Zapalenie piersi czym jest i jakie są przyczyny oraz objawy?

 

Zapalenie piersi czym jest i jakie są przyczyny oraz objawy?

Zapalenie piersi wbrew pozorom jest dość częstym schorzeniem, które dotyka kobiety najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach po porodzie. Dobrze jest zatem wiedzieć, czym jest zapalenie piersi, jak się objawia i jak można je leczyć, dzięki czemu będzie się, dało złagodzić i zniwelować całkiem tę kobiecą chorobę.

Czym jest zapalenie piersi i jakie są jego przyczyny?

Zapalenie piersi jest stanem zapalnym, które przebiega w gruczole mlecznym. Zapalenie to obejmować może jeden lub więcej płatów gruczołów i najczęściej związane jest to z laktacją. Warto też wspomnieć, że tego rodzaju zapalenie częściej może występować w miesiącach zimowych od grudnia do nawet marca. Co ważne, to choroba ta zazwyczaj objawia się na jednej piersi, ale może zaatakować obie piersi, co zdarza się niezwykle rzadko. Należy też zaznaczyć, iż na zapalenie piersi mogą mieć wpływ również urazy, niezauważony obrzęk czy także przemęczenie lub nawet wcześniejsze nie do końca wyleczone zapalenie.

Jakie są objawy zapalenia piersi?

Przede wszystkim tego rodzaju zapalenie objawia się między innymi:

        • gorączką,
        • zaczerwienieniem,
        • bólem piersi, nie tylko przy dotyku.

Należy też wspomnieć, że zapalenie piersi, które jest nieleczone, może doprowadzić do zapalenia o podłożu zakaźnym. Co więcej, to także mogą powstawać na piersi ropnie, które są niesamowicie szkodliwie dla organizmu kobiety. Tym samym może dość do nagłego pogorszenia się stanu zdrowia kobiety. Dlatego też trzeba niezwłocznie udać się do lekarza, a najlepiej jest nie zostawiać zapalenia piersi do stanu, w którym może się to bardziej rozwinąć.

Czytaj także: samopoczucie przed porodem

Jak można leczyć zapalenie piersi?

Zapalenie piersi można leczyć na różne sposoby, w zależności od tego, w jakim ono jest stopniu rozwinięte i co zaleci lekarz. Warto wspomnieć, że na samym początku leczenia warto wypróbować okładów rozgrzewających, szczególnie przed karmieniem. Jeśli jest taka możliwość, to dobrze jest na czas leczenia karmić dziecko drugą, zdrową piersią. Gdy lekarz specjalista zaleci leki przeciwbólowe, które mogą uśmierzyć ból, to dobrze jest używać ich zgodnie z zaleceniami. Dobrze jest także wspomnieć, by kurację lekami przeciwbólowymi dokończyć w całości, dzięki czemu będzie pewność, że piersi się wyleczą i będzie można wrócić do zdrowia. Należy też w momencie leczenia zapalenia piersi jak najwięcej wypoczywać i unikać różnego rodzaju stresów, które mogą pogłębić chorobę. Świetnym rozwiązaniem jest także używanie wygodne biustonosza, który nie będzie uciskał piersi, a jednocześnie można będzie w nim wygodnie i komfortowo chodzić.

Co jeszcze warto wiedzieć o zapaleniu piersi?

Dobrze jest pamiętać, że jeśli kuracja, która jest wyznaczona przez odpowiedniego lekarza, nie przyniesie odpowiedniego rezultatu w ciągu 48 godzin, to najczęściej pacjentki są wysyłane na badanie posiewu bakteryjnego, w celu pomocy dobrania konkretnego leku. Należy zaznaczyć, że powikłania po nie wyleczonym zapaleniu piersi mogą się ciągnąć przez bardzo dług czas, co dodatkowo obniża poziom odporności pacjentki i co ważne, może nawet zagrozić życiu w szczególnych przypadkach. Bardzo ważne jest również to, by obserwować, czy w pokarmie nie jest wydzielana także krew. Gdy jest krew widoczna w trakcie karmienia lub odciągania pokarmu, to bezwzględnie trzeba zaprzestać karmienia. W takich wypadkach może być też wystawione skierowanie na biopsję, w celu znalezienia przyczyny krwawienia.

Warto zatem dbać o piersi, niezależnie od tego, w jakim się jest wieku, gdyż zapalenie i choroby z piersią mogą się przytrafić w każdym wieku. Ważne jest również to, aby nie zwlekać z wizytą u specjalisty, gdy zobaczy się pierwsze objawy zapalenia piersi.