Jak dobrze owijać dziecko?

Jak dobrze owijać dziecko?

Przyjście na świat dziecka jest wyjątkowym przeżyciem dla rodziców. Będąc w szpitalu z malcem, trzeba się oswoić z wieloma nowymi rzeczami. Nauczyć się je rozumieć i odpowiednio opiekować. W końcu teoria to nie to samo co praktyka. Jedną z praktyk, które można zauważyć na oddziałach, jest owijanie dzieci pieluszką bądź kocykiem. Ściśle opatulone dziecko jest podawane rodzicom. Zabieg ten ma na celu uspokojenie dziecka i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Większość osób widziała to nie raz, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele korzyści może dać taka metoda dla maluszka. Sprawdź jak dobrze owijać dziecko?

Jaki cel ma owijanie maluszka?

Dziecko przychodząc na świat, jest wyrywane ze środowiska, które zna do nowego całkiem innego, z którym musi się dopiero zapoznać. W łonie matki było mu ciepło, przytulnie i bezpiecznie. W nowym świecie wszystko jest inne i jest tego zwyczajnie dużo. Szczelne owijanie dziecka ma na celu stworzenie mu warunków podobnych do tych, które znał. Dzięki temu czuje się bezpieczniej. Często można zaobserwować, jak szybko uspokajają się dzieci szczelnie opatulone pieluszką przez pielęgniarki. Nawet najbardziej rozkrzyczane oddawane są przeważnie śpiące i spokojne. Właśnie dlatego ta metoda jest tak chętnie praktykowana zarówno w szpitalach, jak i w domu.

Dodatkowo dzieci rodzą się z pewnymi nawykami wykształconymi w okresie prenatalnym, które po jakimś czasie zanikają. Jednym z takich nawyków jest odruch moro. Wpływa on na wybudzanie się dziecka poprzez mimowolną sekwencję ruchów spowodowaną nagłą zmianą w otoczeniu np. światło, dźwięk. Czasami jest tak intensywny, że dziecko nie może spać. W takich przypadkach świetnie może się sprawdzić owijanie dziecka. Pozwoli dziecku poczuć się bezpieczniej, uniemożliwi mimowolne skurcze ciała, zapewniając spokojny sen. Owijanie może się również sprawdzić podczas kolki lub skoku rozwojowego.

jak dobrze owijać dzieckoZalety owijania dziecka

Szczelne owijanie dziecka kocykiem lub pieluszką tetrową posiada wiele zalet. Warto, chociaż od czasu do czasu stosować ten sposób, aby zapewnić dziecku komfort. Do zalet owijania dziecka można zaliczyć m.in.:

  • zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa,
  • zapobieganie mimowolnym odruchom wybudzającym dziecko ze snu,
  • dłuższy sen,
  • stworzenie warunków jak w okresie prenatalnym,
  • wyciszenie,
  • zapewnienie ciepła,
  • wspomaganie czucia głębokiego.

Owijanie może być również pomocne w przypadku wcześniaków, a także w przypadku dzieci z problemami neurologicznymi.

Jak dobrze owijać dziecko – to musisz wiedzieć

Przede wszystkim trzeba się zaopatrzyć w kocyk lub pieluszkę np. tetrową. Trzeba ją złożyć po przekątnej, aby otrzymać kształt trójkąta. Następnie kładziemy dziecko na pleckach — nie inaczej. Układamy jego rączki delikatnie po bokach, bez napinania. Rączki muszą być luźno opuszczone wzdłuż ciała. Następnie należy zwinąć lewy bok materiału pod dziecko, opatulając je. Później jest pora na zawinięcie spodu trójkąta. Ostatnim etapem jest zawinięcie prawego boku materiału, opatulając dziecko. Materiał musi być lekko naciągnięty, bez luzu, aby zapewnić dziecku szczelne owinięcie. Jeżeli będzie za luźny, nie przyniesie efektu. Koniecznie trzeba się upewnić, że kończyny dziecka leżą luźno w wygodnej pozycji. Rączki powinny być opuszczone wzdłuż ciała, a nóżki lekko wyprostowane. Nie wolno na siłę prostować kończyn dziecka. Czasami w wyprostowaniu rączki lub nóżki może pomóc delikatne połaskotanie dziecka w wybraną kończynę, lub delikatne pomasowanie. Mięśnie się wtedy rozluźniają i można bezpiecznie przystąpić do owijania.

Czytaj także: wyprawka do szpitala – co należy zabrać dla mamy i noworodka

Opatulanie — pomoc w trudnych chwilach

Owijanie dziecka może przynieść wiele korzyści zarówno maluszkowi, jak i jego rodzicom. Oczywiście trzeba pamiętać, że jak wszystko trzeba stosować je z umiarem. Dziecko potrzebuje również swobody, aby się prawidłowo rozwijać. Ciągłe owijanie bez zapewnienia dziecku ruchu może prowadzić do problemów z biodrami, jak również do nadmiernego przyzwyczajenia do tej metody. Maluch może mieć później problem z normalnym zasypianiem. Ważny jest również kontakt dziecka z rodzicem skóra do skóry korzystnie wpływający na rozwój emocjonalny. Owijanie dziecka warto wykorzystywać w przypadku maluszków. Pozwoli to rodzicom na zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu dziecku. Umożliwi również wyciszenie, czasami tak ciężkie do osiągnięcia innymi metodami. Warto jednak pamiętać, że nie powinno być stosowane jako jedyna metoda, a jedynie jako uzupełnienie i wspomaganie.

Czytaj także: Jak skutecznie odstawić dziecko od karmienia piersią?