Kinesiology taping w ciąży – czym jest i czy warto stosować?

Kinesiology taping w ciąży – czym jest i czy warto stosować?

Kinesiology taping to metoda terapii wykorzystywana w fizjoterapii. Za jej twórcę uważa się Japończyka – Kenzo Kase, będącego chiropraktykiem. Kase stworzył zarówno metodykę jak recepturę tworzenia taśm, wykorzystywanych podczas plastrowania dynamicznego. Plastrowanie polega na zastosowaniu aplikacji – czyli sposobów oklejania specjalnymi plastrami, o określonych parametrach: grubości, ciężarze i stopniu rozciągliwości. Należy pamiętać, że metoda ta przebiega bez użycia leków – dlatego jest jak najbardziej odpowiednia dla kobiet w ciąży. Kluczem do sukcesu terapeutycznego są właściwości plastra, które prowadzą do jego działania sensorycznego. Jeżeli aplikacja zostanie umieszczona na skórze w odpowiedni sposób dojdzie do powiększenia przestrzeni, która oddziela najgłębszą warstwę skóry i powięź – powiększenie przestrzeni pozwala na zwiększenie ukrwienia okolicy i ułatwienie przepływu limfy co tworzy idealne warunki do regeneracji.

Na co stosować kinesiology taping?

Kinesiology taping jest doskonałą metodą terapii dla osób:

   • posiadających wady postawy – takie jak: plecy okrągłe, plecy wklęsło-wypukłe, koślawość i szpotawość kolan, łopatki skrzydlate;
   • cierpiących na dolegliwości bólowe układu ruchu – odpowiednio dobrana aplikacja pozwoli na odciążenie obolałych segmentów oraz wspomaganie ich ergonomicznej pracy, co prowadzi do redukcji dolegliwości bólowych;
   • wykazujących stany po uszkodzeniach układu ruchu – szczególnie przy wygajaniu niedużych uszkodzeń więzadłowych i mięśniowych metoda ta może okazać się pomocna jako terapia dodatkowa;
   • po przebytych operacjach w obrębie układu ruchu;
   • chorujących na skolioze;
   • aktywnych, które chcą zredukować prawdopodobieństwo kontuzji.

Kinesiology taping

Kiedy nie należy stosować plastrowania dynamicznego?

Mimo ogólnego bezpieczeństwa metody kinesiology taping istnieje kilka przeciwwskazań, które powinny odwieść pacjenta od wyboru tej metody terapii. Pierwszym z nich jest występowanie u pacjenta łuszczycy bądź innych chorób skóry – szczególnie w fazie ostrej choroby. Plastry przyklejane są na klej i podczas odrywania chora skóra może zostać uszkodzona. Również obecność przerwania ciągłości skóry uniemożliwia zastosowanie plastrowania – jednak tylko jeżeli rana znajduje się w miejscu zabiegowym. Jeżeli uczęszczasz na fizykoterapie poinformuj o tym terapeutę, który będzie Cię plastrował – w przypadku stosowania na okolicę plastrowaną niektórych zabiegów będą one nieefektywne, bądź niemożliwe do zrealizowania. Do zabiegów takich należy zaliczyć między innymi: ultradźwięki, naświetlanie lampą Sollux, kąpiel wirową. Ostatnim z przeciwwskazań jest występowanie u pacjenta alergii na klej w plastrach – jest to przeciwwskazanie bezwzględne. Przed założeniem aplikacji warto jest wykonać próbę uczuleniową.

Kinesiology taping w ciąży

Jak już pisaliśmy wcześniej – plastrowanie dynamiczne jest stosunkowo bezpieczne w ciąży. W tej metodzie do organizmu nie wprowadza się żadnych lekarstw, więc jeżeli opisane powyżej przeciwwskazania nie dotyczą Cię możesz śmiało udać się do wyszkolonego terapeuty. W okresie ciąży kinesiology taping jest doskonałym narzędziem w walce z często pojawiającymi się dolegliwościami bólowymi pleców i stawów obwodowych (kolan, kostek, bioder). Jeżeli zauważyłaś, że Twoje kostki i podudzia puchną – plastrowanie dynamiczne powinno pomóc usprawnić przepływ limfy i zredukować opuchliznę oraz odczucie ciężkości nóg. Pamiętaj jednak, że niezależnie od dręczących Cię dolegliwości – warto jest poświęcić czas na dobór odpowiedniego, przeszkolonego terapeuty, który pracuje na profesjonalnych plastrach.

Czytaj także: dlaczego w ciąży częściej psują się zęby | Świąteczne potrawy w ciąży