas.
Drugą ważną rzeczą jest poszukanie przyczyny złego samopoczucia dziecka. Warto wiedzieć o tym, że najczęściej powodem biegunki jest infekcja układu pokarmowego spowodowana przez wirus lub bakterię. Powodem może być także wystąpienie alergii pokarmowej- jeśli dziecko jest karmione piersią może ona dotyczyć tego, co zjadła wcześniej mama i co przedostało się do pokarmu. W przypadku mleka modyfikowanego może to być alergia na białko mleka krowiego. Biegunka w przypadku dzieci jest tym bardziej niebezpieczna im mniejsze jest dziecko. U niemowląt istnieje ryzyko zaburzenia gospodarki elektrolitowej oraz ryzyko bardzo szybkiego odwodnienia- dlatego trzeba malca obserwować.
Objawy, które dodatkowo powinny zaniepokoić rodzica:
- W przypadku zakażenia rotawirusami może pojawić się gorączka oraz dreszcze.
- Niemowlę głośno artykułuje swoje złe samopoczucie przez płaczliwość. Trudno je uspokoić i nie może spać. Może to być spowodowane bólem brzucha.
- Niemowlę zaczyna ulewać treść żołądka, co przypomina tradycyjne wymioty.
- Możemy zaobserwować pierwsze objawy odwodnienia dziecka. Dziecko jest osowiałe, traci apetyt i nie chce być przystawiane do piersi lub też niechętnie pije z butelki.
Co zrobić w sytuacji, kiedy wystąpi biegunka?
Przede wszystkim trzeba pilnować, aby dziecko się nie odwodniło, co w przypadku niemowlaka może być dość trudne. Poza wodą można spróbować podać herbatkę dedykowaną dla maluchów na problemy trawienne. Oprócz podawania dziecku płynów można też spróbować pobudzić pracę jelit do normalnej, regularnej pracy. Jest to łatwiejsze w przypadku niemowląt, które już rozpoczęły proces rozszerzania diety. W takim przypadku można spróbować podać trochę miękkiej bułki lub też papkę z bananów. Dobrze sprawdzają się także rozmaite kaszki. Jeśli niemowlę jest chore- może być trudno zachęcić nam je do jedzenia- warto jednak podjąć tę próbę. W przypadku wystąpienia gorączki można zastosować odpowiedni lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy- ibuprofen lub paracetamol w formie zawiesiny.
Czytaj także: samopoczucie przed porodem
Czy biegunka wymaga interwencji lekarza?
Warto uzbroić się w cierpliwość i poczekać, najprawdopodobniej dolegliwości ustąpią same. Biegunka u niemowląt najczęściej nie wymaga wizyty u lekarza. Stan dziecka musi być jednak monitorowany, a do lekarza należy się udać w sytuacji, kiedy:
- Dziecko ma wyraźne objawy odwodnienia. W przypadku niemowląt może to być płacz bez łez, wysuszenie skóry, która zaczyna w dotyku przypominać papier, suche pieluszki bez moczu, osowiałość i senność.
- W przypadku, kiedy bardzo wysoka gorączka nie ustępuje przez dłuższy czas.
- Kiedy dziecko nieustannie ulewa przez dłuższy czas, co przypomina wymioty.
- W momencie, kiedy pomimo upływu czasu i wielu wysiłków biegunka się utrzymuje, a stan zdrowia malucha ulega systematycznemu pogorszeniu.