Poród rodzinny – wady i zalety

Poród rodzinny – wady i zalety

Poród to niezwykle ważne wydarzenie w życiu rodziców. Wiele par zaczyna przygotowania do tej chwili jeszcze na długo przed terminem rozwiązania. Obecnie partnerzy mają możliwość skorzystania z porodu rodzinnego, w którym może uczestniczyć ojciec dziecka lub inna bliska osoba wskazana przez rodzącą. Jednak obecność podczas porodu to nie tylko przywilej, ale także duża odpowiedzialność. Dlatego warto wiedzieć, jakie są wady i zalety tego rozwiązania.

Na czym polega poród rodzinny?

Poród rodzinny jest proponowany kobietom, które będą rodziły siłami natury. Za poród rodzinny szpital nie pobiera żadnych opłat i nie licząc wyjątkowych sytuacji, personel nie powinien utrudniać partnerowi wejścia na salę. Takie wyjątkowe okoliczności mogą obejmować na przykład obostrzenia pandemiczne lub konieczność wykonania nieplanowanego cięcia cesarskiego. Jeśli poród przebiega bez zagrażających zdrowiu i życiu komplikacji, to partner ma prawo pozostać na sali do samego końca. A na czym polega poród rodziny? Rolą osoby towarzyszącej jest przede wszystkim wspieranie rodzącej i pomaganie jej w takich czynnościach jak chodzenie, wstawanie, siadanie, picie czy wyjście do toalety. W niektórych szpitalach partner musi zmienić strój i obuwie przed wejściem na salę. Poza tym osoba towarzysząca nie powinna wprowadzać nerwowej atmosfery i nie może przeszkadzać pracownikom w wykonywaniu procedur medycznych. Gdy dziecko się urodzi, to partner może przeciąć pępowinę, a następnie będzie mógł potrzymać dziecko i uczestniczyć w jego mierzeniu i ważeniu.

Poród rodzinny – wady

Choć poród rodzinny ma wiele zalet, to niesie ze sobą pewne ryzyko. Narodziny dziecka wiążą się z ogromnym bólem, stresem i wysiłkiem fizycznym. Jeśli osoba towarzysząca nie jest odpowiednio przygotowana do uczestniczenia w tym wydarzeniu to, zamiast wspierać rodzącą, może jej przeszkadzać w skupieniu się na oddychaniu i parciu. Dodatkowo widok krwi i cierpiącej kobiety może być dla wielu partnerów trudny do zniesienia, a w krytycznych sytuacjach osoba towarzysząca może sama wpaść w panikę. Dlatego to ważne, by decyzja o uczestnictwie w porodzie była podjęta w pełni świadomie i dobrowolnie. W tym celu przed porodem warto zapisać się na zajęcia do szkoły rodzenia, gdzie przyszli rodzice dowiedzą się, jak wygląda poród i będą mogli się odpowiednio do niego przygotować.

Kobieta z niemowlakiem

Poród rodzinny – zalety

W Polsce porody rodzinne cieszą się niesłabnącą popularnością, ponieważ dzięki nim kobieta ma szansę otrzymać potrzebne jej wsparcie. Gdy personelu medycznego jest za mało lub jest zajęty innymi pacjentkami, rodząca może liczyć na obecność partnera i wie, że w razie potrzeby będzie służył jej pomocą lub zaalarmuje położną. Partner będzie działał kojąco na kobietę i skutecznie zmotywuje ją do wzmożonego wysiłku. Jeśli jest taka możliwość, to osoba towarzysząca może również wykonać masaż, głaskać rodzącą lub trzymać ją za rękę. Po porodzie partner będzie mógł potrzymać dziecko, co pozwoli mu nawiązać z nim silną więź. Wspólny poród zbliży parę do siebie i sprawi, że lepiej odnajdą się w nowej roli. Takie przeżycie pozwoli partnerom także lepiej się wzajemnie zrozumieć i będzie pięknym wspomnieniem, do którego będą mogli ze wzruszeniem powracać po latach.

Decyzja o porodzie rodzinnym musi być podejmowana wspólnie, ponieważ w trakcie samego porodu mogą się pojawić różnego rodzaju komplikacje i wówczas to ważne, by kobieta czuła się przy swoim partnerze komfortowo i bezpiecznie. Ponadto partner powinien całkowicie skupić się na rodzącej oraz na jej potrzebach, aby jak najlepiej wesprzeć ją w tym trudnym dla niej momencie.