Porodowe pozycje wertykalne

Porodowe pozycje wertykalne

Poród i związane z nim przyjście na świat nowego człowieka to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych momentów zarówno w życiu mamy, jak i taty maleństwa. Udany poród to nie tylko kwestia zdrowia dziecka. Długie godziny na sali, brak komfortu i brak poczucia sprawczości i możliwości decydowania o swoim ciele często są dla świeżo upieczonych mam powodem dyskomfortu psychicznego, który może sprawić, że wspomnienie porodu nie będzie wywoływało pozytywnych emocji, a w skrajnych przypadkach może nawet przyczyniać się do rozwoju depresji poporodowej. 

Warto zatem, aby przyszła mama jeszcze będąc w ciąży poznała swoje prawa i możliwości, a także zdecydowała o pozycji, w jakiej będzie rodzić. Jedną z coraz chętniej wybieranych pozycji porodowych jest pozycja wertykalna. Czym jest pozycja wertykalna ? Jakie są jej zalety i dlaczego cieszy się tak dużą popularnością ? Jakie są rodzaje porodowych pozycji wertykalnych

Pozycja wertykalna – czym jest ?

Jeszcze do niedawna jedną z najpopularniejszych pozycji porodowych była pozycja horyzontalna, czyli leżąca. Pacjentki nie miały szerokich możliwości wyboru i od początku pobytu w szpitalu niejako nakładano na nie obowiązek rodzenia w pozycji leżącej. Pozycja ta miała ułatwić przebieg porodu i umożliwić personelowi medycznemu podłączanie niezbędnych urządzeń. W rzeczywistości pozycja była ułatwieniem tylko i wyłącznie dla położnych i lekarzy, ponieważ poród w takiej pozycji nie był najlepszym wyborem dla rodzącej kobiety.

W 2011 roku w Polsce wprowadzono standardy opieki okołoporodowej, które wskazały, że od teraz to kobieta ma decydować o pozycji porodu i ma prawo wybrać tę najbardziej dla niej dogodną, a personel medyczny ma obowiązek wspomóc aktywność kobiety poprzez znalezienie najlepszej dla niej pozycji. Nierzadko taką najdogodniejszą pozycją okazywała się właśnie pozycja wertykalna.

Porodową pozycją wertykalną jest każda pozycja, w której kobieta nie leży. Pozwala ona na ruch w czasie akcji porodowej i zmienianie pozycji swojego ciała w zależności od potrzeb. Niesie za sobą wiele zalet, może przyczyniać się do zmniejszenia bolesności skurczy i ułatwić cały proces, jakim jest poród. Jest to najbardziej naturalna pozycja, która pozwala, aby na ciało mamy i dziecka oddziaływała siła grawitacji.

kobieta na pomoście

Czytaj także: nacinanie krocza przy porodzie,

Jakie są zalety porodowej pozycji wertykalnej ?

Pozwolenie przyszłej mamie na swobodne poruszanie się w czasie porodu z pewnością przyczynia się do zachowania u niej większego komfortu psychicznego. Może ona bowiem samodzielnie decydować o tym, co dzieje się z jej ciałem i poruszać się w taki sposób, który będzie dla niej najbardziej dogodny. Spokój mamy z pewnością pozytywnie wpłynie na dziecko.

Poza aspektem psychicznym, pozycja wertykalna ma też szereg innych zalet takich jak:

   • skrócenie czasu porodu – poród w pozycji wertykalnej jest krótszy od tego w pozycji leżącej średnio aż o 35 %;
   • mniej bolesne i bardziej regularne skurcze– ruch w czasie porodu pozwala na rozluźnienie mięśni krocza, co zmniejsza ból i przyspiesza tempo porodu;
   • szybsze rozwarcie szyjki macicy– główka dziecka naturalnie uciska szyjkę macicy, co przyspiesza rozwarcie szyjki macicy;
   • ułatwienie parcia– grawitacja podczas pozycji wertykalnej pomaga rodzącej kobiecie, dzięki czemu nie musi ona wkładać tak dużo siły w urodzenie dziecka;
   • większa ilość oksytocyny– podczas porodu w pozycji wertykalnej organizm kobiety produkuje większą ilość oksytocyny, która przyspiesza poród;
   • lepsze dotlenienie dziecka– podczas pozycji horyzontalnej uciskana jest aorta zstępująca i żyła główna wewnętrzna dziecka, natomiast podczas pozycji wertykalnej łożysko jest lepiej ukrwione, a dziecku łatwiej jest oddychać;
   • zmniejszenie ryzyka nacięcia krocza– główka dziecka podczas porodu w pozycji wertykalnej równomiernie naciska na wszystkie tkanki wokół krocza, co zmniejsza ryzyko konieczności wykonania nacięcia.

Czytaj także: Poród ze znieczuleniem czy bez – poznaj wady i zalety

Rodzaje porodowych pozycji wertykalnych.

Pozycja stojąca podczas porodu polega na tym, że kobieta stojąc oplata dłońmi szyję osoby towarzyszącej. Pozycja ta przyspiesza rozwieranie się szyjki macicy. Osoba towarzysząca rodzącej kobiecie podczas porodu ma natomiast możliwość wykonywania masażu pleców pomiędzy skurczami.

Pozycja klęcząca poleca na tym, że kobieta siedzi na piętach, mając szeroko rozstawione kolana i wypięte pośladki.

Pozycja na kucka polega na tym, że kobieta kuca trzymając się rękoma osoby towarzyszącej lub drabinek. Pozycja ta skraca kanał rodny co przyspiesza rozwieranie szyjki macicy.

Czytaj także: Plan porodu – dlaczego jest tak ważny?