Brzuch po ciąży – jak wrócić do formy?

Brzuch po ciąży – jak wrócić do formy?

Po urodzeniu dziecka wiele kobiet staje przed problemem konieczności odzyskania idealnej wagi, a przede wszystkim wyglądu jak przed porodem. Jest to zadanie, do którego należy podejść z kilku stron, ponieważ konieczne jest ujędrnienie brzucha, ale także odzyskanie jędrności skóry. W tym celu istnieją różne zabiegi łączące określone kosmetyki lub produkty naturalne z aktywnością fizyczną, które zawsze należy rozpocząć, jak tylko wskaże lekarz, że nadszedł właściwy czas.

Jak ujędrnić skórę brzucha po porodzie?

Aby wrócić do formy po porodzie, należy zacząć od zadbania o skórę. Nie zapominaj, że musiała ona nabrać elastyczności w wyniku powiększania się Twojego brzucha, by pomieścić dziecko. W takich przypadkach najlepiej stosować kremy, które nawilżają i odżywiają skórę, ułatwiając jej restrukturyzację i powrót do normalnego stanu.

Wśród dostępnych opcji najlepsze są wszystkie te, które mają właściwości nawilżające i odżywcze, a także zawierają oleje. Można jednak stosować również bezpośrednio oleje roślinne, ponieważ już same w sobie są bardzo nawilżające i odżywcze. Oto najlepsze z nich:

   • Olej arganowy
   • Olej ze słodkich migdałów
   • Olej jojoba
   • Olej z owoców dzikiej róży
   • Olej z Centella asiatica

Kremy na zwiotczałą skórę brzucha po porodzie

Jeśli nie chcesz używać olejów roślinnych, w sklepach znajdziesz również kremy, które pomagają skórze zregenerować się po porodzie. W tym przypadku należy wybierać te z olejem shea, który pomaga wiązać wodę z komórkami skóry właściwej, dzięki czemu zapewnia większą jędrność. Warto zdecydować się również na kremy zawierające kolagen lub elastynę oraz witaminę E, ponieważ mają one działanie restrukturyzujące.

Czytaj także: Co-sleeping, czyli wady i zalety spania z dzieckiem | Świąteczne potrawy w ciąży

Brzuch po ciąży

Co jeść aby wrócić do formy po porodzie?

Oprócz leczenia skóry na zewnątrz, należy również przyjąć szereg nawyków żywieniowych, które pomogą jej szybciej się ujędrnić i być w doskonałej kondycji. Nawyki, o których mówimy to, konkretnie, stosowanie dobrej diety i picie dużej ilości wody.

Choć może się to wydawać skomplikowane, prawda jest taka, że jest to bardzo łatwe, ponieważ jest to kwestia zwiększenia spożycia pewnych pokarmów i zmniejszenia spożycia reszty, zwłaszcza przetworzonych pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych i cukrów. Zdecyduj się na jedzenie:

 • Owoców i warzyw: szczególnie tych o dużej mocy antyoksydacyjnej, takie jak zielone warzywa liściaste i czerwone owoce. Skóra zawsze potrzebuje dobrego zaopatrzenia we wszystkie witaminy i minerały, które organizm otrzymuje poprzez owoce i warzywa. Ponadto, ponieważ istnieje duża różnorodność, nie jest trudno osiągnąć odpowiednie spożycie poprzez naprzemienne ich spożywanie każdego dnia.
 • Zbóż: są również dobrym źródłem minerałów i witamin. Najlepiej jeść pełnoziarniste produkty zbożowe, gdyż zapobiegnie to wzdęciom.
 • Żywności bogatej w Omega 3: jest niezbędna dla jędrności i gładkości skóry.

Hipopresyjne ćwiczenia brzucha po porodzie

Kolejnym z podstawowych filarów ujędrniania brzucha po ciąży są ćwiczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest gimnastyka hipopresyjna. Ten rodzaj ćwiczeń ma tę zaletę, że pozwala ćwiczyć zarówno dno miednicy, jak i brzuch.

Nie jest jednak wskazane, aby zacząć wykonywać od razu intensywne sesje treningowe. Zawsze zaleca się rozpoczęcie planu treningowego, gdy zaleci to lekarz. Okres ten może się różnić w zależności od kobiety, najczęściej rozpoczyna się po tzw. okresie kwarantanny, choć w niektórych przypadkach konieczne jest odczekanie nawet 3 miesięcy.

Ogólnie rzecz biorąc, sesja zawsze zaczyna się od rozgrzewki trwającej od pięciu do dziesięciu minut, podczas której wykonuje się ćwiczenia oddechowe, aby dostosować rytm oddychania do rytmu, jaki będzie się miało podczas wykonywania gimnastyki hipopresyjnej.

Po tym okresie rozpoczyna się ćwiczenia, które są statyczne i proste, ponieważ obejmują trening posturalny, przyjmowanie statycznych pozycji rozciągających w celu wzmocnienia wszystkich mięśni w okolicy brzucha i pleców. W tym samym czasie pracuje się nad oddychaniem

Czytaj także: Samopoczucie przed porodem – zwiastuny nadchodzącego rozwiązania

Pilates i joga: bezpieczne i niezawodne ćwiczenia

Obie dyscypliny są dobrą opcją do pracy nad mięśniami brzucha bez obawy o doznanie urazu pleców lub szyi po porodzie. Obie techniki, zwłaszcza Pilates, skupiają się nad stabilizacją kręgosłupa i korekcją złej postawy. Ruchy połączone są z głębokim oddychaniem w taki sposób, że udaje się uwolnić stres i ukształtować sylwetkę. Jeśli stopniowo włączysz jogę lub pilates do swojej rutyny i połączysz je z niektórymi ćwiczeniami aerobowymi, zobaczysz, jak zaczniesz odzyskiwać szczupłą i zdrową sylwetkę po porodzie. Jeśli chodzi o ćwiczenia aerobowe to pomoże spacer, zwłaszcza na początku, a potem możesz wrócić do biegania, spinningu czy czegokolwiek, co lubisz robić. A jeśli do tej pory nie robiłeś nic, to czas dodać do swojego życia trochę sportu aerobowego.

Czytaj także: plan porodu – jak powinien wyglądać?